reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Ewidencja i klasyfikacja prenumeraty czasopisma

Ewidencja i klasyfikacja prenumeraty czasopisma

W jaki sposób powinnyśmy zaksięgować prenumeratę czasopisma w jednostce budżetowej?


W jednostce można zrezygnować z rozliczeń międzyokresowych kosztów, gdy poniesione koszty stanowią dla niej wartość mało istotną. Wtedy powinny być jednorazowo zaliczane w koszty. W tym celu należy wprowadzić na przykład taki zapis w polityce rachunkowości: „Jednostka nie stosuje rozliczenia międzyokresowego kosztów, jeśli dotyczy to kosztów mało istotnych co do ich znaczenia lub kosztów przechodzących z roku na rok w przybliżonej wysokości i tego samego rodzaju”. W takiej sytuacji prenumeratę należy zaliczyć do kosztów bieżącego roku i zaksięgować na koncie 400 „Koszty według rodzajów”. Konto to służy do ewidencji kosztów prostych według rodzaju. Nie ma w tej sytuacji konieczności, aby stosować konto 640 „Rozliczenia międzyokresowe kosztów”.

Na stronie Wn konta 400 ujmuje się poniesione koszty, a na stronie Ma - ich zmniejszenia. Ewidencję szczegółową prowadzi się według pozycji planu finansowego oraz w przekrojach dostosowanych do potrzeb planowania, analizy i sprawozdawczości. Przypominamy, że konto 400 może wykazywać w ciągu roku obrotowego saldo Wn, które wyraża wysokość poniesionych kosztów. Saldo konta 400 przenosi się w końcu roku obrotowego na konto 860.

Zapamiętaj!

Można zrezygnować z rozliczeń międzyokresowych, jeśli dotyczy to kosztów przechodzących z roku na rok w przybliżonej wysokości lub kosztów nieistotnych co do ich wielkości.

Ewidencja prenumeraty z zastosowaniem konta 400 „Koszty według rodzajów” powinna przebiegać w sposób podany na schemacie.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Generalnie zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych (które są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych) powinny stosować rozliczenia międzyokresowe kosztów. Wtedy prenumeratę czasopisma opłaconego pod koniec roku na rok następny należy księgować przez konto 640 „Rozliczenia międzyokresowe kosztów”. Jest ono stosowane w sytuacji, gdy poniesione wydatki nie mogą być zaliczone do kosztów danego okresu sprawozdawczego, ponieważ dotyczą okresów przyszłych. Jeśli np. zostanie zaprenumerowane czasopismo na rok następny i zostanie dokonana przedpłata, powinno to zostać zaksięgowane na koncie 640 w roku dokonania przedpłaty.

Konto 640 służy do ewidencji kosztów przyszłych okresów (rozliczenia czynne) oraz rezerw na wydatki przyszłych okresów (rozliczenia bierne).

Na stronie Wn tego konta ujmuje się koszty proste i złożone poniesione w okresie sprawozdawczym, a dotyczące przyszłych okresów, oraz wydatki poniesione w okresie sprawozdawczym, na które utworzono w okresach poprzednich rezerwę.

Natomiast na stronie Ma konta 640 ujmuje się utworzenie rezerwy na wydatki przyszłych okresów oraz zaliczenie do kosztów okresu sprawozdawczego kosztów poniesionych w okresach poprzednich.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 640 powinna umożliwić ustalenie wysokości:

• tych kosztów zakupu, które podlegają rozliczeniu w czasie,

• innych rozliczeń międzyokresowych kosztów z dalszym podziałem według ich tytułów.

Saldo Wn konta 640 wyraża koszty przyszłych okresów, a saldo Ma - rezerwy na wydatki przyszłych okresów.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Saldo Ma konta 490 należy przenieść jako korektę kosztów poniesionych w czasie na konto 860 „Straty i zyski nadzwyczajne oraz wynik finansowy” (na koniec roku obrotowego).

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Chcielibyśmy zamówić prenumeratę „Rachunkowości Budżetowej” w formie papierowej. Czy mamy za to zapłacić z § 4210, a koszty wysyłki z 4300?

Tak, moim zdaniem prenumerata czasopism to § 4210 „Zakup materiałów i wyposażenia”, a koszty wysyłki to § 4300 „Zakup usług pozostałych”.

W § 4210 ujmujemy wykorzystane środki na wydatki obejmujące zakup materiałów i wyposażenia, czyli także na zakup prasy, czasopism, gazet (prenumerata). Trzeba pamiętać, że nie zalicza się do tego paragrafu zakupów dokonanych z § 422-425, 474 i 475, a także zakupów dóbr przekazywanych osobom fizycznym w ramach deputatów i innych świadczeń w naturze dokonywanych z wydatków osobowych.

Natomiast § 4300 „Zakup usług pozostałych” obejmuje wydatki na zakup usług (z wyjątkiem usług świadczonych przez osoby fizyczne, objętych § 401 do 403, 405 do 406, 408 do 410 i 417, oraz usług niewymienionych w § 426 do 429, 431 do 440, 461 do 463 i 470), a zwłaszcza: opłaty za usługi pocztowe i telegraficzne, usługi drukarskie, introligatorskie, powielanie, kopiowanie, usługi transportowe związane z przewozem rzeczy.

Podstawy prawne

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. Nr 142, poz. 1020; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 72, poz. 422)

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 14 czerwca 2006 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, przychodów, wydatków i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. Nr 107, poz. 726; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 234, poz. 1721)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Zych

Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Handlowy BIK Brokers. Absolwent wydziału Zarządzania i Marketingu Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1992-95 jeden z organizatorów i założycieli sieci restauracji KFC, Pizza Hut i Taco Bell należącej do PepsiCo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama