Jak ująć w księgach rachunkowych składki na PFRON
REKLAMA
REKLAMA
Naliczone składki, a także miesięczne wpłaty dokonywane na rachunek Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) jednostki muszą ujmować w księgach. Rozrachunki z PFRON z tytułu obowiązkowych wpłat to rozrachunki publicznoprawne. Dlatego operacje te ujmuje się na kontach rozrachunków za pośrednictwem konta 220 – Rozrachunki publicznoprawne. Po stronie Ma tego konta księguje się powstanie zobowiązania z tytułu PFRON. A z kolei po stronie Wn ujmuje się zmniejszenie tego zobowiązania (korektę), a także jego zapłatę na rachunek PFRON. Jest też możliwość utworzenia konta analitycznego. Wtedy należy to uwzględnić w polityce rachunkowości i takie konto można nazwać np. rozrachunki z PFRON.
REKLAMA
Sama ewidencja wpłat dokonywanych na PFRON powinna przebiegać następująco. Po pierwsze ujmujemy fakt naliczenia składki na fundusz: strona Wn konta 450 – Podatki i opłaty, strona Ma konta 220 – Rozrachunki publicznoprawne (w analityce: Rozrachunki z PFRON). Po drugie księgujemy wpłatę miesięcznej składki na rachunek PFRON: strona Wn konta 220 – Rozrachunki publicznoprawne (w analityce: Rozrachunki z PFRON), strona Ma konta 130 – Rachunek bankowy.
Będą zmiany w obowiązkach wobec PFRON
Zgodnie z art. 21 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy jest zobowiązany dokonywać miesięcznych wpłat na PFRON w wysokości kwoty stanowiącej iloczyn 40,65 proc. przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6 proc. a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych. ©?
Okres |
Kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia |
Kwota 40,65 proc. przeciętnego wynagrodzenia |
Od 1 czerwca 2016 r. do 31 sierpnia 2016 r. |
4181,49 zł |
1699,22 zł × liczba pracowników ustalona zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. |
Magdalena Sobczak
Jak ująć w księgach rachunkowych odpis na ZFŚS
Podstawa prawna:
- Art. 21 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.),
- Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.).
Polecamy: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat