REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy opinię biegłego rewidenta można zmieniać za pomocą aneksu lub erraty

REKLAMA

Pracuję na stanowisku samodzielnej księgowej w dużej firmie produkcyjnej. Moje pytanie dotyczy kwestii badania sprawozdania finansowego, a konkretnie - opinii wystawianej przez biegłego rewidenta po przeprowadzonym badaniu. Czy konieczne jest korygowanie tej opinii, jeżeli w naszej jednostce po zakończeniu badania, ale przed jego zatwierdzeniem, wystąpiły zmiany? Zmiany te mają istotny wpływ na kształt zbadanego już sprawozdania finansowego. Czy w takim przypadku można zastosować aneks lub erratę, czy też musi być napisana nowa opinia?
RADA
Jeżeli po wyrażeniu opinii przez biegłego rewidenta, ale jeszcze przed zatwierdzeniem bilansu, zaistniały zdarzenia, które mogą mieć istotny wpływ na zbadane już sprawozdanie finansowe, to firma ma obowiązek zawiadomić o tym biegłego rewidenta. Pod jego kontrolą należy zmienić to sprawozdanie, dokonując jednocześnie odpowiednich poprawek w księgach rachunkowych roku, którego te zmiany dotyczą. Biegły rewident unieważni wówczas wydaną wcześniej opinię. Unieważnienie opinii przez biegłego rewidenta zobowiązuje go do wydania nowej. Nie ma natomiast możliwości skorygowania opinii za pomocą dołączenia do niej aneksu lub erraty. Aneksem można wnieść zmiany jedynie w raporcie z przeprowadzonego badania.

UZASADNIENIE
 Zgodnie z treścią art. 54 pkt 1 ustawy o rachunkowości kierownik jednostki jest zobowiązany do poinformowania biegłego rewidenta, który zbadał jej sprawozdanie finansowe, o tym, że zaistniały zdarzenia, które mają istotny wpływ na badane sprawozdanie. Jeżeli w wyniku tych zdarzeń sprawozdanie finansowe nie przedstawia wiarygodnego i rzetelnego obrazu sytuacji finansowej i majątkowej oraz wyniku finansowego jednostki, należy dokonać odpowiednich korekt w księgach rachunkowych oraz sprawozdaniu finansowym.
Otrzymanie przez biegłego rewidenta informacji o tych zdarzeniach po wyrażeniu opinii o sprawozdaniu finansowym obliguje go do zbadania nowych okoliczności. Powinien on unieważnić poprzednią opinię i po zakończeniu badania wyrazić nową. Powinien również za pomocą aneksu wnieść zmiany do raportu z przeprowadzonego badania.
UWAGA!
Opisane postępowanie nie dotyczy sytuacji, gdy w wyniku zdarzeń po dniu bilansowym istnieje zagrożenie, że założenie kontynuacji działalności nie jest nadal zasadne. W konsekwencji takiego faktu należy fundamentalnie zmienić stosowane zasady rachunkowości, na podstawie których zostało sporządzone sprawozdanie.
Warto również podkreślić, że nowa opinia z przeprowadzonego badania powinna zawierać niezbędne wyjaśnienia dotyczące zaistniałych zmian.

Przykład
Objaśnienia do nowej opinii mogą brzmieć następująco:
„Niniejsza opinia unieważnia wyrażoną poprzednio pod datą............... opinię, dotyczącą sprawozdania finansowego za rok obrotowy 2005, w którym bilans po stronie aktywów i pasywów zamyka się sumą..............., zaś rachunek zysków i strat wykazuje zysk/stratę w wysokości.................. Nasza opinia z dnia......... nie uwzględniała skutków istotnych zdarzeń, polegających na tym, że............... Informacje o nich otrzymaliśmy od kierownika jednostki po wyrażeniu opinii, ale przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za rok obrotowy 2005”.

Stanisław Woźniak
specjalista w zakresie finansów i controllingu

• art. 54 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 267, poz. 2252


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS go obniży

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA