| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Amortyzacja > Amortyzacja sieci komputerowej

Amortyzacja sieci komputerowej

Poszczególne jednostki sieci komputerowej zdefiniowane jako składowe jej elementy, funkcjonujące wyłącznie w jej obszarze, stanowią jeden obiekt inwentarzowy, który będzie amortyzowany jako całość.

Katarzyna Goldmann


Sieci komputerowe - ze względu na sposób połączenia ich poszczególnych elementów - możemy podzielić na:

• sieci komputerowe tradycyjne - przewody sieciowe prowadzone są w specjalnych listwach, które przymocowuje się do ścian,

• sieci komputerowe WiFi (rozwiązania bezprzewodowe).

Na wartość początkową sieci komputerowej składają się: wartość serwera, okablowania lub rozwiązań bezprzewodowych oraz zestawów komputerowych jako urządzeń peryferyjnych. Jak już wspomniano, poszczególne jednostki sieci komputerowej, czyli jej elementy składowe, funkcjonujące wyłącznie w ramach sieci, stanowią jeden obiekt inwentarzowy, który będzie amortyzowany jako całość.

Powszechnie przyjętym modelem sieci jest grupa stacji roboczych współpracujących z serwerem jako jednostką centralną. Najprostszym modelem jest połączenie dwóch komputerów, wymiana danych w systemie per to per. Bardziej złożonym modelem jest połączenie kilku komputerów z wykorzystaniem switch'a. W dwóch ostatnich przypadkach jednostki robocze muszą posiadać własny system operacyjny. W przypadku modelu sieci opartej na serwerze zestawy komputerowe wchodzące w jej skład mogą, lecz nie muszą, posiadać własne systemy operacyjne.

Posiadanie przez poszczególne zestawy komputerowe własnego systemu operacyjnego daje im możliwość samodzielnego funkcjonowania poza środowiskiem sieciowym. Analogicznie zestawy komputerowe łączące się z serwerem w celu korzystania z centralnego systemu operacyjnego nie mają takiej możliwości.

Uwaga!

Zestawy komputerowe, które mogą funkcjonować samodzielnie, można sklasyfikować jako odrębne obiekty inwentarzowe i oddzielnie amortyzować.

Przykład 1

Na potrzeby infolinii zakupiono serwer oraz cztery jednostki robocze. Na serwerze zainstalowano business system Microsoft SBS Std 2003. Poszczególne jednostki robocze, na których pracują telemarketerki w ramach obsługi działu infolinii, łączą się z serwerem i w głównej bazie zapisują informacje pochodzące od klientów.

Z uwagi na scentralizowany model obsługi bazy danych na serwerze oraz konieczność logowania się końcówek roboczych na serwerze w celu zainicjowania pracy (brak własnego systemu operacyjnego), nie ma możliwości samodzielnej pracy jednostki roboczej po odłączeniu od serwera.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Poszczególne elementy sieci komputerowej, funkcjonujące wyłącznie w jej obszarze, stanowią jeden obiekt inwentarzowy, który będzie amortyzowany jako całość. Wartość początkowa wynosi 17 978,80 zł.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kopczyńska

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »