REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ewidencja przychodów na przełomie okresu rozliczeniowego

Joanna Gawrońska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak zaewidencjonować w księgach rachunkowych przychody z tytułu wykonanych usług, jeśli usługę wykonano 28 września, a fakturę wystawiono 2 października?

RADA

Autopromocja

W omawianej sytuacji przychód powstaje w miesiącu wykonania usługi, tj. we wrześniu. W tym miesiącu jednostka powinna zarachować przychód na podstawie polecenia księgowania.

UZASADNIENIE

Moment powstania przychodu jest związany z powstaniem określonego zdarzenia. Ogólna zasada wiąże moment powstania przychodu z datą wydania towaru lub wykonania usługi. Nie zawsze jednak data wydania towaru czy świadczenia usługi jest taka sama jak data wystawienia faktury. Dlatego o powstaniu przychodu z działalności gospodarczej decyduje to zdarzenie, które miało miejsce wcześniej.

W pytaniu nie określono rodzaju usług wykonywanych przez spółkę. W tej sytuacji można się odnieść do ogólnej zasady, zgodnie z którą za datę powstania przychodu uważa się:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• dzień wydania rzeczy lub wykonania usługi,

• dzień wystawienie faktury,

• dzień uregulowania należności.

Jeśli więc wydanie towaru lub wykonanie usługi nastąpiło wcześniej niż wystawienie faktury, to przychód powstaje w dniu wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli natomiast wcześniej została wystawiona faktura lub nastąpiło uregulowanie przez odbiorcę należności (niebędących zaliczkami), wówczas przychód powstaje w dniu wystawienia faktury lub uregulowania należności. Jednak zdarza się, że wydanie towaru lub wykonanie usługi następuje w jednym miesiącu, a faktura jest wystawiona w miesiącu następnym. W takim przypadku przychód powstaje w miesiącu wydania towaru lub wykonania usługi. W odniesieniu do VAT, jeśli ustawodawca nie przewidział dla usług wykonywanych przez spółkę szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego, fakturę należy uwzględnić w deklaracji VAT w miesiącu jej wystawienia.

W zależności od rodzaju umowy o świadczenie usług zawartej z kontrahentem można mówić o różnych momentach powstania przychodu. Dotyczy to umów o wykonanie jednorazowej usługi oraz umów o świadczenie usług ciągłych.

Tabela. Moment powstania przychodu

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przykład

1. 28 września spółka wykonała usługę o wartości netto 100 000 zł.

2. 2 października została wystawiona faktura VAT na kwotę brutto 122 000 zł.

Autopromocja

3. 2 listopada odbiorca usługi dokonał zapłaty na rachunek bankowy spółki.

Ewidencja księgowa

1. Zarachowanie we wrześniu przychodu z tytułu wykonania usługi:

Wn „Rozrachunki z odbiorcami” 100 000

Ma „Sprzedaż produktów i usług” 100 000

2. Zarachowanie VAT należnego w październiku:

Wn „Rozrachunki z odbiorcami” 22 000

Ma „VAT należny” 22 000

3. Wpływ na rachunek bankowy zapłaty od odbiorcy usługi:

Wn „Rachunek bankowy” 122 000

Ma „Rozrachunki z odbiorcami” 122 000

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Warto zwrócić uwagę na ewidencję przychodów na przełomie roku i w okresie, gdy potwierdzane są salda kontrahentów. W przypadku gdy zarachowujemy osiągnięty przychód, jednocześnie zostaje zarachowana wartość netto należności od odbiorcy. Odbiorca jednak w swoich księgach rachunkowych nie ma uwzględnionej przez wykonawcę usługi (dostawcę towaru) należności. Ujmie ją w swoich księgach dopiero w miesiącu, w którym zostanie wystawiona faktura. Dlatego saldo to nie będzie potwierdzone przez odbiorcę. Potwierdzenie stanu należności nastąpi w tym przypadku drogą weryfikacji.

• § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860

• art. 12 ust. 3a-3e ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

• art. 14 ust. 1c, ust. 1e ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1243

Joanna Gawrońska

biegły rewident

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  REKLAMA