| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Koszty ustanowienia hipoteki zwiększają wartość środka trwałego w budowie

Koszty ustanowienia hipoteki zwiększają wartość środka trwałego w budowie

Spółka buduje magazyn i w związku z tym musi zaciągnąć kredyt w banku. Jako zabezpieczenia bank żąda ustanowienia hipoteki. Czy koszty jej wpisania do księgi wieczystej wpłyną na wartość początkową tego magazynu?


RADA

Kredyt zabezpieczony hipoteką jest kredytem inwestycyjnym, zatem nie ma więc podstaw do obciążania działalności bieżącej kosztami związanymi z jego zaciągnięciem. Koszty wpisania powstałego zobowiązania do księgi wieczystej obciążają koszty budowy środka trwałego. Ewidencja następuje na koncie „Środki trwałe w budowie”

UZASADNIENIE

Katalogu kosztów zwiększających wartość początkową majątku trwałego nie przedstawiają ani ustawa o rachunkowości, ani ustawy podatkowe. Należy zatem posiłkować się ogólnymi definicjami zawartymi w tych przepisach.

Zgodnie z art. 28 ust. 8 ustawy o rachunkowości cena nabycia i koszt wytworzenia środków trwałych w budowie, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych obejmuje ogół ich kosztów poniesionych przez jednostkę za okres budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia, do dnia bilansowego lub przyjęcia do używania, w tym również:

• niepodlegający odliczeniu podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy,

• koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu ich finansowania i związane z nimi różnice kursowe, pomniejszony o przychody z tego tytułu.

Wszelkie koszty ponoszone przed przyjęciem środka trwałego do używania zwiększą wartość początkową tego środka trwałego - jako koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przyjęcia do używania.

Wprowadzenie magazynu do ewidencji według wartości stanowiącej cenę nabycia nastąpi po zakończeniu prac.

Przykład

Firma logistyczna rozpoczęła budowę magazynu. Budowa jest częściowo sfinansowana z kredytu bankowego zabezpieczonego hipoteką. Koszt wpisania kredytu do księgi wieczystej wyniósł 200 zł. Dotychczas poniesione koszty budowy to 200 000 zł.

Ewidencja księgowa

1. Koszt ustanowienia hipoteki:

Wn „Środki trwałe w budowie” 200

Ma „Pozostałe rozrachunki” 200

2. Przyjęcie środka trwałego do używania:

Wn „Środki trwałe” 200 200

Ma „Środki trwałe w budowie” 200 200

• art. 28 ust. 8 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

• art. 16g ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847

Joanna Dyczkowska

dyrektor biura rachunkowego

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Agata Klima - Nowak

Adwokat Agata Klima - Nowak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »