reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy od pożyczki udzielonej podmiotowi wspólnotowemu należy zapłacić pcc

Czy od pożyczki udzielonej podmiotowi wspólnotowemu należy zapłacić pcc

Nasza spółka zamierza udzielić pożyczki podmiotowi zagranicznemu (UE), który jest jednocześnie podmiotem powiązanym (spółka matka). Czy taka transakcja jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Jeśli tak, to w jakiej wysokości? Czy może być potraktowana jako jednorazowa usługa pośrednictwa finansowego?

RADA
Opodatkowanie pcc tej pożyczki zależy od miejsca jej wykonania. Stawka podatku dla pożyczek wynosi 2%. Pożyczka ta może być potraktowana jako usługa pośrednictwa finansowego. W związku z tym, że jest świadczona na rzecz kontrahenta wspólnotowego, nie podlega VAT w Polsce i z tego tytułu nie będzie zwolniona z pcc. Fakt, że pożyczka jest udzielana pomiędzy podmiotami powiązanymi, z punktu widzenia pcc nie ma znaczenia. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Pożyczki podlegają pcc na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o pcc.
W tym przypadku należy jednak rozpatrzyć jedno wyłączenie z opodatkowania oraz sprawdzić, czy są spełnione kryteria opodatkowania tej pożyczki w Polsce.

Jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania danej czynności jest opodatkowana VAT lub jest z niego zwolniona, to czynności takie nie podlegają pcc (z pewnymi wyjątkami, które nie mają tu zastosowania). Wyłączenie to nie może jednak nastąpić w tym przypadku. Usługi pośrednictwa finansowego świadczone na rzecz wspólnotowego kontrahenta nie podlegają bowiem w Polsce VAT.

Jednocześnie czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi pcc (z pewnymi zastrzeżeniami, które nie mają tu znaczenia), jeżeli ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się:
• na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
• za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Wszystkie warunki muszą być spełnione łącznie. W związku z tym czynności nie podlegają pcc, jeżeli ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe dokonane za granicą.

Powstaje pytanie, jak należy rozumieć dokonanie umowy pożyczki? Wśród interpretacji organów skarbowych nie ma jednolitego stanowiska. Pożyczka taka podlegałaby zwolnieniu jedynie w przypadku, w którym zawarto by umowę pożyczki za granicą oraz pieniądze lub rzeczy stanowiące przedmiot pożyczki zostały przekazane za granicą.
Przytaczamy kilka interpretacji:
• W informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z 22 kwietnia 2004 r., sygn. PD 423-37/04, wydanej przez Lubelski Urząd Skarbowy, stwierdzono, iż:
reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK)

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców to nowoczesna firma outsourcingowa, która świadczy kompleksowe usługi dla firm z branży TSL.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama