REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie członków zarządu w księgach rachunkowych

Joanna Szyszkowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zarząd jest organem wykonawczym spółki kapitałowej, którego podstawowym zadaniem jest prowadzenie spraw spółki oraz jej reprezentacja. Sposób działania zarządu oraz powoływania jego członków regulują przepisy Kodeksu spółek handlowych.

 

Autopromocja

Osobnym źródłem przychodów podatnika jest stosunek pracy. Przepisy ustawy o PIT (art. 12 ust. 1) szczegółowo wyjaśniają, jakie wypłaty i świadczenia zalicza się do przychodu ze stosunku pracy w celu ich opodatkowania. Są to:

• wynagrodzenie zasadnicze,

• wynagrodzenie za godziny nadliczbowe,

• dodatki,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• nagrody,

• ekwiwalenty za niewykorzystany urlop,

• inne wypłaty pieniężne, a także

• świadczenia rzeczowe w naturze,

• usługi (świadczenia) nieodpłatne, poczynione w związku z umową o pracę.

Jeśli spółka kapitałowa zawrze z członkiem zarządu umowę o pracę, zobowiązana jest do pobierania od wynagrodzeń z tytułu umowy zaliczki na podatek dochodowy (art. 31 ustawy o PIT).

UWAGA

Członek zarządu, któremu przysługuje wynagrodzenie z umowy o pracę oraz inne świadczenia pracownicze (pieniężne, w naturze oraz ekwiwalenty), podlega zakresowi praw i obowiązków określonych w Kodeksie pracy.

Spółka jako płatnik pobiera zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi (członkowi zarządu) lub postawionego do jego dyspozycji w danym miesiącu. W zależności od tego, w którym przedziale skali znajdą się jego dochody, zostaną one opodatkowane odpowiednio stawką 18% lub 32%.

Zaliczka, którą płatnik jest obowiązany pobrać, zostanie ustalona od przychodu z tytułu wynagrodzenia pomniejszonego o kwotę miesięcznych kosztów oraz potrącone z wynagrodzenia składki na ubezpieczenia społeczne.

Autopromocja

Ponadto jeśli członek zarządu, przed pierwszą wypłatą, złoży spółce oświadczenie na druku PIT-2, że nie otrzymuje dochodów wymienionych w art. 32 ust. 3 ustawy o PIT, oraz określi spółkę jako zakład pracy właściwy do stosowania odliczenia 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (w 2011 r. kwota ta wynosi 46,33 zł), to spółka będzie o jej wysokość pomniejszała miesięczną zaliczkę. Wyliczona zaliczka będzie także podlegać obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pracownika. W 2011 r. wysokość tej składki wynosi 9% podstawy wymiaru, jednak należy pamiętać, że od podatku można odliczyć składkę tylko do wysokości 7,75% podstawy jej wymiaru.

Zaliczki na podatek dochodowy spółka ma obowiązek przekazywać na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca siedziby spółki w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu pobrania zaliczki.

PRZYKŁAD 1

Andrzej Nowak został zatrudniony w spółce z o.o. jako członek zarządu na podstawie umowy o pracę z wynagrodzeniem zasadniczym 20 000 zł brutto miesięcznie. Przed pierwszą wypłatą złożył oświadczenie PIT-2.

TABELA 1

Wyliczenie zaliczki i kwoty do wypłaty z tytułu wynagrodzenia wypłaconego w czerwcu 2011 r.

Ewidencja księgowa

1. Lista płac:

Wn „Wynagrodzenie” 20 000,00

Ma „Rozrachunki z pracownikami” 20 000,00

2. Składki ZUS:

Wn „Rozrachunki z pracownikami” 2 742,00

Ma „Rozrachunki publicznoprawne” - ZUS 2 742,00

3. Składki na ubezpieczenie zdrowotne:

Wn „Rozrachunki z pracownikami” 1 553,22

Ma „Rozrachunki publicznoprawne” - ZUS 1 553,22

4. Zaliczka na podatek dochodowy:

Wn „Rozrachunki z pracownikami” 1 703,00

Ma „Rozrachunki publicznoprawne” - US 1 703,00

5. Wypłata wynagrodzenia netto:

Wn „Rozrachunki z pracownikami” 14 001,78

Ma „Rachunek bankowy” 14 001,78

 

 

Więcej na ten temat przeczytasz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Wynagrodzenie członków zarządu w księgach rachunkowych

 


Joanna Szyszkowska

Biuro rachunkowe PROFIT

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: isk.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  REKLAMA