REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć rezerwę na poczet nałożonej kary

Elżbieta Kujawska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W 2006 r. utworzona została rezerwa na poczet zapłaty w 2007 r. kary po zakończeniu postępowania przed sądem. Obecnie toczy się postępowanie odwoławcze.

Organ nakładający karę zaproponował - ze względu na jej wielkość - dwa sposoby uregulowania zobowiązania: ustanowienie gwarancji bankowych lub częściowe wpłaty na poczet nałożonej kary. Czy w momencie ustanowienia zabezpieczenia w postaci gwarancji bankowych następuje rozwiązanie rezerwy w całości czy w części objętej zabezpieczeniem? Czy w chwili fizycznej spłaty części kary objętej rezerwą następuje rozwiązanie rezerwy proporcjonalnie do części zapłaconej?

REKLAMA

Autopromocja

RADA

Prawo do rozwiązania rezerwy powstaje dopiero w momencie zapłaty (częściowej lub pełnej) kary.

UZASADNIENIE

W związku z założeniem sprawy przeciwko spółce, zasadne stało się utworzenie rezerwy na poczet zapłaty przewidywanej kary. Jeżeli kwota kary i data wymagalności są już znane, należy ją ująć jako zobowiązanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustanowienie zabezpieczenia w postaci gwarancji bankowych, bez względu na ich wielkość, nie zwolni spółki z obowiązku zapłaty kary, jeśli ta zostanie ostatecznie zasądzona. Gwarancja bankowa zapewni jedynie zabezpieczenie spłaty wobec organu nakładającego karę. Zgodnie z definicją gwarancja bankowa to szczególna forma gwarancji samoistnej, w której funkcję gwaranta przejmuje bank. Umowa gwarancji bankowej jest pisemnym zobowiązaniem banku do zapłaty kwoty maksymalnej wskazanej w gwarancji (sumy gwarancyjnej), w przypadku gdy zleceniodawca gwarancji, na którego została wystawiona, nie wywiąże się ze swojego zobowiązania. Ma zabezpieczyć beneficjenta gwarancji nie tylko przed ryzykiem niewypłacalności, ale także przed ryzykiem długoterminowego i trudnego dochodzenia roszczeń1.

Zgodnie z powyższym nie ma podstaw do rozwiązywania rezerwy na poczet zapłaty kary w momencie ustanowienia gwarancji bankowej.

Zupełnie inaczej należy postąpić w przypadku częściowych wpłat na poczet nałożonej kary. W takiej sytuacji spółka ma podstawy do rozwiązania rezerwy w wysokości już zapłaconych rat. Nie powoduje to jednak zmiany wyniku finansowego, tylko przemieszczenie w pozycjach bilansu oraz rachunku zysków i start.

Przykład

W zamykanym roku obrotowym spółka utworzyła rezerwę w wysokości 100 000 zł na poczet kary. W następnym roku uregulowano część kary - 50 000 zł.

Ewidencja księgowa

1. Utworzenie rezerwy na poczet kary - 100 000 zł - księgi zamykanego roku:

Wn „Pozostałe koszty operacyjne” 100 000

Ma „Pozostałe rezerwy” 100 000

2. Zapłata części kary - 50 000 zł - księgi nowego roku:

Wn „Pozostałe koszty operacyjne” 50 000

Ma „Rachunek bankowy” 50 000

3. Rozwiązanie rezerwy do wysokości zapłaconej kary - księgi nowego roku:

Wn „Pozostałe rezerwy” 50 000

Ma „Pozostałe przychody operacyjne” 50 000

Jeżeli rozwiązanie rezerwy następuje w tym samym roku co jej zawiązanie, nie ma potrzeby księgowania w szyku rozwartym; operacje można pokazać per saldo.

1. Utworzenie rezerwy na poczet kary:

Wn „Pozostałe koszty operacyjne” 100 000

Ma „Pozostałe rezerwy” 100 000

2. Zapłata części kary i rozwiązanie rezerwy do wysokości zapłaconej kary:

Wn „Pozostałe rezerwy” 50 000

Ma „Rachunek bankowy” 50 000

• art. 3 ust. 1 pkt 21, art. 35d ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

Elżbieta Kujawska

biegły rewident


1 Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Gwarancja bankowa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

REKLAMA