REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ująć w księgach rachunkowych odpis na ZFŚS

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Jak ująć w księgach rachunkowych odpis na ZFŚS
Jak ująć w księgach rachunkowych odpis na ZFŚS

REKLAMA

REKLAMA

Spółka po raz pierwszy tworzy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS). Jak powinna ująć w księgach rachunkowych odpis na fundusz, jeżeli prowadzi ewidencje w obydwu układach kosztów?

Autopromocja

Utworzony odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych ujmuje się na koncie w zespole 8 o nazwie „Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych”. Na koncie tym ujmuje się stan funduszu oraz jego zwiększenia i zmniejszenia. Za działalność socjalną uważa się organizowanie albo finansowanie przez zakłady pracy usług socjalnych na rzecz pracowników i ich rodzin, głównie w zakresie:

● różnych form wypoczynku pracowników i ich rodzin (wczasy, kolonie letnie, wycieczki, obozy itp.),

● działalności kulturalno-oświatowej,

● sportu i rekreacji,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● pomocy materialnej, której jedną z odmian jest udzielanie pożyczek lub dotacji na cele mieszkaniowe.

Jak ująć w księgach rachunkowych zakup pakietów medycznych

Utworzenie ZFŚS zostanie zaewidencjonowane w korespondencji z kontem kosztów rodzajowych „Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia”. Odpis jest dokonywany na podstawie planowanego poziomu zatrudnienia na cały rok obrotowy. Zgodnie z zasadą memoriału należy zastosować do rozliczenia kosztu konto „Rozliczeń międzyokresowych kosztów”. Sposób ujęcia księgowego zależy od zespołów kont stosowanych w podmiocie. Z pytania wynika, że jednostka prowadzi ewidencje w obydwu układach kosztów. Sposób ujęcia odpisu i jego rozliczenie przedstawia poniższy przykład. ©?

Działalnością socjalną są:

● usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego

● udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej

● udzielanie zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową

Umowa sponsoringu - ewidencja w księgach rachunkowych

PRZYKŁAD

Na czwórkach i piątkach

Jednostka zobowiązana do utworzenia ZFŚS ustaliła liczbę osób zatrudnionych w podmiocie w przeliczeniu na pełne etaty na 57. Wartość odpisu ustalono według wyliczenia:

57 osób x 1093,93 zł = 62 354,01 zł

Kwota miesięcznego kosztu wynosi 62 354,01 : 12 miesięcy = 5196,17 zł

infoRgrafika

1. Utworzenie odpisu na ZFŚS – 62 354,01 zł,

2. Przeniesienie odpisu do rozliczenia w czasie – 62 354,01 zł,

3. Zaksięgowanie w koszty stycznia miesięcznej kwoty odpisu – 5196,17 zł (kwota powinna być podzielona według zatrudnienia pracowników w odpowiednie koszty działalności, w przykładzie załóżmy, że 70 proc. pracowników to pracownicy bezpośrednio produkcyjni, a 30 proc. – pracownicy zarządu)

a) w koszty działalności podstawowej – produkcja – 3637,32 zł,

b) w koszty zarządu – 1558,85 zł,

4. Ujęcie odpisu przez okres od lutego do maja 2016 r. = 4 x 5196,17 = 20 784,68 zł,

a) w koszty działalności podstawowej – produkcja – 4 x 3637,32 = 14 549,28 zł,

b) w koszty zarządu – 4 x 1558, 85 = 6235,40 zł,

5. Przelanie środków ZFŚS na wydzielony rachunek bankowy 30 maja 2016 r. zgodnie z wyliczeniem 62 354,01 x 75 proc. = 46 765,51 zł.

Gabriela Borek

specjalistka z zakresu rachunkowości

Podstawa prawna:

- Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 330 ze zm.).

- Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA