| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Ewidencja przychodów na przełomie okresu rozliczeniowego

Ewidencja przychodów na przełomie okresu rozliczeniowego

Jak zaewidencjonować w księgach rachunkowych przychody z tytułu wykonanych usług, jeśli usługę wykonano 28 września, a fakturę wystawiono 2 października?


RADA

W omawianej sytuacji przychód powstaje w miesiącu wykonania usługi, tj. we wrześniu. W tym miesiącu jednostka powinna zarachować przychód na podstawie polecenia księgowania.

UZASADNIENIE

Moment powstania przychodu jest związany z powstaniem określonego zdarzenia. Ogólna zasada wiąże moment powstania przychodu z datą wydania towaru lub wykonania usługi. Nie zawsze jednak data wydania towaru czy świadczenia usługi jest taka sama jak data wystawienia faktury. Dlatego o powstaniu przychodu z działalności gospodarczej decyduje to zdarzenie, które miało miejsce wcześniej.

W pytaniu nie określono rodzaju usług wykonywanych przez spółkę. W tej sytuacji można się odnieść do ogólnej zasady, zgodnie z którą za datę powstania przychodu uważa się:

• dzień wydania rzeczy lub wykonania usługi,

• dzień wystawienie faktury,

• dzień uregulowania należności.

Jeśli więc wydanie towaru lub wykonanie usługi nastąpiło wcześniej niż wystawienie faktury, to przychód powstaje w dniu wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli natomiast wcześniej została wystawiona faktura lub nastąpiło uregulowanie przez odbiorcę należności (niebędących zaliczkami), wówczas przychód powstaje w dniu wystawienia faktury lub uregulowania należności. Jednak zdarza się, że wydanie towaru lub wykonanie usługi następuje w jednym miesiącu, a faktura jest wystawiona w miesiącu następnym. W takim przypadku przychód powstaje w miesiącu wydania towaru lub wykonania usługi. W odniesieniu do VAT, jeśli ustawodawca nie przewidział dla usług wykonywanych przez spółkę szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego, fakturę należy uwzględnić w deklaracji VAT w miesiącu jej wystawienia.

W zależności od rodzaju umowy o świadczenie usług zawartej z kontrahentem można mówić o różnych momentach powstania przychodu. Dotyczy to umów o wykonanie jednorazowej usługi oraz umów o świadczenie usług ciągłych.

Tabela. Moment powstania przychodu

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przykład

1. 28 września spółka wykonała usługę o wartości netto 100 000 zł.

2. 2 października została wystawiona faktura VAT na kwotę brutto 122 000 zł.

3. 2 listopada odbiorca usługi dokonał zapłaty na rachunek bankowy spółki.

Ewidencja księgowa

1. Zarachowanie we wrześniu przychodu z tytułu wykonania usługi:

Wn „Rozrachunki z odbiorcami” 100 000

Ma „Sprzedaż produktów i usług” 100 000

2. Zarachowanie VAT należnego w październiku:

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Rzewuski

Ekspert IT – systemy informatyczne ERP. Ukończone studia - Politechnika Warszawska.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »