| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć podatek przy pośredniczeniu w zakwaterowaniu pracowników

Jak rozliczyć podatek przy pośredniczeniu w zakwaterowaniu pracowników

Mam firmę, która zajmuje się zakwaterowaniem pracowników. Dostaję od firmy A zlecenie na zakwaterowanie 50 osób i zapewnienie im wyżywienia (w tym obiad, napoje). Nie posiadam swojego hotelu. Ludzi umieszczam w prywatnych kwaterach i hotelach. Otrzymuję faktury VAT za wyżywienie i noclegi. Czy zgodnie z ustawą o VAT mam prawo odliczyć podatek naliczony od zakwaterowania i wyżywienia? Firmie A wystawiam fakturę VAT na całość usługi na 7%.

RADA
W pytaniu nie zostało wskazane, jakie usługi Pan świadczy. Trudno więc jednoznacznie odpowiedzieć, czy może Pan odliczyć VAT z faktur dokumentujących zakup usług zakwaterowania i wyżywienia. Prawo do odliczenia podatku przysługiwałoby Panu w przypadku świadczenia usług turystyki, w skład których wchodzą usługi zakwaterowania lub wyżywienia. Warunkiem jest, aby usugi turystyki nie były opodatkowane od marży. Jeżeli natomiast jest Pan pośrednikiem w świadczeniu usług zakwaterowania i wyżywienia, to nie przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku.

UZASADNIENIE
Co do zasady, świadczenie usług podlegających opodatkowaniu uprawnia do odliczenia VAT od wydatków poniesionych przy ich świadczeniu. Z przedstawionej w pytaniu sytuacji wynika, że firma sama nie świadczy usług zakwaterowania, tylko w zasadzie pośredniczy w świadczeniu tych usług. Usługi identyfikowane są na potrzeby podatku od towarów i usług za pomocą klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej (PKWiU). Świadczone przez Pana usługi sklasyfikowane są w Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod symbolem 63.30.12 (usługi pośrednictwa w sprzedaży biletów, miejsc zakwaterowania i wycieczek z kompleksowym programem imprez). Skoro nie posiada Pan własnych miejsc zakwaterowania, to nie jest możliwe, aby świadczył Pan usługi polegające na zakwaterowaniu.
To samo dotyczy usług wyżywienia. W zasadzie Pana działalność polega na zakupie tych usług i ich odprzedaży na rzecz Pana zleceniodawcy. Przepisy o VAT nie regulują kwestii odprzedaży usług, tak jak ma to miejsce w przypadku sprzedaży towarów. Powinien Pan przede wszystkim określić rzeczywisty zakres świadczonych przez siebie usług i dostosować sposób rozliczania podatku do faktycznego stanu. Jeżeli mają one charakter pośrednictwa, to należy ze zlecającym je zawrzeć stosowną umowę. Przy świadczeniu usług pośrednictwa faktury za wykonanie usług zakwaterowania i wyżywienia powinny być wystawiane bezpośrednio na nabywcę tych usług. Pan natomiast powinien wystawiać faktury na zleceniodawcę, na kwotę prowizji z tytułu pośrednictwa w świadczeniu usług zakwaterowania i wyżywienia. Dla pośrednika podstawę opodatkowania stanowi kwota prowizji, pomniejszona o kwotę podatku należnego. Kwota prowizji podlega opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 22%.
Pośrednikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących świadczenie usług, w których on pośredniczy. Może natomiast odliczyć VAT z faktur dokumentujących poniesione koszty związane ze świadczeniem usług pośrednictwa, np. koszty usług telekomunikacyjnych, koszt transportu itp.

• art. 8, art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Mariusz Darecki
specjalista w zakresie VAT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Inwestycje w Kurortach

Serwis nieruchomościowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK