reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jakie obowiązki sprawozdawcze i rachunkowe związane są z likwidacją spółki

Jakie obowiązki sprawozdawcze i rachunkowe związane są z likwidacją spółki

W związku ze złą sytuacją finansową spółki z o.o. planowane jest podjęcie uchwały zgromadzenia wspólników w sprawie jej likwidacji. Jakie obowiązki sprawozdawcze wiążą się z podjęciem tej uchwały? Do jakich dodatkowych księgowań zobowiązana będzie spółka w związku z prowadzoną likwidacją?


RADA
W efekcie podjęcia uchwały o likwidacji spółka zobowiązana będzie do zamknięcia ksiąg i sporządzenia sprawozdania finansowego na dzień poprzedzający postawienie jej w stan likwidacji oraz otwarcia ksiąg na dzień rozpoczęcia likwidacji. W księgach spółki powinna być pokazana możliwie realna wartość aktywów i pasywów, co wiąże się z obowiązkiem dokonania dodatkowych księgowań. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Postawienie spółki w stan likwidacji pociąga za sobą obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych spółki – na dzień poprzedzający postawienie jej w stan likwidacji, oraz ich otwarcia – na dzień rozpoczęcia likwidacji (art. 12 ust. 1 i 2 ustawy o rachunkowości). Na zamknięcie ksiąg spółka ma trzy miesiące, natomiast ich otwarcia powinna dokonać w ciągu 15 dni od dnia rozpoczęcia likwidacji.
WAŻNE!
Za dzień rozpoczęcia likwidacji przyjmuje się dzień powzięcia przez wspólników uchwały o rozwiązaniu spółki (a nie dzień, w którym zdarzenie to zostanie potwierdzone przez wpis do Krajowego Rejestru Sądowego).
Sporządzone sprawozdanie nie podlega obligatoryjnemu badaniu przez biegłego rewidenta, ponieważ zgodnie z art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości obowiązek ten dotyczy jedynie sprawozdań jednostek kontynuujących działalność. Tak jak każde sprawozdanie podlega ono natomiast zatwierdzeniu przez właściwy organ zatwierdzający.
Sprawozdanie finansowe spółki postawionej w stan likwidacji składa się z bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej (zestawienie zmian w kapitale własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych nie jest elementem obligatoryjnym, gdyż dotyczy spółek podlegających obowiązkowemu audytowi).
Ponieważ nie jest to klasyczne roczne sprawozdanie, to powstaje pytanie, jakie dane należy przyjąć za dane porównawcze, sporządzając sprawozdanie finansowe.
W przypadku bilansu będą to dane na dzień kończący ostatni rok obrotowy przed postawieniem spółki w stan likwidacji (art. 46 ust. 1a uor). Dla rachunku zysków i strat zagadnienie to uregulowane zostało w art. 47 ust. 2 ustawy o rachunkowości, gdzie ustawodawca wskazuje, iż w przypadku sporządzania rachunku zysków i strat za inny okres sprawozdawczy niż rok obrotowy w rachunku tym wykazuje się dane za bieżący okres sprawozdawczy oraz analogiczny okres sprawozdawczy poprzedniego roku obrotowego.
Jeżeli na koniec przyjętego przez spółkę roku obrotowego likwidacja nie jest zakończona, to na ostatni dzień przyjętego roku obrotowego należy sporządzić kolejne sprawozdanie finansowe. Obejmuje ono okres od rozpoczęcia likwidacji do ostatniego dnia roku obrotowego. W przypadku przedłużania się procesu likwidacji sprawozdania będą przygotowywane za kolejne okresy roczne. Ostatnie sprawozdanie sporządza się na dzień zakończenia likwidacji (art. 12 ust. 2 pkt 2 uor).
reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mrugas

ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama