W jaki sposób zaksięgować zakup nowego serwera
REKLAMA
REKLAMA
Zakupiony przez jednostkę serwer może być zaliczany do środków trwałych, jeżeli jest kompletny i zdatny do użytku, a także spełnia pozostałe warunki określone w definicji tego składnika majątku zawartej w art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości. Do ksiąg rachunkowych zakupiony serwer wprowadza się według ceny nabycia. Zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości za taką wartość uważa się cenę zakupu obejmującą kwotę należną sprzedającemu bez podlegających odliczeniu VAT i podatku akcyzowego oraz powiększoną np. o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem do użytkowania i pomniejszoną o wymienione w tym przepisie elementy (np. rabaty i upusty).
REKLAMA
Ewidencja księgowa w tym przypadku może przebiegać w następujący sposób.
1. Faktura za zakup serwera: strona Wn konta 081 - Środki trwałe w budowie - wartość netto, strona Wn konta 225 - Rozliczenie VAT naliczonego - VAT naliczony, strona Ma konta 240 - Inne rozrachunki - wartość brutto.
2. Przyjęcie do użytkowania serwera: strona Wn konta 010 - Środki trwałe, strona Ma konta 080 - Środki trwałe w budowie.
3. Miesięczny odpis amortyzacyjny: strona Wn konta 400 - Amortyzacja, strona Ma konta 050 - Umorzenie środków trwałych.
Sieć komputerowa
Rozpatrując kwestię ewiden- cji serwera, warto zwrócić uwagę na interpretację Izby Skarbowej w Łodzi z 7 stycznia 2008 r. nr I-2/4150/IN-94/USŁ-W/07/PA. Porusza ona problem sieci komputerowej do przekazywania sygnału internetowego, w skład której wchodzi serwer, switche (tj. elementy łączące segmenty sieci komputerowej) oraz rury i kable informatyczne. Zgodnie z wyjaśnieniami dyrektora Izby poszczególne elementy sieci nie mogą spowodować odbioru internetu. Skutek taki może natomiast zapewnić prawidłowo zainstalowana sieć komputerowa. W związku z tym amortyzacji nie podlegają poszczególne elementy sieci komputerowej. Nie spełniają one bowiem wszystkich wymogów zaliczenia ich do środków trwałych, ponieważ nie są kompletne i zdatne do użytku. Dlatego też wszelkie koszty poniesione na instalację sieci komputerowej zwiększają wartość początkową serwera i podlegają amortyzacji na zasadach ogólnych.
Organ podatkowy stwierdza również, że przewody łączące urządzenia dostępowe z poszczególnymi stanowiskami mogą być połączone trwale z budynkiem (lokalem) poprzez umieszczenie ich w ścianach budynku lub umieszczone na zewnątrz ścian w specjalnych listwach montażowych. Zdarzyć się jednak może, że nie są one trwale połączone z budynkiem. Tak więc jeżeli przewody sieci są umieszczone w ścianach budynku, to w takiej sytuacji koszt ich instalacji powinien zwiększać wartość początkową budynku. W przypadku gdy budynek nie stanowi własności podatnika, wydatki te stanowią inwestycję w obcym środku trwałym, której wartość początkową ustala się na zasadach wynikających z art. 22g ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z kolei gdy przewody sieciowe umieszczono na zewnątrz budynku (na tynku na listwach montażowych), wtedy koszt poniesiony na ich instalację zwiększa wartość początkową serwera.
Niezależne części
Za środek trwały trzeba więc uznać serwer ze stałym wyposażeniem. Należy tak postąpić na przykład w sytuacji, gdy został nabyty zasilacz awaryjny (UPS) jako element na stałe przyporządkowany do komputera będącego serwerem. Natomiast jeżeli taki zasilacz może pracować również z innymi komputerami, spółka ma prawo do jego ujęcia jako odrębny środek trwały. W analogiczny sposób należy potraktować element łączący segmenty sieci komputerowej, jakim jest switch. Bez tego urządzenia serwer może być połączony tylko z jednym komputerem. Jeżeli więc element ten został zakupiony wyłącznie po to, aby połączyć serwer z kilkoma stanowiskami roboczymi, wówczas spółka powinna zaewidencjonować go jako urządzenie peryferyjne do serwera.
Warto pamiętać, że decyzje związane z ujmowaniem w księgach rachunkowych zarówno serwera, jak i pozostałych elementów powinny być podejmowane z uwzględnieniem zasady istotności. Jeżeli wydatek poniesiony na zakup tych urządzeń jest stosunkowo niewielki, można go ująć bezpośrednio w koszty. Próg istotności w zależności od skali działalności spółek może być przyjęty na różnym poziomie i powinien być zapisany w zasadach (polityce) rachunkowości każdej jednostki.
W przypadku prawa podatkowego taki limit ustalony jest na poziomie 3,5 tys. zł. Oznacza to, że urządzenia poniżej tej wartości podatnik może jednorazowo zaliczyć w koszty uzyskania przychodów.
Serwer o niskiej wartości (według zasad rachunkowości przyjętych dla spółki) zaliczony bezpośrednio do kosztów może być zaewidencjonowany w następujący sposób: strona Wn konta 400 - Koszty według rodzajów, strona Ma konta - 300 Rozliczenie zakupu.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Zakup serwera z elementami peryferyjnymi
Agnieszka Pokojska
agnieszka.pokojska@infor.pl
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).
• n Art. 22g ust. 7 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat