REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć podatek przy pośredniczeniu w zakwaterowaniu pracowników

REKLAMA

Mam firmę, która zajmuje się zakwaterowaniem pracowników. Dostaję od firmy A zlecenie na zakwaterowanie 50 osób i zapewnienie im wyżywienia (w tym obiad, napoje). Nie posiadam swojego hotelu. Ludzi umieszczam w prywatnych kwaterach i hotelach. Otrzymuję faktury VAT za wyżywienie i noclegi. Czy zgodnie z ustawą o VAT mam prawo odliczyć podatek naliczony od zakwaterowania i wyżywienia? Firmie A wystawiam fakturę VAT na całość usługi na 7%.
RADA
W pytaniu nie zostało wskazane, jakie usługi Pan świadczy. Trudno więc jednoznacznie odpowiedzieć, czy może Pan odliczyć VAT z faktur dokumentujących zakup usług zakwaterowania i wyżywienia. Prawo do odliczenia podatku przysługiwałoby Panu w przypadku świadczenia usług turystyki, w skład których wchodzą usługi zakwaterowania lub wyżywienia. Warunkiem jest, aby usugi turystyki nie były opodatkowane od marży. Jeżeli natomiast jest Pan pośrednikiem w świadczeniu usług zakwaterowania i wyżywienia, to nie przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku.

UZASADNIENIE
Co do zasady, świadczenie usług podlegających opodatkowaniu uprawnia do odliczenia VAT od wydatków poniesionych przy ich świadczeniu. Z przedstawionej w pytaniu sytuacji wynika, że firma sama nie świadczy usług zakwaterowania, tylko w zasadzie pośredniczy w świadczeniu tych usług. Usługi identyfikowane są na potrzeby podatku od towarów i usług za pomocą klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej (PKWiU). Świadczone przez Pana usługi sklasyfikowane są w Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod symbolem 63.30.12 (usługi pośrednictwa w sprzedaży biletów, miejsc zakwaterowania i wycieczek z kompleksowym programem imprez). Skoro nie posiada Pan własnych miejsc zakwaterowania, to nie jest możliwe, aby świadczył Pan usługi polegające na zakwaterowaniu.
To samo dotyczy usług wyżywienia. W zasadzie Pana działalność polega na zakupie tych usług i ich odprzedaży na rzecz Pana zleceniodawcy. Przepisy o VAT nie regulują kwestii odprzedaży usług, tak jak ma to miejsce w przypadku sprzedaży towarów. Powinien Pan przede wszystkim określić rzeczywisty zakres świadczonych przez siebie usług i dostosować sposób rozliczania podatku do faktycznego stanu. Jeżeli mają one charakter pośrednictwa, to należy ze zlecającym je zawrzeć stosowną umowę. Przy świadczeniu usług pośrednictwa faktury za wykonanie usług zakwaterowania i wyżywienia powinny być wystawiane bezpośrednio na nabywcę tych usług. Pan natomiast powinien wystawiać faktury na zleceniodawcę, na kwotę prowizji z tytułu pośrednictwa w świadczeniu usług zakwaterowania i wyżywienia. Dla pośrednika podstawę opodatkowania stanowi kwota prowizji, pomniejszona o kwotę podatku należnego. Kwota prowizji podlega opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 22%.
Pośrednikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących świadczenie usług, w których on pośredniczy. Może natomiast odliczyć VAT z faktur dokumentujących poniesione koszty związane ze świadczeniem usług pośrednictwa, np. koszty usług telekomunikacyjnych, koszt transportu itp.

• art. 8, art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Mariusz Darecki
specjalista w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA