reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Amortyzacja > Jak zakwalifikować zakup silnika, gdy środek trwały już zamortyzowano

Jak zakwalifikować zakup silnika, gdy środek trwały już zamortyzowano

Spółka kupiła silnik do samochodu ciężarowego typu bus. Wartość netto silnika wynosi 4400 zł. Amortyzacja samochodu ciężarowego została zakończona w 2005 r. Jak to zdarzenie zaksięgować? Czy silnik należy amortyzować?

RADA

Zakup silnika należy zaewidencjonować w koszty, ponieważ jest to remont, a nie ulepszenie. Zużycie silnika nastąpiło w wyniku normalnej eksploatacji środka trwałego i jego wymiana ma na celu przywrócenie pierwotnej wartości użytkowej.

uzasadnienie

Aby można było właściwie zakwalifikować poniesiony wydatek na zakup silnika, należy ustalić, czy był to remont czy ulepszenie środka trwałego. W przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych znajdziemy definicję ulepszenia. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania. Wartość ta mierzona jest w szczególności:

l okresem używania,

l zdolnością wytwórczą,

l jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

Ulepszeniem jest również wydatek na części składowe stanowiące „doposażenie”. Przykładem modernizacji będzie np. zamontowanie w samochodzie klimatyzacji.

Niestety, ani w updop, ani w ustawie o rachunkowości nie znajdziemy definicji remontu. Można jedynie posiłkować się orzecznictwem sądowym i interpretacjami izb i urzędów skarbowych. Zgodnie z zapisami w nich zawartymi za remont należy uznać wszystkie działania przywracające pierwotny stan techniczny i użytkowy środka trwałego, następujące w toku eksploatacji środka trwałego.

W takim tonie wypowiedział się m.in. Urząd Skarbowy w Wejherowie w postanowieniu z 25 października 2006 r. (nr PB/PDP/406 - 1/06).

W omawianym pytaniu spółka nabyła silnik za cenę netto 4400 zł. Mimo że wartość zakupu przekroczyła 3500 zł, wydatek ten stanowi koszt uzyskania przychodu w chwili oddania silnika do używania, ponieważ wiązał się z remontem środka trwałego. Remont miał na celu przywrócenie pierwotnej zdolności użytkowej pojazdu.

Przykład

Spółka nabyła silnik do samochodu ciężarowego w cenie 4400 zł netto. Samochód jest w pełni zamortyzowany.

Faktura za silnik netto - 4400 zł

VAT naliczony - 968 zł

wartość brutto - 5368 zł

Ewidencja księgowa

1. Zakup silnika:

Wn „Rozliczenie zakupu” 4 400

Wn „VAT naliczony” 968

Ma „Rozrachunki z dostawcami” 5 368

2. Przyjęcie silnika na magazyn części zamiennych:

Wn „Magazyn” 4 400

- w analityce „Części zamienne”

Ma „Rozliczenie zakupu” 4 400

3. Przekazanie silnika do zużycia - przeprowadzenie remontu:

Wn „Koszty według rodzaju” 4 400

- w analityce „Zużycie materiałów”

Ma „Magazyn” 4 400

- w analityce „Części zamienne”

 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Istotą remontu jest wykonanie prac przywracających pierwotny stan techniczny i użytkowy środka trwałego, niezwiększających jego wartości początkowej. Ponadto następuje on w toku eksploatacji środka trwałego przez podatnika i jest wynikiem tej eksploatacji (zużycia).

l art. 16g ust. 13 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847

Maryla Piotrowska

księgowa z licencją MF

 
reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama