REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy od pożyczki udzielonej podmiotowi wspólnotowemu należy zapłacić pcc

REKLAMA

Nasza spółka zamierza udzielić pożyczki podmiotowi zagranicznemu (UE), który jest jednocześnie podmiotem powiązanym (spółka matka). Czy taka transakcja jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Jeśli tak, to w jakiej wysokości? Czy może być potraktowana jako jednorazowa usługa pośrednictwa finansowego?

RADA
Opodatkowanie pcc tej pożyczki zależy od miejsca jej wykonania. Stawka podatku dla pożyczek wynosi 2%. Pożyczka ta może być potraktowana jako usługa pośrednictwa finansowego. W związku z tym, że jest świadczona na rzecz kontrahenta wspólnotowego, nie podlega VAT w Polsce i z tego tytułu nie będzie zwolniona z pcc. Fakt, że pożyczka jest udzielana pomiędzy podmiotami powiązanymi, z punktu widzenia pcc nie ma znaczenia. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Pożyczki podlegają pcc na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o pcc.
W tym przypadku należy jednak rozpatrzyć jedno wyłączenie z opodatkowania oraz sprawdzić, czy są spełnione kryteria opodatkowania tej pożyczki w Polsce.

Jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania danej czynności jest opodatkowana VAT lub jest z niego zwolniona, to czynności takie nie podlegają pcc (z pewnymi wyjątkami, które nie mają tu zastosowania). Wyłączenie to nie może jednak nastąpić w tym przypadku. Usługi pośrednictwa finansowego świadczone na rzecz wspólnotowego kontrahenta nie podlegają bowiem w Polsce VAT.

Jednocześnie czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi pcc (z pewnymi zastrzeżeniami, które nie mają tu znaczenia), jeżeli ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się:
• na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
• za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Wszystkie warunki muszą być spełnione łącznie. W związku z tym czynności nie podlegają pcc, jeżeli ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe dokonane za granicą.

Powstaje pytanie, jak należy rozumieć dokonanie umowy pożyczki? Wśród interpretacji organów skarbowych nie ma jednolitego stanowiska. Pożyczka taka podlegałaby zwolnieniu jedynie w przypadku, w którym zawarto by umowę pożyczki za granicą oraz pieniądze lub rzeczy stanowiące przedmiot pożyczki zostały przekazane za granicą.
Przytaczamy kilka interpretacji:
• W informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z 22 kwietnia 2004 r., sygn. PD 423-37/04, wydanej przez Lubelski Urząd Skarbowy, stwierdzono, iż:
(…) Zgodnie z art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych konieczne jest wyjaśnienie, gdzie w chwili zawarcia umowy pożyczki znajdowały się pieniądze (lub inne rzeczy) będące przedmiotem czynności. Jeżeli w chwili zawarcia umowy pożyczki pieniądze lub inne rzeczy znajdowały się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, to czynność ta podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, bez względu na to, gdzie została zawarta i gdzie mają miejsce zamieszkania (siedziby) strony umowy.
• W postanowieniu z 29 marca 2006 r., sygn. 1433/NL/LM/R – 7/06/JK, Urząd Skarbowy Warszawa Mokotów podkreślił, iż:
umowa pożyczki nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce podatkiem od czynności cywilnoprawnych, ponieważ przedmiotem umowy będą rzeczy znajdujące się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zostanie ona zawarta poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
umowa pożyczki nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce podatkiem od czynności cywilnoprawnych, ponieważ przedmiotem umowy będą rzeczy znajdujące się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zostanie ona zawarta poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
• Zupełnie odmienne stanowisko zajął Opolski Urząd Skarbowy w postanowieniu z 13 stycznia 2006 r., sygn. PD/463-4/MG/05/06, w którym stwierdził, że:
W ocenie tut. organu decydującym w sprawie umowy pożyczki nie jest miejsce położenia przedmiotu pożyczki/pieniędzy, lecz kryterium miejsca wykonania umowy. Skoro więc prawo wynikające z umowy pożyczki wykonano za granicą i to prawo powiększało majątek podmiotu mającego siedzibę za granicą, to obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnej w ogóle nie istniał.

Zakładamy, że zawrą Państwo umowę pożyczki, przekażą pieniądze z polskiego konta, a następnie pożyczkobiorca będzie z nich korzystał w Niemczech. W związku z tym to miejsce zawarcia umowy oraz przekazania przedmiotu pożyczki zdecyduje o tym, czy pożyczka będzie podlegała pcc, czy nie. Jeśli umowa pożyczki zostanie zawarta w Polsce oraz pieniądze zostaną przekazane w Polsce, to pożyczka ta będzie podlegała pcc. Stawka podatku dla pożyczek wynosi 2%.

Zaznaczmy, że organy podatkowe zajmują również inne, korzystniejsze stanowisko (np. ostatnia z przytoczonych interpretacji). Dlatego powinni Państwo wystąpić do organu skarbowego z wnioskiem o dokonanie interpretacji przepisów w tej kwestii. Warto powołać się w nim na przytoczoną interpretację Opolskiego Urzędu Skarbowego.

PRZYKŁAD
Polska spółka Y (pożyczkodawca) zawarła umowę pożyczki z firmą niemiecką (pożyczkobiorca). Umowa została zawarta w Niemczech. Przedmioty stanowiące przedmiot tej pożyczki spółka Y przekazała również na terenie Niemiec. Taka czynność zdecydowanie nie będzie podlegała pcc, ponieważ nabywca ma zagraniczną siedzibę, umowa została zawarta za granicą, tam także przekazano pożyczkę i tam jest wykorzystywana.

• art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b), art. 1 ust. 4, art. 2 ust. 4 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych – j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1418

Marta Balcer
ekspert w zakresie podatków w dużej spółce akcyjnej
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy podatnik ma prawo otrzymać zwrot VAT – zasady, terminy

Zgodnie z ustawą o VAT, jeżeli kwota podatku naliczonego, jest w danym okresie rozliczeniowym (miesiąc lub kwartał) wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik VAT ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Przepisy art. 87 oraz art. 146k ustawy o VAT precyzują zasady i terminy tego zwrotu VAT.

Ulgi ZUS dla przedsiębiorców z ul. Marywilskiej. 2.000 zł z Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu. Dofinansowanie do wynagrodzeń z Urzędu Pracy

Od 23 maja 2024 r. eksperci ZUS, Urzędu Pracy m.st. Warszawy oraz Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu będą udzielać informacji o możliwych formach pomocy przedsiębiorcom poszkodowanym w wyniku pożaru hali przy ul. Marywilskiej w Warszawie.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji ogólnej?

Nie każdy wie, że może złożyć wniosek do Ministra Finansów o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej. Jak to można zrobić? 

Minimalne wynagrodzenie w 2025 roku ustalane jak dotąd. Potem 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia? Ponad 5 tys. zł płacy minimalnej w 2026 roku?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad wdrożeniem przez Polskę unijnej dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Ministerstwo skłania się, aby orientacyjna wartość referencyjna określona była jako 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe resortu. Jednocześnie MRPiPS zastrzegło, że wybór danej wartości referencyjnej i jej poziomu nie oznacza, że minimalne wynagrodzenie musi być jej równe.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej? Dlaczego warto ją uzyskać?

Wielu podatników składa wnioski o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Jak to zrobić prawidłowo? Do czego taka interpretacja może się przydać podatnikowi? Kiedy Dyrektor KIS nie musi ani nawet nie może wydać interpretacji indywidualnej?

KSeF od 1 lutego 2026 r.? Senat nie zgłosił poprawek do ustawy przesuwającej uruchomienie KSeF, przepisy trafią już teraz do podpisu prezydenta

KSeF od 1 lutego 2026 r.? Jest już ustawa przesuwająca wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Obowiązujące wcześniej przepisy zakładały, że obowiązkowy KSeF zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku.

Ubezpieczenie dla firmy – czy to mi się opłaci? Spokój za 1 promil wartości majątku

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu biznesu i firmy. Ile to kosztuje, co można ubezpieczyć? I najważniejsze: czy ubezpieczenie się opłaci?

Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

REKLAMA