| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy ważny jest termin płatności za fakturę

Czy ważny jest termin płatności za fakturę

Świadczymy usługi dostępu do internetu na rzecz odbiorców indywidualnych. Zamierzamy wystawiać faktury za internet z góry za pół roku. W umowach z odbiorcami nie jest określony termin płatności. Kiedy powstanie obowiązek podatkowy VAT? Kiedy zarejestrować je na drukarce fiskalnej, czy w terminie płatności czy też w momencie zapłaty? Czy ważny jest termin płatności za fakturę?

Tak. Gdy w umowach z odbiorcami indywidualnymi nie ma określonego terminu płatności za usługę, usługa rozliczana byłaby na zasadach ogólnych, a rozliczenia związane z internetem łączyłyby się z otrzymaniem części należności – obowiązek podatkowy i obowiązek rejestracji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej powstawałby z chwilą otrzymania należności, w tej części.
Podatnicy VAT nie mają obowiązku wystawiania faktur osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednak na żądanie tych osób podatnicy są zobowiązani do wystawienia faktury. Szczegółowe zasady wystawiania faktur VAT zostały określone w rozporządzeniu ministra finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 95, poz. 798 z późn. zm.; dalej rozporządzenie). Według rozporządzenia co do zasady fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, albo jeżeli jest to tzw. faktura zaliczkowa dokumentująca otrzymanie całości należności przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi – nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano całość lub część należności od nabywcy. W przypadku usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, do których należą usługi dostępu do internetu, faktury wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego i nie wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego. Nie dotyczy to jednak wystawiania faktur w zakresie usług telekomunikacyjnych, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy.
Firma może dokumentować świadczone usługi paragonem fiskalnym (uwzględniającym wartość usługi za pół roku) i dodatkowo fakturą. Dodatkowo należy podkreślić, że w przypadku, gdy faktura dotyczy sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy fiskalnej, do kopii faktury firma jest zobowiązana dołączyć paragon dokumentujący tę sprzedaż.
Natomiast w podatku dochodowym od osób prawnych za datę powstania przychodu należnego z tytułu świadczenia usług telekomunikacyjnych uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę.
Mając na uwadze, że pytający wyraził wątpliwość, czy świadczenie przedmiotowych usług w ogóle należy dokumentować na kasie fiskalnej, należy rozważyć, czy pomimo że, co do zasady, świadczenie usług na rzecz odbiorców indywidualnych – osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej podlega obowiązkowi ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących, w przypadku świadczenia usług dostępu do internetu nie będzie miało zastosowanie zwolnienie od obowiązku ewidencjonowania.
W tym zakresie najbardziej istotne jest zwolnienie przedmiotowe przewidziane w rozporządzeniu ministra finansów z 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. nr 273, poz. 2706 z późn. zm., dalej rozporządzeniem w sprawie kas). Zgodnie z tym rozporządzeniem zwolnieniem objęta jest do 31 marca 2006 r. sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzeniem w sprawie kas – w tym m. in. świadczenie usług telekomunikacyjnych (wymienionych w poz. 14 załącznika do rozporządzenia w sprawie kas, do których zaliczają się usługi dostępu do internetu).

Anna Sowińska
starszy konsultant podatkowy BDO Polska

Not. EM


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK