REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu

REKLAMA

Proszę o wyjaśnienie na przykładach, kiedy powstaje obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu. Czy jest to uzależnione od otrzymania faktury, czy też w przypadku nieotrzymania faktury obowiązek ten powstaje w innym terminie?
Najczęściej obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu powstanie w dniu wystawienia faktury przez dostawcę. Jeżeli dostawca nie wystawi faktury, to obowiązek podatkowy powstanie 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wewnątrzwspólnotowego nabycia.
Moment powstania obowiązku podatkowego w wewnątrzwspólnotowym nabyciu ilustrują dwa poniższe przykłady.
Pierwszy odnosi się do sytuacji, gdy dostawca nie wystawił faktury. Drugi natomiast przedstawia transakcję, w wyniku której dostawca taką fakturę wystawił. Regułą jest, iż transakcje takie będą dokumentowane fakturami, dlatego też z sytuacjami przedstawionymi w drugim przykładzie będziemy mieli najczęściej do czynienia.
Przykład 1
W lipcu br. polska firma zakupiła towary handlowe na terenie Niemiec. Fakturę za dokonane zakupy wystawił kontrahent niemiecki, jednak dopiero z datą 20 września. Biorąc pod uwagę postanowienia art. 20 ust. 5 i 6 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy z tytułu dokonanego wewnątrzwspólnotowego nabycia powstanie 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy zakupionych towarów, a więc w omawianym przypadku 15 sierpnia. W rozliczeniu za sierpień należne z tego tytułu zobowiązanie powinno być uwzględnione w składanej do urzędu skarbowego deklaracji VAT-7.
Przykład 2
15 sierpnia br. polska firma dokonała zakupu towarów handlowych na Słowacji. W tym też dniu słowacki kontrahent wystawił fakturę. Obowiązek podatkowy w tym przypadku, jako wyjątek od ogólnej zasady, powstanie również w sierpniu, czyli z chwilą wystawienia faktury przez kontrahenta ze Słowacji.
Dokumentami potwierdzającymi dokonanie wewnątrzwspólnotowego nabycia są: faktura VAT wystawiona przez kontrahenta z Unii Europejskiej oraz wszelkie inne dokumenty pozwalające w szczególności na określenie miejsca wykonania czynności, podstawy opodatkowania oraz wysokości podatku należnego.
Podstawą do rozliczenia należnego zobowiązania podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia jest natomiast faktura wewnętrzna wystawiana przez polskiego podatnika dokonującego tego nabycia.
Wynikająca z wystawionej przez nabywcę faktury wewnętrznej kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia stanowi równocześnie kwotę podatku naliczonego w takim zakresie, w jakim zakupione towary wykorzystywane są do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.
Na podstawie tych faktur oraz rejestrów prowadzonych na potrzeby podatku od towarów i usług sporządzane są następnie stosowne deklaracje VAT-7.
Ponadto do obowiązków każdego podatnika dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia lub dostawy należy również złożenie za okresy kwartalne, w terminie do 25. dnia następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy, stosownej informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych dostawach/nabyciach towarów na druku VAT UE.
•  art. 20 ust. 5 i 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Aldona Werner
pracownik aparatu skarbowego, specjalista w zakresie VAT


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co się dzieje z „Rodzinnym PIT”? - "Nie znajduje się na liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej"

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Co do zasady urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA