Osoba niebędąca pracownikiem (umowa zlecenia) towarzyszyła właścicielowi firmy w podróży służbowej. Była jego tłumaczem i ekspertem przy zakupie samochodu. Czy można zwrócić jej koszty podróży zagranicznej (bilet lotniczy, nocleg w hotelu)? Czy będą one kosztem? Czy dla zleceniobiorcy będą przychodem do opodatkowania?
RADA
Tak, zleceniobiorcy można zwrócić koszty zagranicznej podróży służbowej. Dla ponoszącego będą one kosztem uzyskania przychodu. U zleceniobiorcy mogą korzystać ze zwolnienia z podatku, jeżeli nie przekroczą wysokości określonej w przepisach.
UZASADNIENIE
Diety i inne należności za czas podróży służbowej zleceniobiorcy są niewątpliwie kosztem dla firmy. Osoba ta była bardzo pomocna za granicą. Była nie tylko tłumaczem, ale także ekspertem przy zakupie samochodu. U zleceniobiorcy zaś przychód ten korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 16 updof:
Wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas:
a) podróży służbowej pracownika,
b) podróży osoby niebędącej pracownikiem
– do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.
Oznacza to, że dla osoby otrzymującej
zwrot kosztów podróży przychód ten jest wolny od podatku, pod warunkiem że wartość diet zagranicznych nie przekroczy wysokości określonej we właściwym rozporządzeniu. Jest to rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju. W rozporządzeniu uregulowano też wysokości „innych należności”. Są to przejazdy i dojazdy, noclegi oraz inne wydatki poniesione odpowiednio do uzasadnionych potrzeb. Można więc zwrócić nie tylko wartość biletu lotniczego i noclegu w hotelu, ale również wartość diet zagranicznych.
• § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju – Dz.U. Nr 236, poz. 1991; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 186, poz. 1555
• art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 46, poz. 328
Anna Wyrzykowska
doradca podatkowy