REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaewidencjonować zniżkę procentową

REKLAMA

Firma zawarła umowę ubezpieczenia mienia. Ubezpieczyciel zastosował zniżkę procentową. Jak należy zaksięgować taką polisę i w jakiej kwocie?

RADA

Zastosowanie zniżki procentowej należy traktować jako zmniejszenie ceny zawarcia umowy ubezpieczenia. Przykład ewidencji księgowej takiej zniżki – w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Zastosowana zniżka składki ubezpieczeniowej, załóżmy o 5%, oznacza, że zobowiązanie wobec ubezpieczyciela z tytułu zawartej umowy, a tym samym koszt ubezpieczenia będzie niższy o przyznaną zniżkę procentową. Zastosowanie zniżki procentowej należy traktować jako zmniejszenie ceny zawarcia umowy ubezpieczenia.

PRZYKŁAD
Skalkulowana przez ubezpieczyciela cena ubezpieczenia mienia objętego polisą wyniosła 10 000 zł. Ubezpieczyciel ze względu na kontynuację ubezpieczenia zastosował zniżkę procentową 5%.
Cena ubezpieczenia po zniżce wyniosła 9500 zł. Księgowanie kosztów usługi ubezpieczeniowej na podstawie polisy ze zniżką jest podobne jak ewidencjonowanie faktury zawierającej opust (rabat). Księgowaniu podlega cena usługi po zastosowaniu przyznanego opustu (zniżki procentowej).

Ewidencja księgowa polisy może przebiegać w sposób następujący:
Wn konto 402 „Usługi obce” 9500 zł
Ma konto 248 „Inne rozrachunki” 9500 zł

Jednakże składka ubezpieczeniowa dotyczy zazwyczaj okresu dłuższego niż miesiąc. Z tego powodu koszt ubezpieczenia powinien być rozliczany na miesiące, w czasie których istnieje ochrona ubezpieczeniowa.

W zależności od przyjętych rozwiązań w ZPK księgowanie kosztów przeznaczonych do rozliczenia w czasie może odbywać się bezpośrednio na koncie 641 – „Rozliczenia międzyokresowe czynne kosztów operacyjnych”, tzn. z pominięciem zespołu 4 – „Koszty według rodzajów i ich rozliczenie” lub z „przeniesieniem” ich na konto 641 po wcześniejszym zaewidencjonowaniu na koncie 402 – „Usługi obce”.

1. Zaewidencjonowanie rocznego kosztu ubezpieczenia po zastosowaniu przez ubezpieczyciela zniżki procentowej:

Wariant I
Wn konto 641 „Rozliczenia międzyokresowe czynne kosztów operacyjnych” 9500 zł
Ma konto 248 „Inne rozrachunki”, ew. konto 202 „Rozrachunki z dostawcami krajowymi niepowiązanymi” 9500 zł

Wariant II
Wn konto 402 „Usługi obce” 9500 zł
Ma konto 248 „Inne rozrachunki”, ew. konto 202 „Rozrachunki z dostawcami krajowymi niepowiązanymi” 9500 zł
Wn konto 641 „Rozliczenia międzyokresowe czynne kosztów operacyjnych” 9500 zł
Ma konto 490 „Rozliczenie kosztów” 9500 zł

2. Rozliczanie kosztów ubezpieczenia następuje stosownie do upływu czasu. Comiesięczne księgowanie kosztów obciążających wynik finansowy za dany miesiąc trwania ochrony ubezpieczeniowej:

Wariant I:
Wn konto 402 „Usługi obce” 791,67 zł
Ma konto 641 „Rozliczenia międzyokresowe czynne kosztów operacyjnych” 791,67 zł

Wariant II
Wn konto 490 „Rozliczenie kosztów” 791,67 zł
Ma konto 641 „Rozliczenia międzyokresowe czynne kosztów operacyjnych” 791,67 zł

Tadeusz Waślicki
Autor jest biegłym rewidentem
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku?

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

REKLAMA