REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć dofinansowanie do wypoczynku pracowników

REKLAMA

Postanowiliśmy, że w 50% sfinansujemy wczasy wakacyjne naszych pracowników. Wczasy będą wykupywane przez naszą firmę w biurze podróży. Połowę należności pracownik będzie nam zwracał. Drugą połowę otrzyma nieodpłatnie. Jak opodatkować tę transakcję? Biuro podróży wystawia nam fakturę VAT marża.
RADA
Usługa w części nieodpłatna nie będzie podlegała opodatkowaniu. Natomiast część odpłatna będzie opodatkowana VAT, gdy nie będziemy uprawnieni do zastosowania procedury marży.

UZASADNIENIE
Opodatkowaniu VAT podlega, co do zasady, odpłatne świadczenie usług. Jednak w niektórych przypadkach z odpłatnymi usługami zrównano również nieodpłatne w całości lub w części świadczenie usług. Jest to równoznaczne z obowiązkiem opodatkowania VAT takiej czynności. Jednak aby uznać nieodpłatne świadczenie za odpłatne świadczenie usług, muszą zostać spełnione poniższe warunki:
1) usługi są świadczone na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem,
2) usługi przekazano na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
3) podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Przekazywane pracownikom, w części finansowane przez Państwa firmę, wczasy na pewno są świadczeniem niezwiązanym z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Ponadto jest to świadczenie na cele osobiste podatnika. Oznacza to, że pierwsze dwa warunki zostały spełnione. Jednak, jak Państwo wspominacie, biuro podróży wystawi Wam fakturę VAT marża. Dlatego nie będzie Wam przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Ponieważ ostatni warunek nie został spełniony, nieodpłatnego świadczenia nie można zrównać z odpłatnym świadczeniem usług. Dlatego w tej części czynność ta nie będzie podlegać opodatkowaniu.
Również od części odpłatnej usługi nie będziecie naliczać VAT, gdy zostaną spełnione poniższe warunki. Nabywacie usługi turystyczne, opodatkowane „w systemie marży”. Następnie odprzedajecie te usługi swoim pracownikom (za częściową odpłatnością).
Możecie w tym przypadku również zastosować procedurę marży (pismo z 30 września 2005 r. Opolskiego, Urzędu Skarbowego, nr PP/443-121-2-BS/05). Nie będziecie opodatkowywać czynności odpłatnej, gdy spełnicie poniższe warunki:
1) macie siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju,
2) działacie na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek,
3) przy świadczeniu usługi nabywacie towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty,
4) prowadzicie ewidencję, z której wynikają kwoty wydatkowane na nabycie towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, oraz posiadacie dokumenty, z których wynikają te kwoty.
Nie wystąpi wtedy podstawa opodatkowania (marża). Należność, którą ma zapłacić nabywca usługi, będzie niższa od ceny nabycia przez Was danej usługi. Ponieważ nie wystąpi podstawa, nie wystąpi również obowiązek podatkowy w VAT.
Czynności tych, zarówno odpłatnych, jak i nieodpłatnych, nie należy dokumentować żadnym dokumentem przewidzianym w ustawie o VAT (faktura VAT, faktura wewnętrzna).
Gdy nie będzie można zastosować procedury marzy, należy opodatkować całą należność, którą płaci Państwu pracownik. Czynność tę należy udokumentować fakturą VAT.
Rozliczenie w podatku dochodowym
Należy pamiętać, że wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów.

• art. 8 ust. 2, art. 29 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Agnieszka Jasiorowska
ekspert w zakresie VAT
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak można przestać być wspólnikiem spółki osobowej? Czym różni się wystąpienie ze spółki od sprzedaży ogółu praw i obowiązków?

  Czasem trzeba rozstać się ze spółką osobową (np. ze spółką jawną). Na czym polega i jakie skutki prawne wywołuje wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika? Czym różni się to od sprzedaży ogółu praw i obowiązków wspólnika?

  Wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej. Jak przebiegają rozliczenia?

  Jak kwestię rozliczenia wspólnika występującego ze spółki osobowej regulują przepisy kodeksu spółek handlowych? Jak te przepisy zastosować w praktyce? Dlaczego czasem warto rozliczyć się z występującym wspólnikiem inaczej niż wskazuje ksh?

  Co daje fundacja rodzinna? Jaką działalność może prowadzić?

  Długoterminowa integralność majątku firmy rodzinnej to główna korzyść z założenia fundacji rodzinnej wskazana przez uczestników webinaru „Jak z sukcesem przekazać firmę następcom? Fundacja rodzinna jako nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców”, który odbył się w ramach cyklu #idearozwojubiznesu, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).

  Organ skarbowy przegrał ze spółką w sprawie zwrotu VAT, bo nie znał reguł postępowania

  Gdy reprezentujący spółkę nie złożył pełnomocnictwa procesowego do akt konkretnej sprawy, to organ nie może zakładać, że spółka działa w niej przez pełnomocnika, bo czyniła tak już w innym postępowaniu. Jeśli tak zrobi, otworzy przedsiębiorcy furtkę do wygrania sporu.

  KSeF 2023/2024. Jak się zalogować do tego systemu?

  Ministerstwo Finansów zachęca już dziś do logowania się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i testowania możliwości tego elektronicznego systemu fakturowania. Sposób logowania do KSeF będzie się różnił w zależności od tego, czy użytkownikiem jest osoba fizyczna, czy spółka.

  Stawka VAT na odśnieżanie

  Odśnieżanie, jako usługa wykonywana przez przedsiębiorców, jest odpłatnym świadczeniem, które podlega opodatkowaniu VAT. W tym kontekście pojawia się pytanie o właściwą stawkę VAT dla usług odśnieżania.

  Czy zakup domu w budowie lub w stanie surowym zamkniętym korzysta ze zwolnienia z PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w trzech nowych (z listopada 2023 r.) interpretacjach indywidualnych uznał, że zwolnienie z podatku PCC nie obejmuje zakupu jednorodzinnego domu w budowie ani domu w stanie surowym zamkniętym, również z wykonaną elewacją.

  Tabela kursów średnich NBP z 1 grudnia 2023 roku - NBP nr 233/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 1 grudnia 2023 roku. NBP nr 233/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3494 zł.

  Zmiany w KSeF. Rozporządzenie techniczne i konsultacje MF

  Ministerstwo Finansów rozpoczyna konsultacje dwóch aktów wykonawczych dotyczących powszechnego stosowania Krajowego Systemu e-Faktur. Nowe przepisy obejmują zarówno tzw. rozporządzenie techniczne w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur, jak i nowelizację rozporządzenia dotyczącego wystawiania faktur. Oba rozporządzenia mają obowiązywać od 1 lipca 2024 r.

  Kasy fiskalne 2024 - zwolnienia [nowe rozporządzenie]

  W dniu 24 listopada 2023 r. Minister Finansów wydał rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Rozporządzenie to wejdzie w życie 1 stycznia 2024 r. i określi od tego dnia zwolnienia na czas określony niektórych grup podatników i niektórych czynności z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (tzw. kas fiskalnych) oraz warunki korzystania ze zwolnienia.

  REKLAMA