REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie wzory formularzy podatkowych stosować w 2006 r.

Jestem księgową rozliczającą podatki zarówno osób fizycznych, jak i osób prawnych. Jak odróżnić, które z deklaracji PIT i CIT według nowych wzorów stosuje się do rozliczenia 2005 r., a które do 2006 r.?
RADA
W przypadku deklaracji PIT stosowanych dla wykazania przychodów, dochodów (strat) uzyskanych w 2005 r., a składanych po 31 grudnia 2005 r., należy wykorzystać formularze obowiązujące w 2005 r. Podobnie jest w przypadku osób prawnych, z tym że osoby prawne kończące rok podatkowy po 31 grudnia 2005 r. wykorzystają nowe wzory CIT-8, CIT-8A, CIT-8B, CIT-8/O i CIT-D.

UZASADNIENIE
Od 1 stycznia 2006 r. wykazywane w deklaracjach m.in. podstawy opodatkowania oraz kwoty podatków zaokrągla się według jednolitych dla wszystkich podatków zasad. O ile jeszcze w 2005 r. różne zasady zaokrąglania obowiązywały dla PIT oraz CIT i VAT, obecnie w każdej deklaracji, niezależnie od typu podatku, podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku zaokrągla się do pełnych złotych: końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych. Zmiany te wynikają z nowelizacji art. 63 Ordynacji podatkowej. W związku z tą nowelizacją zmieniono wzory deklaracji dla podatku VAT, CIT oraz PIT. W przypadku wzorów deklaracji dla podatków dochodowych pojawił się problem stosowania nowych deklaracji składanych w 2006 r., lecz dotyczących 2005 r.
Deklaracje dla PIT
Rozporządzenie Ministra Finansów z 21 grudnia 2005 r. określiło nowe wzory deklaracji, oświadczenia i zeznania dla osób fizycznych. Zmieniono wzory dla PIT-4, PIT-5, PIT-5L, PIT-8A, PIT-23, PIT-53, PIT-5/X, PIT-8C, PIT-8S, PIT-11/8B, PIT-R. Stosuje się je do przychodów, dochodów (strat) uzyskanych od 1 stycznia 2006 r. Jednak w rozporządzeniu tym wyraźnie zaznaczono, że oświadczenia, deklaracje i informacje podatkowe o przychodach, dochodach (stratach) uzyskanych w 2005 r., składane po 31 grudnia 2005 r., należy sporządzać na poprzednio obowiązujących formularzach.
Deklaracje dla CIT
Rozporządzenie Ministra Finansów z 21 grudnia 2005 r. określiło nowe wzory deklaracji, oświadczenia i zeznania dla osób podatkowych. Zmieniono wzory dla CIT-2, CIT-2A, CIT-2B, CIT-6, CIT-6A, CIT-11, CIT-10, CIT-9, CIT-8, CIT-8A, CIT-8B, CIT-2/O, CIT-8/O, CIT-D. Nowe wzory stosuje się do osiąg- niętych dochodów (poniesionych strat) od 1 stycznia 2006 r.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Podatnicy, których rok podatkowy rozpoczął się przed 1 stycznia 2006 r. i zakończy po tym dniu, do osiągniętych dochodów (poniesionych strat) w tym roku stosują nowe wzory zeznania CIT-8, CIT-8A, CIT-8B oraz informacji CIT-8/O i CIT-D. W 2006 r. nie będzie CIT-S.
Przykład
Spółka z o.o. X. ma taki sam rok podatkowy jak spółka dominująca z siedzibą we Francji. Rok 2005/2006 zakończy się z końcem lutego 2006 r. Spółka ta rozliczy podatek dochodowy zakończony w lutym na druku CIT-8 oznaczonym nr 20. Jeżeli rok podatkowy zamknąłby się z końcem 2005 r., zeznanie podatkowe zostałoby złożone na druku CIT-8 oznaczonym nr 19.
Warto zwrócić uwagę, że nowe wzory deklaracji zawierają rubryki, w których można wykazywać odliczenia z tytułu ulgi na sport oraz na wydatki innowacyjne.

• rozporządzenie Ministra Finansów z 21 grudnia 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych – Dz.U. Nr 257, poz. 2156
• rozporządzenie Ministra Finansów z 21 grudnia 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych – Dz.U. Nr 257, poz. 2155

Tomasz Król
specjalista w zakresie podatków dochodowych


Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nadpłaty VAT w związku z obrotem konsumenckim. Czy wyrok TSUE będzie korzystny dla podatników? Co wynika z opinii Rzecznik Generalnej?

    Podatnicy spierający się z fiskusem o stwierdzenie nadpłaty w związku z tym, że pobrali od konsumentów i odprowadzili do organów podatkowych VAT według stawki wyższej niż właściwa, zyskali nowego sojusznika. 16 listopada 2023 r. Rzecznik Generalna Juliane Kokott wydała opinię w polskiej sprawie C-606/22, rozpatrywanej przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w konsekwencji pytania prejudycjalnego zadanego przez Naczelny Sąd Administracyjny. Rzecznik uznała, że praktyka polskich organów podatkowych, polegająca na odmowie stwierdzenia nadpłat, uzasadniana m.in. ryzykiem bezpodstawnego wzbogacenia po stronie wnioskującego podatnika, jest niezgodna z przepisami UE.

    Niedziele handlowe w grudniu 2023 r. - dwie przed Wigilią. A 24 grudnia nie zrobisz zakupów w większości sklepów

    W dniu 29 listopada 2023 r. Sejm przyjął ustawę (nowelizację ustawy o zakazie handlu w niedziele), zgodnie z którą, jeżeli niedziela przypada 24 grudnia (Wigilia), to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię. W 2023 roku niedziele handlowe przed Świętami Bożego Narodzenia wypadają 10 i 17 grudnia.

    Korekta dokumentów złożonych do ZUS 2023/2024. Co z nadpłatami? Jakie zmiany od nowego roku? [Wyjaśnienia ZUS]

    ZUS w szerokiej kampanii medialnej informuje i przypomina od pewnego czasu, że tylko do 1 stycznia 2024 r. płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA) za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Natomiast korekty tych dokumentów za okres od stycznia 2022 r. są możliwe w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. ZUS przygotował też odpowiedzi na 9 najczęściej pojawiających się pytań na ten temat. Wyjaśnia m.in. kwestię ew. sankcji za brak korekt, zasady odzyskiwania nadpłat, czy zmiany dot. korygowania dokumentów od 1 stycznia 2024 r.

    Wyższy podatek dochodowy, by sfinansować transformację klimatyczną

    65 proc. polskich respondentów mogłoby płacić większy podatek dochodowy, by pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach poradzić sobie z kosztami zielonej transformacji; 51 proc. zgodziłoby się zapłacić dodatkowe 1-2 proc. swojego dochodu - wynika z ankiety Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

    Księgowa odchodzi a firma zostaje z problemem. Co zrobić, by zatrzymać księgową?

    Wiele firm zna tę sytuację – ważny specjalista taki jak księgowa zaczyna zdradzać oznaki zmęczenia i niezadowolenia z pracy. Brak czasu, za dużo obowiązków, nadmiar dokumentów – to prosta droga do wypalenia zawodowego i rezygnacji ze stanowiska. Jednak czy przedsiębiorcy są gotowi na konsekwencje, jakie niesie za sobą odejście tak ważnego pracownika? Co zrobić, by zatrzymać księgowego w firmie?

    Tabela kursów średnich NBP nr 230/A/NBP/2023 z 28 listopada 2023 r. Kurs euro 4,3542 zł

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 28 listopada 2023 r. NBP nr 230/A/NBP/2023. Średni kurs euro 4,3542 zł.

    ZUS: Brak korekty ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA do końca 2023 r. bez kar dla przedsiębiorcy

    ZUS informuje, że korekta dokumentów rozliczeniowych ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. jest możliwa tylko do końca 2023 roku. Przy czym jeżeli ktoś nie zdąży z korektą w tym terminie, ZUS nie będzie stosował sankcji. Warto też wiedzieć, że błędy w dokumentach rozliczeniowych z ZUS za okres od stycznia 2022 r. - można korygować w ciągu kolejnych 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. 

    Przedłużenie 0 proc. VAT na żywność w 2024 r. "Marszałek Hołownia nie poddaje projektu pod obrady Sejmu"

    Zamrażarka w gabinecie marszałka Sejmu jest aktywna - mówi szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, zarzucając Szymonowi Hołowni, że nie poddaje pod obrady trzech projektów ustaw, dot. przedłużenia 0 proc. VAT na żywność, przedłużenia wakacji kredytowych i zamrożenia cen energii. Zaapelował też do Hołowni, by zachowywał więcej powagi kierując obradami Izby.

    Aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat

    "W związku ze zmianami demograficznymi, aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat. Pandemia covid-19 zaostrzyła niedobory umiejętności, z którymi boryka się już wiele sektorów." Jakie wyzwania czekają rynek pracy w UE? Rozmawiali o tym przedsiębiorcy podczas Europejskiego Parlamentu Przedsiębiorstw.

    PIT za 2023 rok: chcesz zapłacić niższy podatek, skorzystaj z ulg i odliczeń, jest na to jeszcze miesiąc. Ale czy potrafisz

    Znajomość prawa podatkowego nigdy nie była mocną stroną Polaków, także i dlatego, że ulg i odliczeń było dużo a same przepisy mało zrozumiałe. Dlatego składanie rocznych PIT-ów zawsze wywoływało tak wielkie poruszenie. Teraz większości Polaków spełnienie rocznego obowiązku podatkowego ułatwia sam fiskus, wypełniając PIT-y roczne i oddając je do cyfrowej akceptacji. Jednak tak przygotowane deklaracje podatkowe najczęściej nie uwzględniają wszystkich możliwych odliczeń i ulg podatkowych.

    REKLAMA