reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Jak zaewidencjonować wpływy ze sprzedaży składników majątkowych

Jak zaewidencjonować wpływy ze sprzedaży składników majątkowych

Czy kwoty uzyskane ze sprzedaży starych, nieprzydatnych biurek należy zaksięgować na koncie 750 „Przychody i koszty finansowe”, czy na 760 „Pozostałe przychody i koszty”? W którym paragrafie dochodów je ująć?

Wszelkiego rodzaju meble (także biurka) zalicza się do pozostałych środków trwałych, które są wyszczególnione w § 5 ust. 3 pkt 2-6 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych. Są to środki trwałe, które umarza się jednorazowo w miesiącu przyjęcia do używania, i wchodzą w skład zasobów majątkowych jednostki.

A zatem uzyskane ze sprzedaży biurek przychody powinny być zaklasyfikowane do § 0870 „Wpływy ze sprzedaży składników majątkowych” oraz ewidencjonowane na koncie 760 „Pozostałe przychody i koszty”, zgodnie z funkcją tego konta, określoną w załączniku nr 2 do powołanego rozporządzenia Ministra Finansów.

Według przywołanego rozporządzenia, konto 760 służy do ewidencji przychodów i kosztów niezwiązanych bezpośrednio ze zwykłą działalnością jednostki, w tym wszelkich innych przychodów niż podlegające ewidencji na kontach 700 „Sprzedaż produktów i koszt ich wytworzenia”, 730 „Sprzedaż towarów i wartość ich zakupu”, 740 „Dotacje i środki na inwestycje” i 750 „Przychody i koszty finansowe”. W szczególności na koncie 760 ujmuje się m.in.: przychody ze sprzedaży środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych i inwestycji w jednostkach budżetowych, a w zakładach budżetowych i gospodarstwach pomocniczych przychody ze sprzedaży tych składników w części niepodlegającej przekazaniu do budżetu (strona Ma tego konta).

SCHEMAT. Ewidencja wpływów ze sprzedaży składników majątkowych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Podstawy prawne

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. Nr 142, poz. 1020; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 72, poz. 422)

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 14 czerwca 2006 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. Nr 107, poz. 726; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 229, poz. 1526)

reklama

Czytaj także

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia


Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama