REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wykazać rozliczenie straty w księgach rachunkowych

REKLAMA

Na koniec 2005 r. spółka z o.o. wykazała stratę w wysokości 12 000 zł. Część tej straty, 5500 zł, została rozliczona w CIT-2. Czy należy tę kwotę przeksięgować z konta "Wynik finansowy" przed zakończeniem 2006
RADA
Straty podatkowej nie należy utożsamiać ze stratą bilansową. Mogą to być dwie różne wielkości. Wynika to z odmiennego traktowania niektórych przychodów i kosztów ich uzyskania przez prawo podatkowe i bilansowe. Pokrycie straty bilansowej nie ma wpływu na rozliczenie straty podatkowej, i odwrotnie. Dlatego też rozliczenie straty podatkowej odbywa się tylko w CIT-2 i nie ujmuje się jej w księgach rachunkowych.

UZASADNIENIE
Zgodnie z definicją zawartą w art. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych o stracie mówimy wówczas, gdy koszty uzyskania przychodów przewyższają sumę przychodów podatkowych.
Przepisy tej ustawy umożliwiają rozliczanie straty poniesionej w roku podatkowym w najbliższych, kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych.
UWAGA!
Wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty straty.
Należy pamiętać, że przy ustalaniu straty nie uwzględnia się:
• przychodów, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych albo są wolne od podatku,
• przychodów uzyskanych przez podatników niemających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, a osiągających na terytorium RP dochody; są to m.in. przychody z tytułu odsetek, praw autorskich lub pokrewnych, z tytułu świadczeń doradczych, księgowych, usług prawnych (art. 21) oraz przychody z dywidend (art. 22),
• kosztów uzyskania wyżej wymienionych przychodów,
• strat przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych, jeżeli nastąpi przekształcenie formy prawnej, łączenie lub podział tych przedsiębiorców; wyjątkiem od tej zasady jest przypadek przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową,
• strat przedsiębiorstw państwowych przejmowanych lub nabywanych na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji.
Stratę podatkową można rozliczać w trakcie roku podatkowego. Jeśli jednak na koniec roku obrotowego okaże się, że spółka osiągnęła zbyt mały dochód, a wstępnie rozliczyła wyższą stratę niż ostatecznie mogła, to należy dokonać korekty w zeznaniu rocznym.
Według informacji z urzędów skarbowych najczęściej popełniane błędy przy rozliczaniu strat z lat ubiegłych to:
• odliczanie strat z innych źródeł przychodów niż te, z których one faktycznie powstały (dotyczy osób fizycznych),
• rozliczana jest cała strata,
• rozliczane jest więcej niż 50% straty,
• rozliczana jest strata w przysługującej wysokości, mimo że dochód jest mniejszy,
• strata z działalności gospodarczej jest odliczana od dochodu małżonka (dotyczy osób fizycznych).
A jak jest w spółkach akcyjnych
W spółkach akcyjnych na pokrycie straty należy utworzyć kapitał zapasowy, do którego przelewa się co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału zakładowego.
Jeśli spółka poniosła nie tylko stratę podatkową, ale również bilansową, to ma ona obowiązek pokryć ją z zysku za ostatni rok.
Spółki z o.o. nie mają ustawowego obowiązku tworzenia kapitału zapasowego. Umowa spółki może jednak zobowiązywać wspólników do dopłat na pokrycie straty. W innym przypadku o pokryciu strat decyduje zwyczajne zgromadzenie wspólników w formie uchwały.
Nierozliczona strata z lat ubiegłych figuruje w księgach rachunkowych jako saldo debetowe konta 820 „Rozliczenie wyniku finansowego”.
Osiągnięty w danym roku zysk ujęty jest na koncie 860 „Wynik finansowy” po stronie Ma.
Otrzymując uchwałę o przeznaczeniu zysku na pokrycie straty z lat ubiegłych dokonujemy następującego zapisu:
Wn konto 860 „Wynik finansowy”,
Ma konto 820 „Rozliczenie wyniku finansowego”.

Wioletta Chaczykowska
księgowa, licencja MF

• art. 7 ust. 2, ust. 4, ust. 4a, ust. 5, art. 21, art. 22 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538
• art. 396 § 1 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 184, poz. 1539


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA