reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > W jaki sposób zaksięgować zakup nowego serwera

W jaki sposób zaksięgować zakup nowego serwera

Serwer może stanowić część sieci komputerowej. W takim przypadku wszelkie koszty poniesione na jej instalację zwiększają wartość początkową serwera jako środka trwałego.


Zakupiony przez jednostkę serwer może być zaliczany do środków trwałych, jeżeli jest kompletny i zdatny do użytku, a także spełnia pozostałe warunki określone w definicji tego składnika majątku zawartej w art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości. Do ksiąg rachunkowych zakupiony serwer wprowadza się według ceny nabycia. Zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości za taką wartość uważa się cenę zakupu obejmującą kwotę należną sprzedającemu bez podlegających odliczeniu VAT i podatku akcyzowego oraz powiększoną np. o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem do użytkowania i pomniejszoną o wymienione w tym przepisie elementy (np. rabaty i upusty).

Ewidencja księgowa w tym przypadku może przebiegać w następujący sposób.

1. Faktura za zakup serwera: strona Wn konta 081 - Środki trwałe w budowie - wartość netto, strona Wn konta 225 - Rozliczenie VAT naliczonego - VAT naliczony, strona Ma konta 240 - Inne rozrachunki - wartość brutto.

2. Przyjęcie do użytkowania serwera: strona Wn konta 010 - Środki trwałe, strona Ma konta 080 - Środki trwałe w budowie.

3. Miesięczny odpis amortyzacyjny: strona Wn konta 400 - Amortyzacja, strona Ma konta 050 - Umorzenie środków trwałych.

Rozpatrując kwestię ewiden- cji serwera, warto zwrócić uwagę na interpretację Izby Skarbowej w Łodzi z 7 stycznia 2008 r. nr I-2/4150/IN-94/USŁ-W/07/PA. Porusza ona problem sieci komputerowej do przekazywania sygnału internetowego, w skład której wchodzi serwer, switche (tj. elementy łączące segmenty sieci komputerowej) oraz rury i kable informatyczne. Zgodnie z wyjaśnieniami dyrektora Izby poszczególne elementy sieci nie mogą spowodować odbioru internetu. Skutek taki może natomiast zapewnić prawidłowo zainstalowana sieć komputerowa. W związku z tym amortyzacji nie podlegają poszczególne elementy sieci komputerowej. Nie spełniają one bowiem wszystkich wymogów zaliczenia ich do środków trwałych, ponieważ nie są kompletne i zdatne do użytku. Dlatego też wszelkie koszty poniesione na instalację sieci komputerowej zwiększają wartość początkową serwera i podlegają amortyzacji na zasadach ogólnych.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama