| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Wynagrodzenie członków zarządu w księgach rachunkowych

Wynagrodzenie członków zarządu w księgach rachunkowych

Zarząd jest organem wykonawczym spółki kapitałowej, którego podstawowym zadaniem jest prowadzenie spraw spółki oraz jej reprezentacja. Sposób działania zarządu oraz powoływania jego członków regulują przepisy Kodeksu spółek handlowych.

 

Osobnym źródłem przychodów podatnika jest stosunek pracy. Przepisy ustawy o PIT (art. 12 ust. 1) szczegółowo wyjaśniają, jakie wypłaty i świadczenia zalicza się do przychodu ze stosunku pracy w celu ich opodatkowania. Są to:

• wynagrodzenie zasadnicze,

• wynagrodzenie za godziny nadliczbowe,

• dodatki,

• nagrody,

• ekwiwalenty za niewykorzystany urlop,

• inne wypłaty pieniężne, a także

• świadczenia rzeczowe w naturze,

• usługi (świadczenia) nieodpłatne, poczynione w związku z umową o pracę.

Jeśli spółka kapitałowa zawrze z członkiem zarządu umowę o pracę, zobowiązana jest do pobierania od wynagrodzeń z tytułu umowy zaliczki na podatek dochodowy (art. 31 ustawy o PIT).

UWAGA

Członek zarządu, któremu przysługuje wynagrodzenie z umowy o pracę oraz inne świadczenia pracownicze (pieniężne, w naturze oraz ekwiwalenty), podlega zakresowi praw i obowiązków określonych w Kodeksie pracy.

Spółka jako płatnik pobiera zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi (członkowi zarządu) lub postawionego do jego dyspozycji w danym miesiącu. W zależności od tego, w którym przedziale skali znajdą się jego dochody, zostaną one opodatkowane odpowiednio stawką 18% lub 32%.

Zaliczka, którą płatnik jest obowiązany pobrać, zostanie ustalona od przychodu z tytułu wynagrodzenia pomniejszonego o kwotę miesięcznych kosztów oraz potrącone z wynagrodzenia składki na ubezpieczenia społeczne.

Ponadto jeśli członek zarządu, przed pierwszą wypłatą, złoży spółce oświadczenie na druku PIT-2, że nie otrzymuje dochodów wymienionych w art. 32 ust. 3 ustawy o PIT, oraz określi spółkę jako zakład pracy właściwy do stosowania odliczenia 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (w 2011 r. kwota ta wynosi 46,33 zł), to spółka będzie o jej wysokość pomniejszała miesięczną zaliczkę. Wyliczona zaliczka będzie także podlegać obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pracownika. W 2011 r. wysokość tej składki wynosi 9% podstawy wymiaru, jednak należy pamiętać, że od podatku można odliczyć składkę tylko do wysokości 7,75% podstawy jej wymiaru.

Zaliczki na podatek dochodowy spółka ma obowiązek przekazywać na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca siedziby spółki w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu pobrania zaliczki.

PRZYKŁAD 1

Andrzej Nowak został zatrudniony w spółce z o.o. jako członek zarządu na podstawie umowy o pracę z wynagrodzeniem zasadniczym 20 000 zł brutto miesięcznie. Przed pierwszą wypłatą złożył oświadczenie PIT-2.

TABELA 1

Wyliczenie zaliczki i kwoty do wypłaty z tytułu wynagrodzenia wypłaconego w czerwcu 2011 r.

Ewidencja księgowa

1. Lista płac:

Wn „Wynagrodzenie” 20 000,00

Ma „Rozrachunki z pracownikami” 20 000,00

2. Składki ZUS:

Wn „Rozrachunki z pracownikami” 2 742,00

Ma „Rozrachunki publicznoprawne” - ZUS 2 742,00

3. Składki na ubezpieczenie zdrowotne:

Wn „Rozrachunki z pracownikami” 1 553,22

Ma „Rozrachunki publicznoprawne” - ZUS 1 553,22

4. Zaliczka na podatek dochodowy:

Wn „Rozrachunki z pracownikami” 1 703,00

Ma „Rozrachunki publicznoprawne” - US 1 703,00

5. Wypłata wynagrodzenia netto:

Wn „Rozrachunki z pracownikami” 14 001,78

Ma „Rachunek bankowy” 14 001,78

 

 

Więcej na ten temat przeczytasz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Wynagrodzenie członków zarządu w księgach rachunkowych

 


Joanna Szyszkowska

Biuro rachunkowe PROFIT

Czytaj także

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl

Zdjęcia


Praktyczny leksykon VAT 2018 Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK