| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Jak zaewidencjonować wpływy ze sprzedaży składników majątkowych

Jak zaewidencjonować wpływy ze sprzedaży składników majątkowych

Czy kwoty uzyskane ze sprzedaży starych, nieprzydatnych biurek należy zaksięgować na koncie 750 „Przychody i koszty finansowe”, czy na 760 „Pozostałe przychody i koszty”? W którym paragrafie dochodów je ująć?

Wszelkiego rodzaju meble (także biurka) zalicza się do pozostałych środków trwałych, które są wyszczególnione w § 5 ust. 3 pkt 2-6 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych. Są to środki trwałe, które umarza się jednorazowo w miesiącu przyjęcia do używania, i wchodzą w skład zasobów majątkowych jednostki.

A zatem uzyskane ze sprzedaży biurek przychody powinny być zaklasyfikowane do § 0870 „Wpływy ze sprzedaży składników majątkowych” oraz ewidencjonowane na koncie 760 „Pozostałe przychody i koszty”, zgodnie z funkcją tego konta, określoną w załączniku nr 2 do powołanego rozporządzenia Ministra Finansów.

Według przywołanego rozporządzenia, konto 760 służy do ewidencji przychodów i kosztów niezwiązanych bezpośrednio ze zwykłą działalnością jednostki, w tym wszelkich innych przychodów niż podlegające ewidencji na kontach 700 „Sprzedaż produktów i koszt ich wytworzenia”, 730 „Sprzedaż towarów i wartość ich zakupu”, 740 „Dotacje i środki na inwestycje” i 750 „Przychody i koszty finansowe”. W szczególności na koncie 760 ujmuje się m.in.: przychody ze sprzedaży środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych i inwestycji w jednostkach budżetowych, a w zakładach budżetowych i gospodarstwach pomocniczych przychody ze sprzedaży tych składników w części niepodlegającej przekazaniu do budżetu (strona Ma tego konta).

SCHEMAT. Ewidencja wpływów ze sprzedaży składników majątkowych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Podstawy prawne

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. Nr 142, poz. 1020; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 72, poz. 422)

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 14 czerwca 2006 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. Nr 107, poz. 726; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 229, poz. 1526)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Kopciowska

Coach, Trener Biznesu, Rozwoju Osobistego i Motywacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK