REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oskładkowanie umów o dzieło i zlecenia zawartych z rencistą lub emerytem

REKLAMA

W naszej firmie zatrudniamy wielu rencistów. Niektórzy z nich są pracownikami, innych natomiast zatrudniamy na umowy zlecenia. Specyfika pracy wykonywanej przez te osoby zmusza nas niekiedy do zawierania z nimi dodatkowych umów cywilnoprawnych na wykonywanie określonych czynności. Najczęściej są to umowy o dzieło. Czy za rencistę będącego pracownikiem lub zleceniobiorcą musimy opłacać składki na ZUS od zawartej z nim dodatkowo umowy o dzieło?
Na wstępie należy zaznaczyć, że zgodnie z ustawą z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, umowa o dzieło nie rodzi obowiązku ubezpieczeń społecznych jako samoistny tytuł. Umowa o dzieło nie została bowiem wymieniona w art. 6 tej ustawy jako odrębny tytuł do ubezpieczeń społecznych.
Wyjątkiem jest umowa o dzieło zawarta z podmiotem, z którym jednocześnie dana osoba pozostaje w stosunku pracy. Za pracownika, w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, uważa się także osobę wykonującą pracę na podstawie m.in. umowy o dzieło, jeżeli umowę taką osoba zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy. Dotyczy to także osób mających ustalone prawo do emerytury lub renty.
W myśl art. 9 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoby będące m.in. pracownikami, mające ustalone prawo do emerytury lub renty, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym.
Osoby będące pracownikami, mające ustalone prawo do emerytury lub renty, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym.
Natomiast osoby zatrudnione na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, mające ustalone prawo do emerytury lub renty podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli równocześnie nie pozostają w stosunku pracy, z jednym zastrzeżeniem.
Mianowicie emeryci (renciści) podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli umowa agencyjna, umowa zlecenia lub inna umowa o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowa o dzieło, została przez nich zawarta z pracodawcą, z którym pozostają równocześnie w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonują pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy. (art. 9 ust. 4 i 4a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).
Powołane przepisy ustanawiają następujące reguły:
1) rencista (emeryt) zatrudniony na umowę o pracę jest obowiązkowo objęty pracowniczymi ubezpieczeniami społecznymi;
2) rencista (emeryt) zatrudniony na podstawie umowy zlecenia podlega z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom; jednak jeśli rencista (emeryt) wykonuje pracę:
• na podstawie umowy zlecenia oraz umowy o pracę zawartej z innym podmiotem niż zleceniobiorca – to przychód osiągany z umowy zlecenia jest wolny od składek,
• na podstawie umowy zlecenia oraz umowy o pracę i obie te umowy są zawarte z tym samym podmiotem – jest objęty ubezpieczeniami obowiązkowymi z obydwu tytułów,
• na podstawie umowy o dzieło oraz umowy o pracę zawartych z tym samym podmiotem – jest również objęty ubezpieczeniami obowiązkowymi z obydwu tytułów,
• na podstawie umowy o dzieło oraz umowy zlecenia z tym samym podmiotem, jest objęty ubezpieczeniami obowiązkowymi wyłącznie z tytułu umowy zlecenia,
• na podstawie umowy o dzieło oraz umowy o pracę w innych podmiotach – jest objęty ubezpieczeniami obowiązkowymi wyłącznie z tytułu umowy o pracę.
Przykład 1
Osoba mająca ustalone prawo do renty jest pracownikiem w jednej firmie. Z inną firmą zawiera umowę o dzieło lub umowę zlecenia. W takim przypadku składki obowiązkowo należy opłacać wyłącznie z tytułu umowy o pracę. Przychody osiągane z umów cywilnoprawnych są w tym przypadku wolne od składek.
Przykład 2
Osoba mająca ustalone prawo do renty jest pracownikiem w jednej firmie. Z tą samą firmą zawiera umowę o dzieło (lub umowę zlecenia). W takim przypadku składki obowiązkowo należy opłacać zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i umowy zlecenia (o dzieło).
Przykład 3
Osoba mająca ustalone prawo do renty wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia w jednej firmie. Z tą samą firmą zawiera umowę o dzieło. W takim przypadku składki obowiązkowo należy opłacać tylko z umowy zlecenia.
Należy zaznaczyć, że osoby mające ustalone prawo do emerytury lub renty, będące jednocześnie pracownikami i zatrudnione u tego pracodawcy na podstawie umowy o dzieło, podlegają ubezpieczeniom z tytułu wykonywania tego dzieła od 1 lipca 2004 r. (art. 9 ust. 4b ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Do tego czasu umowy o dzieło zawarte przez emerytów i rencistów ze swoimi pracodawcami były wolne od składek na ZUS.
Beata Pawłowska
Podstawa prawna
• ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – Dz.U. Nr 137, poz. 887; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 210, poz. 2135


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Finansowo-Księgowy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Czy Polska powinna przyjąć euro? Znamienny sondaż. Stanowcze słowa ministra finansów

W opinii 49 proc. badanych Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro. Tak wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej przeprowadzonego w dniach 20 do 23 maja 2024 roku. Według 13 proc. ankietowanych Polska powinna przyjąć euro w ciągu kolejnych 3 lat, w ocenie 22 proc. - w ciągu kolejnych 10 lat, a według 10 proc. - jeszcze później.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej w 2024 roku. Do kiedy wniosek? Niedopłata już z odsetkami

ZUS informuje, że 3 czerwca 2024 r. upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 r. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku w określonym  czasie, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca tego roku.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

REKLAMA