REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opodatkować dywidendę wypłaconą szwajcarskiemu wspólnikowi polskiej spółki

REKLAMA

Głównym udziałowcem spółki z o.o. w Polsce, posiadającym 90% udziałów, jest spółka ze Szwajcarii. Czy słusznie pobrałam podatek w wysokości 5% od wypłacanej tej spółce w 2006 r. dywidendy?

RADA

Dywidenda przekazywana udziałowcowi będącemu spółką mającą siedzibę w Szwajcarii od 1 lipca 2005 r. podlega zwolnieniu od podatku w Polsce. Warunkiem tego zwolnienia jest jednak posiadanie przez tę spółkę odpowiedniego udziału kapitałowego w spółce polskiej przez dwa lata. Drugim warunkiem tego zwolnienia jest udokumentowanie miejsca siedziby udziałowca dla celów podatkowych certyfikatem rezydencji. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 10 ust. 2 lit. a) konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku dywidendy mogą być opodatkowane w umawiającym się państwie i według prawa tego państwa, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma swoją siedzibę. Podatek ten nie może przekroczyć 5% kwoty dywidend brutto, jeżeli odbiorcą dywidend jest spółka (inna niż spółka jawna), której udział w kapitale spółki wypłacającej dywidendy wynosi co najmniej 25%.

Jednak na podstawie art. 22 ust. 4 updop zwolnione od podatku dochodowego są dochody (przychody) z dywidend, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:
• wypłacającym dywidendę oraz inne należności z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Polski,
• uzyskującym dochody (przychody) z dywidend jest spółka podlegająca w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
• spółka ta posiada bezpośrednio nie mniej niż 20% udziałów (akcji) w kapitale spółki będącej podatnikiem podatku dochodowego, mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Polski,
• odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka podlegająca w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Dochody z dywidendy wypłaconej przez polską spółkę szwajcarskiemu udziałowcowi korzystają ze zwolnienia z opodatkowania w Polsce pod warunkiem łącznego spełnienia warunków określonych w ustawie podatkowej.

Trzeba też stwierdzić, że zgodnie z art. 22 ust. 6 updop powyższe zwolnienie stosuje się odpowiednio do podmiotów wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy.

W załączniku tym w poz. 25 wymienione są spółki utworzone według prawa szwajcarskiego, określane jako: „société anonyme”/„Aktiengesellschaft”/„societá anonima”, „société a responsibilité limitée”/„Gesellschaft mit beschränkter Haftung”/„societá a responsibilitá limitata”, „société en commandite par actions”/„Kommanditaktiengesellschaft”/„societá in accomandita per azioni”.

Rozszerzenie powyższego zwolnienia w stosunku do Konfederacji Szwajcarskiej weszło w życie 1 lipca 2005 r. na mocy ustawy z 30 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Było ono spowodowane rozszerzeniem w stosunku do Szwajcarii rozwiązań zawartych w Dyrektywie nr 90/435/EWG z 23 lipca 1990 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania stosowanego w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich. W związku z tym, jeżeli szwajcarski udziałowiec polskiej spółki jest jedną z wyżej wymienionych spółek, to wypłacana mu dywidenda korzysta ze zwolnienia w Polsce.

Warunkiem tego zwolnienia jest jednak, aby spółka ze Szwajcarii posiadała udziały w kapitale spółki polskiej nieprzerwanie przez dwa lata. Zwolnienie to ma również zastosowanie, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji) upływa po dniu uzyskania tych dochodów. W przypadku niedotrzymania warunku posiadania udziałów (akcji) nieprzerwanie przez dwa lata spółka jest obowiązana do zapłaty podatku w wysokości 19% przychodów, wraz z odsetkami za zwłokę – z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 22 ust. 4a i 4b updop).

Ponadto zwolnienie to ma zastosowanie wyłącznie pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby udziałowca dla celów podatkowych certyfikatem rezydencji (art. 26 ust. 1c pkt 1 updop).

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
W razie niespełnienia warunku posiadania udziałów nieprzerwanie przez dwa lata spółka będzie musiała zapłacić podatek w wysokości 19% przychodów, wraz z odsetkami za zwłokę. Należy przy tym uwzględnić postanowienia polsko-szwajcarskiej konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Podobną kwestię rozpatrywał Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie. Pytanie podatnika brzmiało: „Czy dywidenda wypłacona 100% akcjonariuszowi (osobie prawnej z siedzibą na terenie Konfederacji Szwajcarskiej) korzysta ze zwolnienia zawartego w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?”.
W postanowieniu z 2 lutego 2006 r., nr 1472/DPC/423-39/05/PK, urząd ten stwierdził, że:
(...) spółka, wypłacając dywidendy na rzecz akcjonariusza (...), może zastosować zwolnienie, o którym mowa w art. 22 ust. 4 updop.

• art. 10 ust. 2 lit. a) konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisanej w Bernie 2 września 1991 r. – Dz.U. z 1993 r. Nr 22, poz. 92
• art. 22 ust. 4–6, art. 26 ust. 1c pkt 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 183, poz. 1353
• art. 8 ustawy z 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2004 r. Nr 254, poz. 2533
• art. 7 pkt 5, art. 27 pkt 2 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1031

Krzysztof Wieluński
ekspert w zakresie
podatków dochodowych
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy podatek! Lewica ma plan na pustostany, który ma być remedium na 2 mln niewykorzystywanych nieruchomości

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędy skarbowe zaglądają na rachunki bankowe obywateli i firm. Nadmiernie. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

REKLAMA

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

REKLAMA