REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ująć w księgach rachunkowych korektę faktury wewnętrznej

Izabela Grochola
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy ustawy o VAT oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy nie regulują wprost możliwości wystawiania zbiorczych faktur korygujących. Jak zatem ująć w księgach rachunkowych korektę faktury wewnętrznej?

Jeżeli jednak taki dokument zawierać będzie wszystkie niezbędne elementy przewidziane dla faktur korygujących, określone w § 13 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. (w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług), w tym informacje dotyczące faktur pierwotnych, to nie ma podstaw do kwestionowania ich prawidłowości.

REKLAMA

Autopromocja

Na możliwość wystawiania zbiorczych faktur korygujących wskazują również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach (por. postanowienie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego z 12 lipca 2006 r., nr PP II 443/1/191/394/06). Co prawda, interpretacje te odnoszą się do zbiorczych korekt zwykłych faktur, jednak zgodnie z § 23 wskazanego wyżej rozporządzenia przepisy dotyczące zwykłych faktur korygujących stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych.

Stanowisko dotyczące właściwego momentu dla rozliczenia dokonanej korekty zajął w interpretacji z 26 stycznia 2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPP2/443-1883/08-2/KK). Organ podatkowy w pełni podzielił w niej zaprezentowane przez pytającą spółkę stanowisko, że obniżenia podatku należnego spółka powinna dokonać w miesiącu wystawienia wewnętrznej faktury korygującej:

(...) W konsekwencji zgodnie z § 23 w związku z § 14 ust. 1 rozporządzenia wewnętrzną fakturę korygującą należy wystawić w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Przepis § 14 ust. 1 znajduje więc zastosowanie w całości do wewnętrznych faktur korygujących. Zdaniem Spółki nie znajduje natomiast zastosowania w stosunku do wewnętrznych faktur korygujących przepis art. 29 ust. 4a ustawy o VAT, z uwagi na fakt, iż zarówno w przypadku faktur wewnętrznych, jak i faktur wewnętrznych korygujących wystawca faktury nie przesyła ich do żadnego innego podmiotu.

REKLAMA

Tym samym przepis o możliwości obniżenia podatku należnego w rozliczeniu za okres otrzymania potwierdzenia odbioru faktury korygującej nie może mieć zastosowania, gdyż brak odbiorcy wewnętrznej faktury korygującej uniemożliwia zastosowanie dyspozycji tego przepisu do wewnętrznych faktur korygujących.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z powyższym, skoro przepisy prawa podatkowego nie dają podstaw do określenia innego momentu dokonania obniżenia kwoty podatku należnego, w ocenie Spółki data wystawienia wewnętrznej faktury korygującej określa termin dokonania takiego obniżenia (tj. okres, w którym korekta będzie dokonana). Należy więc przyjąć, iż Spółka nabędzie prawo do obniżenia podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym wystawiona zostanie odpowiednia wewnętrzna faktura korygująca. (...)

PRZYKŁAD

W grudniu 2008 r. spółka przekazała na rzecz fundacji w pełni umorzony zestaw mebli o łącznej wartości rynkowej 3000 zł (wartość początkowa zestawu wynosiła 10 000 zł). Z tego tytułu w deklaracji za grudzień wykazała podatek należny w kwocie 660 zł. W styczniu okazało się, że operacja ta została niesłusznie opodatkowana (meble kupione były od jednostki zwolnionej z VAT i z tytułu ich zakupu spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku).

Ponadto w ramach swojej działalności w 2008 i 2009 r. spółka dokonywała nieodpłatnego przekazywania towarów własnej produkcji, opodatkowując tę czynność podstawową stawką VAT. W ciągu 2008 r. spółka wykazała z tego tytułu podatek w łącznej wysokości 47 000 zł, a w styczniu 2009 r. - 4000 zł. W lutym tego roku spółka otrzymała interpretację przepisów prawa podatkowego, z której wynikało, że przyjęta przez spółkę podstawa opodatkowania dla tych towarów była błędna, co spowodowało, iż podatek VAT odprowadzany był w wysokości wyższej niż należna. Spółka wystawiła więc zbiorczą fakturę korygującą, zmniejszając podatek należny o 14 300 zł.

Na kwotę tę składa się:

• korekta VAT od darowizny dokonanej w 2008 r. 660,00 zł

• korekta VAT od nieodpłatnego przekazania własnych towarów w 2008 r. 12 340,00 zł

• korekta VAT od nieodpłatnego przekazania własnych towarów w 2009 r. 1 300,00 zł

Księgowania:

Zapisy w księgach roku 2008

1. VAT z faktur wewnętrznych od nieodpłatnego przekazania towarów w ciągu 2008 r.:

Wn konto 403 „Podatki i opłaty” 47 000,00 zł

Ma konto 221 „Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu VAT należnego” 47 000,00 zł

2. Wyksięgowanie przekazanego w ramach darowizny środka trwałego:

Wn konto 070 „Umorzenie środków trwałych” 10 000,00 zł

Ma konto 010 „Środki trwałe” 10 000,00 zł

3. VAT należny od przekazanego w formie darowizny środka trwałego:

Wn konto 765 „Pozostałe koszty operacyjne” 660,00 zł

Ma konto 221 „Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu VAT należnego” 660,00 zł

Zapisy w księgach roku 2009

4. VAT z faktur wewnętrznych od nieodpłatnego przekazania towarów w styczniu 2009 r.:

Wn konto 403 „Podatki i opłaty” 4 000,00 zł

Ma konto 221 „Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu VAT należnego” 4 000,00 zł

5. Zbiorcza wewnętrzna faktura korygująca:

a. W części dotyczącej darowizny środka trwałego:

Ma konto 760 „Pozostałe przychody operacyjne” 660,00 zł

b. W części dotyczącej VAT od nieodpłatnie przekazanych towarów za lata ubiegłe

Ma konto 760 „Pozostałe przychody operacyjne” 12 340,00 zł

c. W części dotyczącej VAT od nieodpłatnie przekazanych towarów za rok bieżący

Ma konto 403 „Podatki i opłaty” 1 300,00 zł

d. Łączna wartość korekty

Wn konto 220 „Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu VAT” 14 300,00 zł

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• § 13-14 i 23 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 212, poz. 1337

• art. 29 ust. 4a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1320

Izabela Grochola

główna księgowa w spółce z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znów zmiany w akcyzie na wino. Co to oznacza dla cen tego trunku? Czy smakosze win zapłacą więcej?

Minister Finansów planuje przedłużyć o 1 rok (czyli do końca 2025 roku) okres ważności znaków akcyzy (banderol) naniesionych na opakowania jednostkowe win i wyrobów winiarskich, które są obecnie na rynku. Chodzi o wina wprowadzone do obrotu przed 2022 rokiem, które są oznaczone tzw. „starymi” znakami akcyzy. Ważność banderol akcyzowych tych win była już wcześniej dwukrotnie przedłużana. Ta zmiana, dokonywana w interesie firm z branży winiarskiej – by dać im więcej czasu na sprzedaż zapasów tych win – nie powinna skutkować podwyżką cen win.

Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

REKLAMA

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Definicje budynku i budowli, ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych

W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano 11 czerwca 2024 r. założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. W zakresie podatku od nieruchomości ten projekt zakłada wprowadzenie definicji budynku i budowli a także ujednolicenie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.

REKLAMA

Dotacje dla biznesu 2024. Ścieżka SMART: kolejne rundy naborów wniosków dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw

Ścieżka SMART jest jednym z czterech priorytetów w ramach Programu FENG na lata 2021-2027. Wydaje się ona być jedną z najpopularniejszych dotacji oferowanych przez Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw chcących zwiększyć swoją zdolność badawczą oraz innowacyjność. Trzecia runda konkursu zgodnie z aktualnym harmonogramem naborów FENG rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 24 października. 

Podatek od psa i kota w Polsce – kto musi płacić, a kto jest zwolniony?

W Polsce właściciele psów mogą być zobowiązani do opłacenia podatku od posiadania zwierząt, co jest regulowane przepisami lokalnymi gmin. Opłata ta wynika z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i jest stosowana w celu pokrycia kosztów związanych z utrzymaniem czystości i porządku w miejscach publicznych oraz finansowaniem opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Inaczej jest w przypadku kotów.

REKLAMA