W ciągu roku podatkowego spółka z o.o. przejęła inną spółkę kapitałową. Czy mimo to może w dalszym ciągu korzystać z uproszczonej formy opłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych? Jeżeli tak, to czy podstawa naliczania wysokości tych zaliczek ulegnie zmianie?
Spółka rozważa też możliwość połączenia się w przyszłości z inną spółką, ale przez utworzenie nowego podmiotu. Czy również w takim przypadku będzie mogła kontynuować opłacanie zaliczek w uproszczonej formie?
RADA
Po przejęciu innej
spółki kapitałowej spółka z o.o. będzie mogła kontynuować opłacanie zaliczek na
podatek dochodowy w uproszczonej formie. Podstawa naliczania wysokości uproszczonych zaliczek nie ulegnie zmianie. W przypadku łączenia się spółek przez utworzenie nowego podmiotu (fuzja) ten nowy podmiot nie będzie miał prawa opłacania zaliczek uproszczonych w roku połączenia.
UZASADNIENIE
Zasady korzystania z uproszczonej formy opłacania zaliczek na
podatek dochodowy od osób prawnych zostały określone w art. 25 ust. 6–9 updop.
Przepisy te dają podatnikom możliwość płacenia w danym roku podatkowym miesięcznych zaliczek w uproszczonej formie, tj. w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu rocznym złożonym w roku poprzednim. Jeżeli w zeznaniu z poprzedniego roku podatkowego nie wykazano podatku należnego, podstawą obliczenia zaliczek uproszczonych może być podatek należny wykazany w zeznaniu sprzed 2 lat. Jeśli jednak również w zeznaniu sprzed 2 lat nie wykazano podatku należnego, nie jest możliwe opłacanie zaliczek w uproszczonej formie.
Podatnik jest obowiązany stosować tę formę opłacania zaliczek w całym roku podatkowym. Płacąc zaliczki uproszczone, nie musi składać deklaracji miesięcznych.
Wspomniane przepisy nie przewidują utraty prawa do opłacania zaliczek w uproszczonej formie ani konieczności zmiany podstawy naliczania wysokości zaliczki w związku z przejęciem innej spółki kapitałowej.
Skoro więc spółka przejmująca nie utraciła podmiotowości prawnej, to może kontynuować opłacanie zaliczek na
podatek dochodowy w sposób uproszczony.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Prawo do opłacania zaliczek w formie uproszczonej mają ci podatnicy, którzy wykazali dochód będący podstawą ich obliczenia w zeznaniu złożonym w roku poprzednim lub 2 lata wcześniej. Zaliczka stanowi 1/12 podatku wykazanego w zeznaniu. Nie składa się deklaracji miesięcznych. Przejęcie innej
spółki kapitałowej nie pozbawia prawa do zaliczek uproszczonych ani nie powoduje korekty podstawy ich obliczania.
Kodeks spółek handlowych reguluje 2 sposoby połączenia spółek: przez przejęcie (inkorporacja) i przez zawiązanie nowej
spółki (fuzja). Tylko w przypadku inkorporacji możliwe jest kontynuowanie opłacania uproszczonych zaliczek na
podatek dochodowy od osób prawnych.
Fuzja spółek polega na utworzeniu nowej spółki kapitałowej po uprzednim wykreśleniu łączonych spółek z rejestru i po zamknięciu ich ksiąg rachunkowych. Utrata podmiotowości prawnej spółek łączonych w drodze fuzji skutkuje utratą prawa do kontynuowania uproszczonej formy opłacania zaliczek w roku połączenia. Nowy podmiot utworzony w drodze fuzji nie będzie bowiem mógł ustalić podstawy obliczenia uproszczonych zaliczek. Nie składał przecież dotąd żadnego zeznania podatkowego.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Fuzja powoduje utratę podmiotowości prawnej spółek łączonych. Skutkiem jest utrata prawa do kontynuacji opłacania zaliczek w formie uproszczonej w roku połączenia.
Spółka utworzona w drodze fuzji będzie mogła skorzystać z możliwości opłacania zaliczek w uproszczonej formie dopiero w kolejnym roku podatkowym. Jako podstawę ich obliczenia może wziąć podatek należny wynikający z pierwszego złożonego zeznania. To pierwsze złożone zeznanie dotyczy z reguły roku podatkowego, który trwał krócej lub dłużej niż 12 kolejnych miesięcy. W takiej sytuacji trzeba obliczyć, ile podatku należnego przypadło średnio na każdy miesiąc tego poprzedniego roku podatkowego. Tak obliczona wartość będzie stanowić kwotę uproszczonej zaliczki w nowym roku podatkowym.
• art. 25 ust. 6–9 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 723
• art. 492 § 1 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych – Dz.U. Nr 90, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 133, poz. 935
Tomasz Mikołajczyk
ekspert w zakresie
podatków dochodowych