| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Amortyzacja > Kiedy zaprzestać amortyzacji utraconego środka trwałego

Kiedy zaprzestać amortyzacji utraconego środka trwałego

W jaki sposób zaksięgować zdarzenie utraty wynajętego samochodu osobowego. Po zakończeniu umowy najmu nie został on zwrócony firmie, w której był wykazany jako środek trwały. Do prokuratury skierowano sprawę o wszczęcie postępowania o przywłaszczenie samochodu. Czy należy go dalej amortyzować?


RADA

Do momentu, gdy nie ma postanowienia prokuratury o umorzeniu postępowania, zaistniałego zdarzenia nie odzwierciedla się w księgach. Środek trwały nadal podlega amortyzacji, a opisy amortyzacyjne stanowią koszt uzyskania przychodu.

UZASADNIENIE

W przedstawionej sytuacji mamy do czynienia z występkiem, o którym mówi art. 284 Kodeksu karnego, a mianowicie z przywłaszczeniem. Wniesienie do sądu pozwu o przywłaszczenie nie rodzi obowiązku ewidencyjnego w księgach rachunkowych. Stwierdzenie utraty samochodu nastąpi dopiero w momencie uzyskania postanowienia prokuratury o umorzeniu postępowania w związku z brakiem możliwości odzyskania przywłaszczonego samochodu. Do tego czasu samochód nadal pozostaje w księgach firmy, a odpisy amortyzacyjne stanowią koszt uzyskania przychodu.

Dopiero w momencie, gdy spółka uzyska postanowienie prokuratury o umorzeniu postępowania w sprawie w związku z przywłaszczeniem samochodu, należy zaprzestać amortyzacji danego środka trwałego. Wówczas można rozliczyć stratę utraconego samochodu protokołem likwidacyjnym sporządzonym na podstawie postanowienia prokuratury o umorzeniu postępowania w związku z brakiem możliwości odzyskania samochodu. Kosztami uzyskania przychodów będzie wówczas nieumorzona wartość likwidowanego środka trwałego.

Przepisy podatkowe nie uznają za koszt uzyskania przychodów strat w środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych i prawnych w części pokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1. Dodatkowo nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.

Potwierdzenie tego można znaleźć w piśmie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 18 sierpnia 2006 r., sygn. akt 1472/ROP1/423-192-259/06/AJ:

(...) straty związane z likwidacją środków trwałych, które nie zostały spowodowane zmianą rodzaju działalności gospodarczej, mogą być zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodu w części niepokrytej odpisami amortyzacyjnymi. Warunkiem jest, aby likwidacja była gospodarczo i ekonomicznie uzasadniona. Wątpliwości nie powinien budzić też fakt, że likwidacja została faktycznie dokonana. Stąd też konieczne jest właściwe i nie budzące wątpliwości udokumentowanie faktu i przyczyn dokonania likwidacji. Dodatkowo, w przypadku gdy likwidowanymi środkami trwałymi są samochody, powinny być one objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Kobyliński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »