| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy księgowa może podpisywać deklaracje VAT

Czy księgowa może podpisywać deklaracje VAT

Czy mogę upoważnić swoją księgową do podpisywania deklaracji VAT? Comiesięczne podpisywanie deklaracji jest dla mnie problemem, gdyż często wyjeżdżam za granicę. Jakich formalności powinienem dokonać?


RADA

Tak, księgowa może podpisywać deklaracje VAT, gdy będzie miała do tego stosowne upoważnienia. Powinny one być złożone również w urzędzie skarbowym. Uniknie Pan wtedy wezwań w celu wyjaśnień, kto podpisał deklarację.

UZASADNIENIE

Do końca 2006 r. większość organów podatkowych nie uznawała takiego prawa. Stała na stanowisku, że podpisując się pod deklaracją, składamy oświadczenie wiedzy, a nie woli, dlatego nie można w tym przypadku udzielić pełnomocnictwa.

Jak czytamy w piśmie z 18 sierpnia 2006 r. Izby Skarbowej w Warszawie nr 1401/VO/4407/14-98/05/PP:
„Przede wszystkim należy zauważyć, iż w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania przepis art. 137 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym pełnomocnikiem strony może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Przepis ten ma zastosowanie jedynie do postępowania podatkowego oraz - w związku z treścią 280 Ordynacji podatkowej - odpowiednie zastosowanie do czynności sprawdzających. Nie może zatem ten przepis stanowić podstawy do udzielenia pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji, złożenia zeznania podatkowego, nie wszczyna bowiem ani postępowania podatkowego, ani też czynności sprawdzających”.

Jednak od 1 stycznia 2007 r. w nowych art. 80a i 80b Ordynacji podatkowej wprost wskazano, że jeżeli odrębne ustawy nie stanowią inaczej, deklaracja może być podpisana także przez pełnomocnika podatnika, płatnika lub inkasenta. Ponieważ przepisy ustawy o VAT nie mają w tym zakresie ograniczeń, oznacza to, że deklaracje VAT mogą być podpisywane przez pełnomocnika. Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji oraz zawiadomienie o odwołaniu tego pełnomocnictwa należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego dla rozliczeń VAT.

Podpisanie deklaracji przez pełnomocnika zwalnia podatnika z obowiązku podpisania deklaracji.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Podstawa prawna:
- art. 80a i 80b ustawy z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw - Dz.U. Nr 217, poz. 1590

Maria Dobrowolska
ekspert w zakresie VAT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »