Przy amortyzacji jednorazowej niezbędne jest zaświadczenie
REKLAMA
Okręgowe stacje kontroli pojazdów odmawiają wydawania żądanych zaświadczeń, motywując, że wystawiają świadectwa VAT 1, 2, 3, 4 w oparciu o art. 86 ust. 5 ustawy o podatku VAT i nie są uprawnione do wydawania zaświadczeń w oparciu o art. 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto wskazują, że nabycie samochodu posiadającego wyciąg ze świadectwa homologacji wskazujący, że dany samochód jest samochodem ciężarowym, nie powinno być potwierdzone dodatkowym zaświadczeniem, że nie jest on samochodem osobowym. Brak jednak takiego zaświadczenia ze stacji powoduje, że podatnik jest zmuszony zrezygnować z uprawnienia do jednorazowej amortyzacji lub wystąpić z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej.
REKLAMA
Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 16902) wyjaśniło, iż w przypadku pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony warunkiem niezbędnym do uznania pojazdu za niebędący samochodem osobowym jest spełnienie wymogów wskazanych w art. 5a pkt 19 lit. a-d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub art. 4a pkt 9 lit. a-d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spełnienie tych przepisów warunkuje wyłączenie danego samochodu z kategorii samochodów osobowych na potrzeby podatków dochodowych.
Potwierdzenie takiego stanu rzeczy następuje na warunkach określonych w art. 5c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub art. 4b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. ustawodawca nałożył wymóg uzyskania dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację wraz z odpowiednią adnotacją w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Przy czym na uwadze należy mieć, iż w tym względzie nie są przewidziane żadne wyjątki umożliwiające posłużenie się innymi dokumentami potwierdzającymi spełnienie ustawowych wymagań.
Niespełnienie wymogów określonych w ustawach o podatkach dochodowych dotyczących wyłączenia danego samochodu z kategorii samochodów osobowych powoduje, iż na potrzeby tych ustaw taki pojazd będzie kwalifikowany jako samochód osobowy ze wszelkimi z tego wynikającymi konsekwencjami, np. w zakresie braku możliwości korzystania z jednorazowej amortyzacji.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307, z późn. zm.),
- ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.).
Adam Kuchta
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat