REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Faktura zakupu otrzymana w późniejszym terminie w księgach

Wioletta Roman
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pod jaką datą należy zaksięgować fakturę zakupu, która została wystawiona 20 kwietnia 2008 r., a została przysłano ją do firmy 5 czerwca 2008 r. Tego samego dnia została zaakceptowana do zapłaty.

RADA

Autopromocja

Jeżeli spółka otrzymała fakturę w czerwcu z datą wystawienia w kwietniu, powinna ująć ją w księgach rachunkowych miesiąca, którego zdarzenie gospodarcze dotyczy, tzn. w kwietniu. Jednak ze względu na fakt, że jednostka mogła zamknąć okres sprawozdawczy, np. dla celów rozliczenia podatku dochodowego, fakturę należy ująć w najbliższym możliwym okresie.

UZASADNIENIE

Okres sprawozdawczy - zgodnie z ustawą o rachunkowości - to okres, za który sporządza się sprawozdanie finansowe w trybie przewidzianym ustawą lub inne sprawozdania sporządzone na podstawie ksiąg rachunkowych. Do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić w postaci zapisu każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie.

Zasadniczo definicja okresu sprawozdawczego oraz powyższe zasady stanowią o roku obrotowym, niemniej jednak należy je stosować w pełnym zakresie również w miesięcznym okresie czasowym. W praktyce ma to zastosowanie do rozliczenia miesięcznego, a następnie do rozliczenia rocznego oraz sporządzania rocznego sprawozdania finansowego. Miesięczny okres sprawozdawczy wynika chociażby z konieczności rozliczenia podatku dochodowego, raportowania udziałowcom, sporządzania zestawień wymaganych od emitentów papierów wartościowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy kwalifikowaniu kosztów do danego roku lub okresu sprawozdawczego jednostki kierują się zasadą memoriału oraz zasadą współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów. Zgodnie z tymi zasadami jednostka powinna ujmować w księgach rachunkowych danego miesiąca koszty dotyczące tego okresu. Dla zachowania współmierności kosztów z przychodami ustawa o rachunkowości wprowadza m.in. obowiązek dokonywania czynnych i biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Jeżeli w polityce rachunkowości przewidziano, że dla tego rodzaju kosztów należy tworzyć rezerwy w postaci rozliczeń międzyokresowych, w kwietniu należałoby ująć koszt na podstawie szacunku, natomiast w czerwcu - rozliczyć utworzone uprzednio rezerwy.

Przykład

5 czerwca 2008 r. spółka otrzymała fakturę wystawioną 20 kwietnia 2008 r. Faktura dotyczyła usługi transportu towarów do odbiorcy, który odbył się w kwietniu i dotyczył sprzedaży towarów w tym miesiącu. Wartość netto faktury wynosiła 5000 zł. Spółka oblicza i płaci miesięczne zaliczki na podatek dochodowy.

Wariant 1

Spółka wprowadza dane dotyczące miesiąca uprzedniego do 5 dnia następnego miesiąca. Oznacza to, że 5 czerwca będą jeszcze wprowadzane zapisy dotyczące maja. Fakturę za transport ujmuje w księgach rachunkowych z datą majową.

Ewidencja księgowa

1. Otrzymanie faktury:

Wn „Usługi obce” 5 000

Wn „VAT naliczony” 1 100

Ma „Rozrachunki z dostawcami” 6 100

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wariant 2

W kwietniu spółka zarachowuje na podstawie np. zlecenia dla firmy transportowej koszt transportu sprzedanego towaru. Na fakturę otrzymaną w późniejszym terminie utworzy rezerwę.

Ewidencja księgowa

1. Zarachowanie faktury:

Wn „Usługi obce” 5 000

Ma „Rozliczenia międzyokresowe bierne” 5 000

2. Otrzymanie faktury:

Wn „Rozliczenia międzyokresowe bierne” 5 000

Wn „VAT naliczony” 1 100

Ma „Rozrachunki z dostawcami” 6 100

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 3 ust. 1 pkt 8, art. 6, 20 i 39 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 63, poz. 393

Wioletta Roman

doradca podatkowy, biegły rewident

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA