REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ujmować w księgach zasiłki chorobowe i macierzyńskie

AP
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spółka wypłaca zasiłki chorobowe i macierzyńskie swoim pracownikom. W jaki sposób powinna zaksięgować wypłacone kwoty w swoich księgach?

Trzeba pamiętać, że wypłaty zasiłków macierzyńskich i chorobowych nie stanowią w firmie kosztów uzyskania przychodów. Przedmiotowe zagadnienie zostało uregulowane zasadniczo w art. 61 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie z tym przepisem prawo do zasiłków chorobowego i macierzyńskiego oraz ich wysokość ustalają płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. Płatnicy ci zobowiązani są również do dokonania wypłat tych zasiłków.

Autopromocja

Natomiast w przypadku gdy płatnik składek na ubezpieczenie społeczne zatrudnia mniej niż 20 pracowników, obowiązek ustalenia prawa do zasiłków, wysokości zasiłków, a także ich wypłaty spoczywa na Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Obowiązek ustalenia prawa, wysokości oraz wypłaty zasiłków spoczywa również na ZUS, jeśli zatrudnienie określonego pracownika ustanie w czasie trwania uprawnienia do jednego z przedmiotowych zasiłków. W takim przypadku płatnik zaprzestaje wypłaty przedmiotowych świadczeń (nawet jeśli wciąż zatrudnia więcej niż 20 pracowników), a obowiązki te przejmuje ZUS.

Liczbę ubezpieczonych przez danego płatnika ustala się według stanu na dzień 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego, a w stosunku do płatników składek, którzy na ten dzień nie zgłaszali nikogo do ubezpieczenia chorobowego, według stanu na pierwszy miesiąc, w którym dokonali takiego zgłoszenia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontynuuje po dniu 31 grudnia podjętą wcześniej wypłatę zasiłku, nawet jeżeli od dnia 1 stycznia płatnik składek staje się zobowiązany do wypłaty zasiłków, ze względu na przekroczenie progu zatrudnienia, tj. jeśli ilość zatrudnionych przez niego pracowników wzrosła powyżej 20.

O kwotę wypłaconych w danym miesiącu zasiłków płatnik zmniejsza swoje zobowiązanie wobec ZUS z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. Dzieje się tak dlatego, że zgodnie z filozofią systemu ubezpieczeń społecznych zasiłki chorobowy i macierzyński są finansowane przez ZUS, a nie przez płatnika składek. Ten ostatni wykonuje jedynie, na mocy powołanej wyżej ustawy, obowiązki ZUS, działając niejako w jego imieniu i na jego rzecz. Dlatego też wypłacane przez płatnika składek przedmiotowe zasiłki nie mogą stanowić u niego kosztów uzyskania przychodów - nie są to bowiem jego koszty, lecz koszty ZUS. Wypłaty rzeczonych zasiłków nie mają zatem charakteru kosztowego, lecz wyłącznie rozrachunkowy.

Schemat księgowań związanych z obowiązkiem wypłaty zasiłków przedstawia się następująco:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. Obliczenie zasiłku (np. 1000 zł): strona Wn konta - Rozrachunki publicznoprawne, strona Ma konta - Rozrachunki z pracownikami.

2. Wypłata świadczenia (1000 zł - 19 proc. zaliczki na podatek dochodowy = 810 zł): strona Wn konta - Rozrachunki z pracownikami, strona Ma konta - Rachunek bieżący.

3. Obliczenie pozostałych składek ZUS finansowanych przez ubezpieczonych (np. 8000 zł): strona Wn konta - Rozrachunki z pracownikami, strona Ma konta - Rozrachunki publicznoprawne.

4. Obliczenie pozostałych składek ZUS finansowanych przez płatnika (np. 6870 zł): strona Wn konta - Koszty, strona Ma konta - Rozrachunki publicznoprawne.

5. Zapłacenie do ZUS należnych składek (8000 + 6870 - 1000 = 13 870 zł): strona Wn konta - Rozrachunki publicznoprawne, strona Ma konta - Rachunek bieżący.

(AP)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  REKLAMA