| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczać VAT z faktur dokumentujących zakupy sfinansowane dotacją

Czy można odliczać VAT z faktur dokumentujących zakupy sfinansowane dotacją

Jesteśmy samorządową instytucją kultury. W dużej części funkcjonujemy z dotacji, która w 63% przeznaczona jest na wynagrodzenia oraz ZUS, a pozostała część na utrzymanie obiektu. Czy z faktur zakupu, pokrytych z dotacji, możemy odliczyć VAT?


RADA

Żaden przepis nie wyłącza w takim przypadku korzystania z prawa do odliczenia w przypadku zakupów finansowanych z otrzymywanych przez podatników dotacji. W konsekwencji prawo do odliczenia VAT od takich zakupów przysługuje na zasadach ogólnych. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Prawo do odliczenia przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi nabywane przez podatników wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem prawo do odliczenia przysługuje Państwu, gdy nabywane towary i usługi wykorzystywane są przez Państwa do wykonywania czynności opodatkowanych.

Podkreślenie tego jest o tyle istotne, że jako instytucja kultury wykonujecie Państwo również czynności zwolnione od podatku. W takim przypadku część dokonywanych zakupów może dotyczyć wyłącznie czynności opodatkowanych. Wtedy prawo do odliczenia przysługuje w całości. Natomiast część zakupów będzie dotyczyć wyłącznie czynności zwolnionych od podatku. W tym zakresie prawo do odliczenia podatku naliczonego nie przysługuje. Część zakupów może być jednak związana zarówno z czynnościami zwolnionymi od podatku, jak i z opodatkowanymi. W tym zakresie prawo do odliczenia przysługuje tylko w części. Zasady ustalania tej części regulują przepisy art. 90 ustawy o VAT.

Wskazanych zasad odliczania podatku naliczonego nie zmienia fakt finansowania przez podatników zakupów z otrzymywanych dotacji. W szczególności nie jest tak, że w zakresie, w jakim zakupy towarów i usług finansowane są z dotacji, prawo do odliczenia nie przysługuje. Przyczyna jest prozaiczna – żaden przepis nie wyłącza w takim przypadku korzystania z prawa do odliczenia. Przepisem takim nie jest art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy, tj. przepis wyłączający możliwość odliczania podatku naliczonego przy zakupach towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Przepisu tego nie stosuje się bowiem, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

WAŻNE!
Gdy nie możemy zaliczyć wydatków do kosztów uzyskania przychodów w związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego, to nie tracimy prawa do odliczenia VAT.

• art. 86 ust. 1, art. 88 ust. 1 pkt 2 oraz art. 90 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK