| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy spółka zagraniczna wynajmująca spółce polskiej samochód płaci podatek

Kiedy spółka zagraniczna wynajmująca spółce polskiej samochód płaci podatek

Spółka czeska wynajmuje spółce polskiej samochód osobowy. Spółki te nie są powiązane kapitałowo, lecz są powiązane personalnie. Czy spółka czeska powinna zapłacić podatek od przychodów osiągniętych na terenie Polski?


RADA
Spółka czeska nie zapłaci w Polsce podatku od osiągniętych dochodów, pod warunkiem że nie prowadzi działalności poprzez położony w Polsce zakład. Stwierdzenie to ma zastosowanie także i do innych spółek zagranicznych.

UZASADNIENIE
Podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Polski.

Regulacji tej nie można jednak analizować w oderwaniu od stosownej umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu. W tym przypadku należy przeanalizować umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku. Wynika z niej, iż: zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa (w przedstawionym stanie faktycznym spółka czeska) będą podlegać opodatkowaniu tylko w tym Państwie (tu Czechy), chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim Umawiającym się Państwie (tu Polska) przez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Państwie (a zatem w Polsce), jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.

Kluczowe dla odpowiedzi na Państwa pytanie jest ustalenie, czy spółka czeska prowadzi na terenie RP działalność poprzez położony w Polsce zakład. W myśl wymienionej umowy określenie „zakład” oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa. Zakładem jest w szczególności filia, biuro, miejsce zarządu, zakład fabryczny czy warsztat. Określenie „w szczególności” wskazuje, że nie jest to katalog zamknięty. Przedstawiony przez Państwa stan faktyczny nie pozwala na ustalenie, czy spółka czeska prowadzi w Polsce działalność poprzez zakład. Jednak samo wynajęcie pojazdu na rzecz spółki polskiej nie będzie niewątpliwie działalnością w formie zakładu.

Należy odnieść się też do powiązań personalnych pomiędzy dwoma spółkami (tj. do sytuacji, gdy te same osoby bezpośrednio lub pośrednio biorą udział w zarządzaniu, kontroli lub majątku przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa i przedsiębiorstwa drugiego Umawiającego się Państwa). W takiej sytuacji, jeśli między tymi spółkami w zakresie ich stosunków handlowych lub finansowych zostaną umówione lub narzucone warunki różniące się od warunków, które by ustaliły między sobą niezależne przedsiębiorstwa, to zyski, które osiągałaby jedna ze spółek bez tych warunków, ale których z powodu tych warunków nie osiągnęła, mogą być uznane za zyski tej spółki i odpowiednio opodatkowane. Oznacza to, że gdy np. czynsz z tytułu wynajmu samochodu zostanie ustalony na poziomie niższym niż rynkowy, istnieje ryzyko ustalenia przez organy skarbowe zysków spółki czeskiej na poziomie wyższym niż faktycznie uzyskane.

PRZYKŁAD
Spółka X i czeska spółka Y mają tego samego prezesa. Spółka polska wynajmuje od spółki czeskiej samochód osobowy, płacąc 5000 zł miesięcznie. Cena wynajmu samochodu tej klasy w wypożyczalni wyniosłaby 3000 zł. W tej sytuacji urząd skarbowy może skorygować o tę różnicę koszty spółki polskiej i zwiększyć jej dochód o 2000 zł.

• art. 3 ust. 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 157, poz. 1119
• art. 5, 7 i 9 umowy z 24 czerwca 1993 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku – Dz.U. z 1994 r. Nr 47, poz. 189

Marcin Gawlik
konsultant podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK