reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Jak rozliczyć stratę bilansową i podatkową

Jak rozliczyć stratę bilansową i podatkową

Za rok 2006 spółka poniosła stratę podatkową. Rok 2007 zakończył się zyskiem. Jak rozliczyć stratę? Jak wykazać to w księgach rachunkowych?


RADA

Poniesioną w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej stratę podatkową każdy podatnik ma prawo rozliczyć w ciągu pięciu kolejnych lat. Rozliczenie tej straty nie wymaga ewidencji księgowej, ponieważ polega ono na zmniejszeniu wykazanego zysku podatkowego za dany rok w deklaracji podatkowej. Pokrycie straty bilansowej wymaga odpowiedniej ewidencji księgowej w zależności od sposobu jej rozliczenia.

UZASADNIENIE

Strata podatkowa różni się od straty bilansowej, co wynika z faktu, że w księgach rachunkowych należy wykazywać wszystkie poniesione koszty, nawet jeśli są one wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. W ciągu następujących po sobie kolejnych pięciu lat można odliczyć wykazaną stratę podatkową - nie więcej jednak niż 50% w którymkolwiek z lat podatkowych, w których osiągnięto dochód. Oznacza to, że już w roku następującym po roku podatkowym, w którym poniesiono stratę, można odliczyć 50% jej wartości. Nie trzeba czekać z odliczeniem straty do momentu składania deklaracji rocznej. Można ją rozliczać sukcesywnie w ciągu roku podatkowego. Jeśli w danym roku będzie brakować dochodów, rozliczenie straty należy przenieść na kolejne lata.

Kwoty odliczonej straty nie ujmuje się w księgach rachunkowych, występuje ona jedynie w rocznej deklaracji podatkowej. W księgach rachunkowych wykazany jest wynik bilansowy. Do momentu zatwierdzenia sprawozdania finansowego wynik finansowy (bilansowy) pozostaje na koncie 86 „Wynik finansowy”. Może się też zdarzyć, że jednostka wykazując dodatni wynik finansowy, ponosi stratę podatkową.

Pod datą zatwierdzenia sprawozdania finansowego i podjęcia uchwały o pokryciu straty dokonywane jest przeksięgowanie z konta 82 „Rozliczenie wyniku finansowego” na konto 86 „Wynik finansowy”. Rozliczenie straty stanowiącej wynik finansowy może przebiegać w sposób przedstawiony w tabeli.

UWAGA

W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność strata podatkowa może być odliczona wyłącznie od dochodów z tego samego źródła przychodów.

Tabela. Rozliczenie wyniku finansowego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Te rozliczenia dotyczą straty bilansowej i następują niezależnie od rozliczenia straty podatkowej. W opisanym przykładzie wynik podatkowy za 2006 r. był stratą i jego rozliczenie nastąpi dopiero w 2008 r. w deklaracji podatkowej. Rozliczenie straty bilansowej następuje pod datą zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2007 r. Operacja ta znajdzie odzwierciedlenie w księgach rachunkowych:

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


INFORLEX Księgowość i Kadry425.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Atos

Międzynarodowy lider w branży usług informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama