Wynagrodzenie członków zarządu w księgach rachunkowych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Osobnym źródłem przychodów podatnika jest stosunek pracy. Przepisy ustawy o PIT (art. 12 ust. 1) szczegółowo wyjaśniają, jakie wypłaty i świadczenia zalicza się do przychodu ze stosunku pracy w celu ich opodatkowania. Są to:
• wynagrodzenie zasadnicze,
• wynagrodzenie za godziny nadliczbowe,
• dodatki,
• nagrody,
• ekwiwalenty za niewykorzystany urlop,
• inne wypłaty pieniężne, a także
• świadczenia rzeczowe w naturze,
• usługi (świadczenia) nieodpłatne, poczynione w związku z umową o pracę.
Jeśli spółka kapitałowa zawrze z członkiem zarządu umowę o pracę, zobowiązana jest do pobierania od wynagrodzeń z tytułu umowy zaliczki na podatek dochodowy (art. 31 ustawy o PIT).
UWAGA
Członek zarządu, któremu przysługuje wynagrodzenie z umowy o pracę oraz inne świadczenia pracownicze (pieniężne, w naturze oraz ekwiwalenty), podlega zakresowi praw i obowiązków określonych w Kodeksie pracy.
Spółka jako płatnik pobiera zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi (członkowi zarządu) lub postawionego do jego dyspozycji w danym miesiącu. W zależności od tego, w którym przedziale skali znajdą się jego dochody, zostaną one opodatkowane odpowiednio stawką 18% lub 32%.
Zaliczka, którą płatnik jest obowiązany pobrać, zostanie ustalona od przychodu z tytułu wynagrodzenia pomniejszonego o kwotę miesięcznych kosztów oraz potrącone z wynagrodzenia składki na ubezpieczenia społeczne.
Ponadto jeśli członek zarządu, przed pierwszą wypłatą, złoży spółce oświadczenie na druku PIT-2, że nie otrzymuje dochodów wymienionych w art. 32 ust. 3 ustawy o PIT, oraz określi spółkę jako zakład pracy właściwy do stosowania odliczenia 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (w 2011 r. kwota ta wynosi 46,33 zł), to spółka będzie o jej wysokość pomniejszała miesięczną zaliczkę. Wyliczona zaliczka będzie także podlegać obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pracownika. W 2011 r. wysokość tej składki wynosi 9% podstawy wymiaru, jednak należy pamiętać, że od podatku można odliczyć składkę tylko do wysokości 7,75% podstawy jej wymiaru.
Zaliczki na podatek dochodowy spółka ma obowiązek przekazywać na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca siedziby spółki w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu pobrania zaliczki.
PRZYKŁAD 1
Andrzej Nowak został zatrudniony w spółce z o.o. jako członek zarządu na podstawie umowy o pracę z wynagrodzeniem zasadniczym 20 000 zł brutto miesięcznie. Przed pierwszą wypłatą złożył oświadczenie PIT-2.
TABELA 1
Wyliczenie zaliczki i kwoty do wypłaty z tytułu wynagrodzenia wypłaconego w czerwcu 2011 r.
Ewidencja księgowa
1. Lista płac:
Wn „Wynagrodzenie” 20 000,00
Ma „Rozrachunki z pracownikami” 20 000,00
2. Składki ZUS:
Wn „Rozrachunki z pracownikami” 2 742,00
Ma „Rozrachunki publicznoprawne” - ZUS 2 742,00
3. Składki na ubezpieczenie zdrowotne:
Wn „Rozrachunki z pracownikami” 1 553,22
Ma „Rozrachunki publicznoprawne” - ZUS 1 553,22
4. Zaliczka na podatek dochodowy:
Wn „Rozrachunki z pracownikami” 1 703,00
Ma „Rozrachunki publicznoprawne” - US 1 703,00
5. Wypłata wynagrodzenia netto:
Wn „Rozrachunki z pracownikami” 14 001,78
Ma „Rachunek bankowy” 14 001,78
Więcej na ten temat przeczytasz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Wynagrodzenie członków zarządu w księgach rachunkowych
Joanna Szyszkowska
Biuro rachunkowe PROFIT
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat