REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ująć w księgach rachunkowych sprzedaż środka trwałego wprowadzonego do spółki aportem

Paweł Muż
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak powinnam zaksięgować sprzedaż budynku i samochodu wprowadzonego do spółki z o.o. aportem? Wniesiony aport podwyższył kapitał zakładowy. Co się dzieje przy sprzedaży środków trwałych wprowadzonych aportem z kapitałem zakładowym? Proszę o podanie, na jakich kontach powinnam zaewidencjonować taką sprzedaż.

RADA

Autopromocja

Sprzedaż środków trwałych wniesionych do spółki aportem nie spowoduje zmian (zmniejszenia) w kapitale zakładowym. Ewidencja sprzedaży będzie przebiegać na zasadach ogólnych. W momencie sprzedaży powstanie przychód do opodatkowania będący różnicą między przychodem ze sprzedaży a dokonanymi do chwili sprzedaży odpisami amortyzacyjnymi.

UZASADNIENIE

Sprzedaż środków trwałych wniesionych do spółki aportem nie będzie powodowała zmniejszenia wysokości kapitału zakładowego. Należy jednak mieć na uwadze skutki wynikające z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i przepisów VAT.

Sprzedaż przedmiotu aportu a podatek dochodowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniesione przez udziałowców na pokrycie kapitału zakładowego środki trwałe (budynek i samochód) nie były zaliczone w Państwa spółce do przychodów w myśl prawa podatkowego. Wynika to z art. 12 ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który wskazuje, że:

do przychodów nie zalicza się: (...) przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela.

Oznacza to jednocześnie, że odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej tych środków trwałych (na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d updop) nie stanowiły u Państwa kosztów uzyskania przychodów. W momencie sprzedaży środków trwałych (otrzymanych jako aport) powstanie przychód podlegający opodatkowaniu, będący różnicą między przychodem ze sprzedaży a dokonanymi odpisami amortyzacyjnymi (które nie stanowiły kosztów uzyskania przychodu).

Sprzedaż przedmiotu aportu a VAT

Wkład niepieniężny (aport) wnoszony do spółek prawa handlowego jest zwolniony (na podstawie § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług) z VAT.

Przy sprzedaży środka trwałego wniesionego aportem można skorzystać ze zwolnienia, pod pewnymi warunkami wynikającymi z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, tj.:

• towar (tu: środek trwały) był używany i jednocześnie

• przy nabyciu towaru (tu: środka trwałego) spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego.

Należy zaznaczyć, że używane towary (art. 43 ust. 2 ustawy o VAT) to:

• budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat,

Autopromocja

• pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Sprzedaż przedmiotu aportu w rachunkowości

Sprzedaż środków trwałych wniesionych do spółki aportem nie spowoduje zmian (zmniejszenia) w kapitale zakładowym. Ewidencja sprzedaży w księgach rachunkowych powinna przebiegać na zasadach ogólnych (jak każda inna sprzedaż posiadanego przez jednostkę środka trwałego). Zbycie środków trwałych w ustawie o rachunkowości traktowane jest jako pozostała działalność operacyjna (art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o rachunkowości). W związku z tym przychód ze sprzedaży zostanie ujęty na koncie „Pozostałe przychody operacyjne”, natomiast nieumorzona (do momentu sprzedaży) wartość początkowa środka trwałego obciąży konto „Pozostałe koszty finansowe”.

PRZYKŁAD

Udziałowiec wniósł aportem do spółki wkład w postaci budynku o wartości 2 000 000 zł oraz samochód o wartości 60 000 zł, w celu pokrycia wartości kapitału zakładowego wynikającego z umowy spółki. Wartość wkładów w postaci tych środków trwałych równa jest wartości obejmowanych za ten wkład udziałów. Po roku jednostka podjęła decyzję o sprzedaży samochodu za kwotę 35 000 zł. Wartość umorzenia w chwili sprzedaży: 10 000 zł.

1. Wartość kapitału zakładowego wynikającego z umowy spółki (w chwili wpisu w rejestrze)

Wn konto 250„Rozrachunki z udziałowcami” 2 060 000 zł

Ma konto 800„Kapitał zakładowy” 2 060 000 zł

2. Wniesienie wkładu w postaci środków trwałych

Wn konto 010„Środki trwałe - budynek” 2 000 000 zł

Wn konto 010„Środki trwałe - samochód” 60 000 zł

Ma konto 250„Rozrachunki z udziałowcami” 2 060 000 zł

3. Przychód ze sprzedaży środka trwałego w postaci samochodu (faktura VAT ze stawką „zw”)

Wn konto 240„Pozostałe rozrachunki” 35 000 zł

Ma konto 760„Pozostałe przychody operacyjne” 35 000 zł

4. Dotychczasowe umorzenie samochodu

Wn konto 070„Odpisy umorzeniowe środków trwałych” 10 000 zł

Ma konto 010„Środki trwałe - samochód” 10 000 zł

5. Przeniesienie nieumorzonej wartości początkowej samochodu

Wn konto 765„Pozostałe koszty operacyjne” 50 000 zł

Ma konto 010„Środki trwałe - samochód” 50 000 zł

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Paweł Muż

ekonomista, księgowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA