Postanowiliśmy, że w 50% sfinansujemy wczasy wakacyjne naszych pracowników. Wczasy będą wykupywane przez naszą firmę w biurze podróży. Połowę należności pracownik będzie nam zwracał. Drugą połowę otrzyma nieodpłatnie. Jak opodatkować tę transakcję? Biuro podróży wystawia nam fakturę VAT marża.
RADA
Usługa w części nieodpłatna nie będzie podlegała opodatkowaniu. Natomiast część odpłatna będzie opodatkowana
VAT, gdy nie będziemy uprawnieni do zastosowania procedury marży.
UZASADNIENIE
Opodatkowaniu VAT podlega, co do zasady, odpłatne świadczenie usług. Jednak w niektórych przypadkach z odpłatnymi usługami zrównano również nieodpłatne w całości lub w części świadczenie usług. Jest to równoznaczne z obowiązkiem opodatkowania VAT takiej czynności. Jednak aby uznać nieodpłatne świadczenie za odpłatne świadczenie usług, muszą zostać spełnione poniższe warunki:
1) usługi są świadczone na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem,
2) usługi przekazano na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
3) podatnikowi przysługiwało
prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Przekazywane pracownikom, w części finansowane przez Państwa firmę, wczasy na pewno są świadczeniem niezwiązanym z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Ponadto jest to świadczenie na cele osobiste podatnika. Oznacza to, że pierwsze dwa warunki zostały spełnione. Jednak, jak Państwo wspominacie, biuro podróży wystawi Wam fakturę VAT marża. Dlatego nie będzie Wam przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Ponieważ ostatni warunek nie został spełniony, nieodpłatnego świadczenia nie można zrównać z odpłatnym świadczeniem usług. Dlatego w tej części czynność ta nie będzie podlegać opodatkowaniu.
Również od części odpłatnej usługi nie będziecie naliczać VAT, gdy zostaną spełnione poniższe warunki. Nabywacie usługi turystyczne, opodatkowane „w systemie marży”. Następnie odprzedajecie te usługi swoim pracownikom (za częściową odpłatnością).
Możecie w tym przypadku również zastosować procedurę marży (pismo z 30 września 2005 r. Opolskiego, Urzędu Skarbowego, nr PP/443-121-2-BS/05). Nie będziecie opodatkowywać czynności odpłatnej, gdy spełnicie poniższe warunki:
1) macie siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju,
2) działacie na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek,
3) przy świadczeniu usługi nabywacie towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty,
4) prowadzicie ewidencję, z której wynikają kwoty wydatkowane na nabycie towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, oraz posiadacie dokumenty, z których wynikają te kwoty.
Nie wystąpi wtedy podstawa opodatkowania (marża). Należność, którą ma zapłacić nabywca usługi, będzie niższa od ceny nabycia przez Was danej usługi. Ponieważ nie wystąpi podstawa, nie wystąpi również obowiązek podatkowy w VAT.
Czynności tych, zarówno odpłatnych, jak i nieodpłatnych, nie należy dokumentować żadnym dokumentem przewidzianym w ustawie o VAT (faktura VAT,
faktura wewnętrzna).
Gdy nie będzie można zastosować procedury marzy, należy opodatkować całą należność, którą płaci Państwu
pracownik. Czynność tę należy udokumentować fakturą
VAT.
Rozliczenie w podatku dochodowym
Należy pamiętać, że wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów.
• art. 8 ust. 2, art. 29 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
Agnieszka Jasiorowska
ekspert w zakresie VAT