REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Amortyzacja sieci komputerowej

Katarzyna Goldmann
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Poszczególne jednostki sieci komputerowej zdefiniowane jako składowe jej elementy, funkcjonujące wyłącznie w jej obszarze, stanowią jeden obiekt inwentarzowy, który będzie amortyzowany jako całość.

Katarzyna Goldmann

Autopromocja

Sieci komputerowe - ze względu na sposób połączenia ich poszczególnych elementów - możemy podzielić na:

• sieci komputerowe tradycyjne - przewody sieciowe prowadzone są w specjalnych listwach, które przymocowuje się do ścian,

• sieci komputerowe WiFi (rozwiązania bezprzewodowe).

Na wartość początkową sieci komputerowej składają się: wartość serwera, okablowania lub rozwiązań bezprzewodowych oraz zestawów komputerowych jako urządzeń peryferyjnych. Jak już wspomniano, poszczególne jednostki sieci komputerowej, czyli jej elementy składowe, funkcjonujące wyłącznie w ramach sieci, stanowią jeden obiekt inwentarzowy, który będzie amortyzowany jako całość.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powszechnie przyjętym modelem sieci jest grupa stacji roboczych współpracujących z serwerem jako jednostką centralną. Najprostszym modelem jest połączenie dwóch komputerów, wymiana danych w systemie per to per. Bardziej złożonym modelem jest połączenie kilku komputerów z wykorzystaniem switch'a. W dwóch ostatnich przypadkach jednostki robocze muszą posiadać własny system operacyjny. W przypadku modelu sieci opartej na serwerze zestawy komputerowe wchodzące w jej skład mogą, lecz nie muszą, posiadać własne systemy operacyjne.

Posiadanie przez poszczególne zestawy komputerowe własnego systemu operacyjnego daje im możliwość samodzielnego funkcjonowania poza środowiskiem sieciowym. Analogicznie zestawy komputerowe łączące się z serwerem w celu korzystania z centralnego systemu operacyjnego nie mają takiej możliwości.

Uwaga!

Zestawy komputerowe, które mogą funkcjonować samodzielnie, można sklasyfikować jako odrębne obiekty inwentarzowe i oddzielnie amortyzować.

Przykład 1

Na potrzeby infolinii zakupiono serwer oraz cztery jednostki robocze. Na serwerze zainstalowano business system Microsoft SBS Std 2003. Poszczególne jednostki robocze, na których pracują telemarketerki w ramach obsługi działu infolinii, łączą się z serwerem i w głównej bazie zapisują informacje pochodzące od klientów.

Z uwagi na scentralizowany model obsługi bazy danych na serwerze oraz konieczność logowania się końcówek roboczych na serwerze w celu zainicjowania pracy (brak własnego systemu operacyjnego), nie ma możliwości samodzielnej pracy jednostki roboczej po odłączeniu od serwera.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Poszczególne elementy sieci komputerowej, funkcjonujące wyłącznie w jej obszarze, stanowią jeden obiekt inwentarzowy, który będzie amortyzowany jako całość. Wartość początkowa wynosi 17 978,80 zł.

Przykład 2

Autopromocja

Firma handlowa posiadająca pomieszczenia biurowe oraz magazyny oddalone od biura o 20 metrów postanowiła zbudować system sieci komputerowej opartej na rozwiązaniach bezprzewodowych WiFi. Na potrzeby realizacji inwestycji zakupiono wydajny serwer oraz siedem jednostek roboczych (5 do biura oraz 2 do obsługi magazynu). Dodatkowo wprowadzana infrastruktura narzuciła konieczność zakupienia całego zaplecza akcesoriów WiFi umożliwiających uruchomienie komunikacji bezprzewodowej. Na każdej jednostce roboczej został zainstalowany własny system operacyjny, który umożliwia pracę na komputerze nawet po wylogowaniu się jednostki z serwera, na którym zainstalowano program księgowy, w tym bazę obsługującą stan magazynowy.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wydatki poniesione na zakup zestawów komputerowych o wartości jednostkowej 2238,50 zł można zamortyzować jednorazowo.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Natomiast pozostałe wydatki 17 991,90 zł należy traktować jako jeden obiekt inwentarzowy i jako całość amortyzować.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przykład 3

Zakupiono serwer oraz pięć jednostek komputerowych, z których 2 jednostki pracujące w środowisku Mac posiadają własne systemy operacyjne. Pozostałe 3 stacje robocze, aby rozpocząć pracę, musiały zalogować się na serwerze. Jednostki Mac posiadają możliwość korzystania z zasobów sieci w ramach opcji logowania się w środowisku sieciowym, jednakże po wylogowaniu się z sieci (wyłączeniu serwera) mogą samodzielnie funkcjonować.

Pozostałe 3 komputery przeznaczone do obsługi księgowości oraz działu handlowego, z uwagi na brak własnych systemów operacyjnych i konieczność korzystania wyłącznie z zasobów serwera, po wylogowaniu się z systemu sieciowego nie mogą podjąć pracy jako samodzielne jednostki.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

W takim przypadku stacje robocze Mac o wartości jednostkowej 4303,30 zł można:

- traktować jako odrębne obiekty inwentarzowe i oddzielnie amortyzować lub

- zaliczyć je do wartości początkowej sieci komputerowej.

Reasumując:

• Sieć komputerowa stanowi jeden obiekt inwentarzowy podlegający amortyzacji jako całość.

• Wartość początkową sieci tworzą wartość serwera, okablowania lub rozwiązań bezprzewodowych oraz zestawów komputerowych jako urządzeń peryferyjnych.

Podstawa prawna:

• ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA