Obniżenie stawki amortyzacyjnej
REKLAMA
REKLAMA
ODPOWIEDŹ
REKLAMA
Firmy mogą obniżać podane w „Wykazie” stawki dla poszczególnych środków. Obniżenie stawki następuje począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.
WYJAŚNIENIE
Przepisy art. 16i ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zezwalają na obniżanie stawek amortyzacyjnych, które widnieją w Wykazie stawek amortyzacyjnych. Zmiany stawki amortyzacyjnej dokonuje się jednak w ściśle określonych momentach czyli:
• począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo
• od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.
Tego rodzaju sytuacje, kiedy firmy chcą obniżenia stawki amortyzacji podatkowej, nie zdarzają się zbyt często, ponieważ skutkuje to wydłużeniem okresu amortyzacji i zmniejszeniem kosztów podatkowych w danym roku. Niemniej, jak widać, taka możliwość została przez ustawodawcę też przewidziana i dozwolona.
Wysokość obniżonej stawki amortyzacyjnej powinna być ustalona w oparciu o okres efektywnej użyteczności gospodarczej danego środka trwałego. Firma ma również prawo powrotu do pierwotnej stawki - o ile uzna taką decyzję o powrocie do wyższej stawki zasadną - może to zrobić z początkiem roku podatkowego.
Przypominamy, że podatnicy prowadzący, tak jak firma naszego Czytelnika, księgi rachunkowe, zobowiązani są do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych. Takimi informacjami będą: nazwa środka, numer klasyfikacyjny, dane dotyczące dokumentu stwierdzającego zakup (wytworzenie), data przyjęcia środka do używania, wartość początkowa, roczna stawka amortyzacji, wartość ulepszeń oraz aktualizacji, suma dokonanych odpisów.
PODSTAWA PRAWNA
• art. 16i ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r., nr 54, poz. 654 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat