| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy złożenie korekty deklaracji powoduje przesunięcie terminu zwrotu VAT przez urząd skarbowy

Czy złożenie korekty deklaracji powoduje przesunięcie terminu zwrotu VAT przez urząd skarbowy

Spółka jawna w deklaracji VAT-7 za maj wykazała podatek do zwrotu. 26 sierpnia 2004 r. została złożona korekta deklaracji, w której pomniejszono kwotę podatku do zwrotu. Czy w związku ze złożeniem korekty urząd skarbowy w tym konkretnym przypadku ma prawo od dnia złożenia korekty naliczać nowy termin zwrotu podatku? Proszę o podanie podstawy prawnej.

Zwrot podatku od towarów i usług jest realizowany poprzez wypełnienie deklaracji rozliczeniowej VAT-7 za dany miesiąc, stanowiącej wybór pomiędzy zwrotem a przeniesieniem podatku. Urząd postępuje prawidłowo naliczając nowy termin w przypadku złożenia korekty. Dzień złożenia korekty do deklaracji pierwotnej powoduje powstanie nowego terminu zwrotu VAT.
UZASADNIENIE
Nadwyżka podatku naliczonego w danym miesiącu daje prawo do obniżenia o tę kwotę podatku należnego za następne okresy lub zwrotu na rachunek bankowy. Realizacja prawa zwrotu na rachunek bankowy podatnika danego przez ustawodawcę w trybie art. 87 ust. 1 realizowana jest w formie złożenia deklaracji VAT-7 z wykazaniem na niej w poz. 53 (w tym 54) w zależności od okresu zwrotu zgodnie z ustawą o VAT w terminie 25, 60 lub 180 dni.
Termin zwrotu podatku określany w dniach liczony jest od dnia złożenia deklaracji podatkowej. Terminu tego użył ustawodawca odnośnie do wszystkich trzech terminów zwrotu określonych art. 87 ust. 2–6. Spółka wykazując podatek do zwrotu nie traci jednocześnie prawa do korekty deklaracji VAT-7 w trybie art. 86 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług. Warto pamiętać, że korekty mogą być złożone nie później niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego. Momentem złożenia przez spółkę korekty deklaracji VAT-7 jest, tak samo jak w przypadku deklaracji pierwotnej, moment złożenia deklaracji. Ustawa nie zabrania spółce skorygowania kwoty do zwrotu podatku.
WAŻNE!
Terminem złożenia deklaracji podatkowej jest dzień złożenia jej w urzędzie skarbowym, a także dzień nadania listu w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego lub też złożenie go w polskim urzędzie konsularnym.
• art. 87 ust. 1–6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
• art. 12 § 6 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa – Dz.U. Nr 137 poz. 926; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1808
Anna Wyrzykowska
doradca podatkowy


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Lubasz i Wspólnicy

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK