REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można ująć w PIT-11 za 2005 r. grudniowe wynagrodzenie wypłacone w styczniu 2006 r.

REKLAMA

Czy w PIT-11 za 2005 r. można ująć wynagrodzenie pracownika za grudzień 2005 r., wypłacone w styczniu 2006 r. W poprzednim roku (2004) otrzymał on wynagrodzenie za grudzień w grudniu. Czy wobec tego w informacji PIT-11 za rok 2005 będzie miał wykazany przychód za 11 miesięcy i koszty uzyskania przychodu również?
RADA
W informacji PIT-11 za 2005 r. należy w opisanej sytuacji wpisać faktycznie otrzymane przez pracownika w tym roku wynagrodzenie. W informacji trzeba też ująć koszty faktycznie uwzględnione przez płatnika przy poborze zaliczek, czyli w tym przypadku również za 11 miesięcy.

UZASADNIENIE
Przychodami ze stosunku pracy, zgodnie z uregulowaniem art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty. Nie ma tu znaczenia źródło finansowania tych wypłat i świadczeń.
Wynagrodzeniem z pracy są w szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty, niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona. Przychodami tymi są też świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
W przypadku wypłat pieniężnych przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne (art. 11 ust. 1 updof).

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Co do zasady przychodem podlegającym opodatkowaniu jest przychód otrzymany przez podatnika lub postawiony do jego dyspozycji, a obowiązek podatkowy powstaje właśnie w dniu otrzymania przez podatnika środków pieniężnych bądź w dniu postawienia środków pieniężnych do jego dyspozycji, o ile pracodawca był realnie przygotowany do dokonania takiej wypłaty. W świetle cytowanego art. 11 ust. 1 updof bez znaczenia pozostaje fakt, czy pracownik rzeczywiście pieniądze te otrzymał.

Jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy przez cały rok kalendarzowy 2005, a otrzymał wynagrodzenie tylko za 11 miesięcy (bo wynagrodzenie za grudzień dostał w styczniu następnego roku), to pracodawca, sporządzając informację PIT-11 za 2005 r. lub dokonując rocznego obliczenia podatku (PIT-40), musi wykazać wynagrodzenie faktycznie wypłacone w 2005 r. – czyli za 11 miesięcy.
Koszty uzyskania przychodów wykazuje się w PIT-11 również za 11 miesięcy. Zgodnie bowiem z pkt 3 objaśnień do PIT-11 w kwocie kosztów (rubryka 35) wykazuje się koszty faktycznie uwzględnione przez płatnika przy poborze zaliczek na podatek. Jeżeli więc nie było w grudniu wypłaty wynagrodzenia, nie było również poboru zaliczki i tym samym nie zostały uwzględnione koszty uzyskania przychodu.

Przykład
Pan Leopold N., który mieszka i pracuje w Warszawie, wynagrodzenie za grudzień 2005 r. w kwocie 1368,21 zł (2000 zł brutto) otrzymał dopiero 6 stycznia 2006 r. Jego pracodawca, przygotowując PIT-11 za 2005 r., powinien:
 w rubryce 34 wykazać przychód ze stosunku pracy w kwocie 22 000 zł (11 × 2000);
 w rubryce 35 wpisać koszty uzyskania przychodów w kwocie 1124,75 zł (11 × 102,25);
 w rubryce 36 ująć dochód w wysokości 20 875,25 zł (22 000 – 1124,75);
 w rubryce 37 wpisać pobraną zaliczkę na podatek w kwocie 1313,40 zł;
 w rubryce 75 wykazać składki na ubezpieczenia społeczne w kwocie 4116,20 zł;
 w rubryce 76 wpisać składki na ubezpieczenie zdrowotne w kwocie 1385,99 zł.
Jeżeli pracodawca nie wypłacił ani nie postawił do dyspozycji pracownika wynagrodzenia za grudzień 2005 w tym roku, a wypłatę zrealizował w 2006 r., nie powinien ujmować wartości tego wynagrodzenia w informacji o dochodach PIT-11 za 2005 r. Jeżeli jednak pracodawca taki błąd popełnił, pracownik nie powinien wpisywać niewypłaconego w 2005 r. wynagrodzenia w zeznaniu podatkowym za ten rok. Obowiązkiem podatnika jest bowiem rozliczenie się z faktycznie uzyskanych dochodów. Nie można przecież płacić podatku od nieuzyskanych dochodów. Warto jednocześnie poinformować o tym urząd skarbowy i być przygotowanym na udokumentowanie faktu wypłacenia wynagrodzenia za grudzień 2005 r. w styczniu 2006 r.
Oczywiście pracownik ma też prawo do złożenia korekty rocznego zeznania podatkowego, jeżeli sugerując się błędną informacją PIT-11, wpisał do zeznania wynagrodzenie faktycznie nieuzyskane w danym roku.

Przykład 2
Pracodawca pana Leopolda N., o którym była mowa w przykładzie 1, wpisał błędnie do informacji PIT-11 za 2005 r. wynagrodzenie i inne wartości za 12 miesięcy. Mimo że w otrzymanej informacji, w rubryce 34 widnieje kwota 24 000 zł, a w rubryce 35 wpisano kwotę 1227 zł, to w zeznaniu rocznym pan Leopold powinien wpisać wartości jak w przykładzie 1 (czyli za 11 miesięcy), oprócz kosztów uzyskania przychodów, które powinien wykazać w kwocie 1227 zł (za 12 miesięcy).
Nieuwzględnione w PIT-11 koszty grudniowe nie przepadają podatnikowi, który może je uwzględnić w zeznaniu rocznym. Jeśli bowiem pracownik pracował całe 12 miesięcy (i ma na to dowody, np. oświadczenie pracodawcy złożone na PIT-11), to ma prawo ująć w rozliczeniu rocznym koszty za cały ten okres. Mimo zryczałtowanego charakteru kosztów pracowniczych odpowiadają one co do zasady ponoszonym przez pracownika kosztom związanym ze świadczeniem pracy, choćby kosztom dojazdów do pracy. Koszty te są ponoszone, jeżeli pracownik świadczy pracę i bez względu na to, czy otrzymał za tę pracę wynagrodzenie.
Stanowisko takie podzielają organy podatkowe. Jako przykład można wskazać interpretację Urzędu Skarbowego w Przemyślu z 11 maja 2005 r. (sygn. US XV/415/18/05).
(...) Jeżeli zatem pracownik nie otrzymał przychodu, choćby był on należny, to nie ma podstaw do uwzględnienia w tym miesiącu pracowniczych kosztów uzyskania przychodu. Powyższe nie oznacza jednak, że pracownik nie będzie miał prawa do uwzględnienia kosztów za wszystkie miesiące, w których świadczył pracę. Koszty te za dany miesiąc będą mogły być jednak uwzględnione dopiero w zeznaniu rocznym.
Wynagrodzenie za grudzień 2005 r., wypłacone lub postawione do dyspozycji pracownika w styczniu 2006 r.,
będzie stanowiło przychód roku 2006.

• art. 12, art. 22 ust. 2, art. 27 ust. 1, art. 32 ust. 2, 3, 3a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Paweł Huczko
konsultant podatkowy


Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Czy Polska powinna przyjąć euro? Znamienny sondaż. Stanowcze słowa ministra finansów

W opinii 49 proc. badanych Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro. Tak wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej przeprowadzonego w dniach 20 do 23 maja 2024 roku. Według 13 proc. ankietowanych Polska powinna przyjąć euro w ciągu kolejnych 3 lat, w ocenie 22 proc. - w ciągu kolejnych 10 lat, a według 10 proc. - jeszcze później.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej w 2024 roku. Do kiedy wniosek? Niedopłata już z odsetkami

ZUS informuje, że 3 czerwca 2024 r. upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 r. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku w określonym  czasie, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca tego roku.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

REKLAMA