REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ująć w sprawozdaniu finansowym nie w pełni przekazany odpis na ZFŚS

REKLAMA

Jak prawidłowo ująć w księgach rachunkowych zobowiązanie na rzecz zakładowego funduszu świadczeń socjalnych z tytułu nie w pełni przekazanego odpisu za rok poprzedni?
RADA
Nieprzekazanie do końca roku obrotowego środków pieniężnych na wyodrębniony rachunek bankowy ZFŚS powoduje jedynie wykazanie mniejszego salda środków pieniężnych w bilansie. Istotniejszą sprawą jest jednak w tym przypadku wyłączenie „niezapłaconej” kwoty odpisów na ZFŚS z kategorii kosztów uzyskania przychodu. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Nieprzekazanie środków pieniężnych z rachunku bankowego na rachunek bankowy środków wyodrębnionych (ZFŚS) nie wpływa na kwotę odpisu odnoszonego w koszty podstawowej działalności. W związku z tym samego naliczenia odpisu powinni Państwo dokonać w pełnej wysokości, ewidencjonując:
Wn konto 405 „Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia”,
Ma konto 850 „Fundusze specjalne – Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych”.
Odpisanie w całości w koszty obligatoryjnych odpisów na ZFŚS nie oznacza, że w całości będą traktowane jako koszty uzyskania przychodu. Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jak i od osób fizycznych wskazują (art. 16 ust. 1 pkt 9 updop i art. 23 ust. 1 pkt 7 updof), że kosztami uzyskania przychodów są odpisy i zwiększenia, które w myśl przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obciążają koszty działalności pracodawcy, jeżeli środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek funduszu. Warunkiem niezbędnym, by uznać te odpisy za koszt uzyskania przychodu, jest zatem przekazanie środków na wyodrębniony rachunek bankowy.
Należy przy okazji zwrócić uwagę na odpowiedzialność pracodawcy za wykonywanie przepisów ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Niewykonywanie przepisów ustawy albo podejmowanie działań niezgodnych z przepisami ustawy (a za takie należy uznać nieprzekazanie w określonych terminach środków pieniężnych na wydzielony rachunek bankowy ZFŚS) podlega karze grzywny (art. 12a ustawy o ZFŚS).
PRZYKŁAD
Jednostka zobowiązana do utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dokonała w 2005 r. odpisu podstawowego w wysokości 96 000 zł, przy czym w maju 2005 r. przelano na wyodrębniony rachunek ZFŚS kwotę 72 000 zł (stanowiącą 75% rocznego odpisu). Do końca roku nie przelano pozostałej kwoty. Załóżmy, że w ciągu roku jednostka pokryła z ZFŚS koszty zorganizowania imprez kulturalnych, turystycznych i sportowo-rekreacyjnych w wysokości 10 000 zł.
Ewidencja tych zdarzeń i wpływ na sprawozdanie finansowe 2005 r. będą następujące:
1. Obligatoryjny odpis na ZFŚS
Wn konto 405 „Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia” 96 000 zł,
Ma konto 850 „Fundusze specjalne – Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych”
96 000 zł
oraz całoroczny odpis do rozliczenia w czasie
Wn konto 641 „Rozliczenia międzyokresowe czynne kosztów operacyjnych” 96 000 zł,
Ma konto 490 „Rozliczenie kosztów” 96 000 zł.
2. Odpisy miesięczne w kwocie 8000 zł (96 000 zł : 12 miesięcy)
Wn konto 490 „Rozliczenie kosztów” 96 000 zł,
Ma konto 641 „Rozliczenia międzyokresowe czynne kosztów operacyjnych” 96 000 zł.
3. Przekazanie w maju 2005 r. 75% odpisu podstawowego na wyodrębniony rachunek bankowy
Wn konto 133 „Rachunki bankowe środków wyodrębnionych – ZFŚS” 72 000 zł,
Ma konto 131 „Bieżący rachunek bankowy” 72 000 zł.
4. Koszty zorganizowania imprez kulturalnych, turystycznych i sportowo-rekreacyjnych
Wn konto 850 „Fundusze specjalne – Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych”
10 000 zł,
Ma konto 133 „Rachunki bankowe środków wyodrębnionych – ZFŚS” 10 000 zł.
Jak wspomnieliśmy, cały roczny odpis księgowy znajdzie się w kosztach w rachunku zysków i strat w części B.VI „Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia” (kwota 96 000 zł), jednak kosztem uzyskania przychodu będzie kwota 72 000 zł.
W bilansie pozycja B.III.3 „Fundusze specjalne” wykaże kwotę 86 000 zł, a pozycja B.III.1.c. „Środki pieniężne i inne aktywa pieniężne” kwotę 62 000 zł.

• art. 16 ust. 1 pkt 9 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538
• art. 23 ust. 1 pkt 7 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538
• art. 12a ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych – j.t. Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 249, poz. 2104

Paweł Muż
ekonomista, wieloletni główny księgowy


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

REKLAMA

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA

Są już propozycje nowych definicji budynku i budowli, na potrzeby podatkowe. Jest temat garaży wielostanowiskowych

Mamy już propozycje nowych definicji budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garaży wielostanowiskowych. Zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który został właśnie opublikowany na stronach rządowych.

Przedsiębiorca wydaje pieniądze na edukację i szkolenia. Kiedy może te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć różnoraki wydatki edukacyjne i szkoleniowe do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca może bowiem podjąć naukę w celu rozpoczęcia wykonywania określonej działalności gospodarczej lub zdobycia przewagi konkurencyjnej w ramach już wykonywanej. Nierzadko również dochodzi do otwierania nowej gałęzi prowadzonej działalności. Idąc tym samym tropem można spotkać się ze szkoleniami dla pracowników oraz współpracowników, które mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowych specjalistów. Co na ten temat sądzą organy podatkowe?

REKLAMA