reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć VAT od nieruchomości zakupionej na małżeństwo

Czy można odliczyć VAT od nieruchomości zakupionej na małżeństwo

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą zakupił nieruchomość wraz z wieczystym użytkowaniem gruntu. Sprzedaż została potwierdzona fakturą VAT. Czy podatnik może odliczyć cały VAT naliczony z tej faktury, jeżeli została ona wystawiona na oboje małżonków (wspólność majątkowa). Zakupiona nieruchomość będzie w całości wykorzystywana w prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

Faktura wystawiona na oboje małżonków nie daje prawa do odliczenia podatku naliczonego, ponieważ odbiorcą usługi będą w tym przypadku dwie osoby. Samo dokonanie zakupu nieruchomości przez małżonków pozostających we wspólnocie majątkowej nie wyklucza natomiast prawa do odliczenia podatku naliczonego. Należy jednak wskazać jako podatnika, czyli nabywcę tylko osobę prowadzącą działalność gospodarczą i będącą podatnikiem VAT.
 
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikom wymienionym w art. 15 ustawy o VAT. Należą do nich między innymi osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą. Warunkiem pozwalającym na odliczenie podatku naliczonego jest wykorzystywanie nabytych towarów czy usług do wykonywania czynności opodatkowanych.
W przedstawionej sytuacji mamy do czynienia z nakładaniem się na siebie przepisów ustawy o VAT, a także z prawem rodzinnym. Majątkowa wspólność majątkowa oznacza przede wszystkim brak określonych udziałów małżonków w majątku wspólnym. Zakup nieruchomości przez małżonków będących w majątkowej wspólności powinien być dokonany w formie aktu notarialnego, w którym najlepiej zaznaczyć, że zakupiona nieruchomość będzie przeznaczona na cele działalności gospodarczej jednego z małżonków.
W wyroku z 27 sierpnia 1999 r. (sygn. akt III S.A. 8347/98-LEX nr 48133) Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że: dokonanie zakupu przez podatnika pozostającego w związku małżeńskim, do którego odnoszą się zasady wspólności ustawowej, nie wyklucza możliwości legalnego otrzymania faktury VAT wskazującej tego podatnika jako nabywcę. W omawianym wyroku sporne nabycie lokali będących we wspólności majątkowej dokonane zostało aktem notarialnym, faktura zaś została wystawiona na osobę prowadzącą jednoosobowo działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Ponadto zakupiona nieruchomość stanowiła współwłasność podatniczki w ewidencji środków trwałych. Sąd w uzasadnieniu wyroku wskazał, że ustawa nie zawęża pojęcia podatnika i realizacji jego praw do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną tylko do osób niepozostających w małżeńskiej wspólności ustawowej.
Orzeczenie to jest nadal aktualne, pomimo zmiany stanu prawnego w podatku od towarów i usług. Analiza norm prawnych zawartych w ustawach o podatku od towarów i usług w obu ustawach pozwala stwierdzić, że dają one prawo podatnikowi do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z:
reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn VAT
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama