Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie dotyczące stypendiów w 2011 r.

Od 1 stycznia 2011 r. zmienił się charakter limitu zwolnienia podatkowego stypendiów – z miesięcznego na roczny. Nie trzeba opodatkowywać tak uzyskanego przychodu, jeśli w skali roku kwota wypłaconego jednej osobie stypendium nie przekroczy 3800 zł.

Najnowsza nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zmodyfikowała katalog zwolnień przedmiotowych. Jedna ze zmian dotyczy zwolnienia nie tylko stypendiów dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, ale też stypendiów dla uczniów i studentów przyznanych przez organizacje prowadzące działalność pożytku publicznego - wypłacanych na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe, udostępnianych do publicznej wiadomości za pomocą Internetu, środków masowego przekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych.

Według przepisów obowiązujących do końca 2010 r. stypendia korzystały ze zwolnienia z opodatkowania, jeśli ich kwota nie przekraczała miesięcznie 380 zł. Należy jednak podkreślić, że przekroczenie tego limitu zwolnienia nie miało miejsca, w przypadku gdy z powodu opóźnienia w przekazywaniu pieniędzy stypendysta otrzymał w jednym miesiącu „skumulowaną” wypłatę obejmującą zaległe kwoty, należne np. za kilka miesięcy. Istotne było jedynie określenie w umowie, że miesięczna kwota stypendium nie przekraczała 380 zł.

PRZYKŁAD

Stowarzyszenie ufundowało studentowi stypendium w kwocie 350 zł miesięcznie. Przez pierwsze dwa miesiące 2010 r. student otrzymywał je terminowo. Przez kolejne trzy miesiące wypłaty nie były realizowane. Student w kolejnym miesiącu otrzymał jednorazowo zaległą kwotę stypendium za ten okres. Wypłacona w taki sposób kwota stypendium w całości korzystała ze zwolnienia z opodatkowania. Miesięczna kwota stypendium nie przekracza bowiem miesięcznego limitu zwolnienia wynoszącego 380 zł.

Od 2011 r. dotychczasowy miesięczny limit stypendium został zastąpiony limitem rocznym, który wynosi 3800 zł. Jeśli więc kwota wypłaconego stypendium w skali roku nie przekroczy 3800 zł, to w całości będzie ona korzystać ze zwolnienia z opodatkowania - niezależnie od wysokości kwot przyznanych w poszczególnych miesiącach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

Fundacja wypłaca dwóm uczniom stypendia. W 2010 r. stypendium jednemu z uczniów wypłacane było w kwocie 350 zł miesięcznie przez osiem miesięcy. Kwota stypendium dla drugiego z nich wynosiła 580 zł, a wypłacano je przez sześć miesięcy. Ponieważ wysokość kwoty wypłacanej pierwszemu z uczniów nie przekraczała miesięcznie limitu zwolnienia, fundacja nie potrącała zaliczek na podatek. Natomiast opodatkowywała nadwyżkę ponad limit zwolnienia (tj. kwotę 200 zł) z tytułu wypłat dokonywanych na rzecz drugiego ucznia. W 2011 r. pierwszemu z uczniów kwota stypendium będzie wypłacona jednorazowo, natomiast drugiemu będzie wypłacana co dwa miesiące. Obaj uczniowie będą mogli skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania całości wypłaconych im kwot stypendiów, ze względu na nieprzekroczenie kwoty rocznego limitu tego zwolnienia.

 

Taka konstrukcja zwolnienia pozwala na dokonywanie wypłat w znacznie bardziej elastyczny sposób. Organizacje będą mogły bowiem samodzielnie ustalać wysokość jednostkowych wypłat (np. w miarę posiadanych na ten cel środków). Nie będą musiały sprawdzać przy każdej wypłacie, czy został przekroczony limit zwolnienia, co dotychczas skutkowało obowiązkiem pobrania zaliczki na podatek dochodowy od nadwyżki. Obecnie trzeba będzie jedynie monitorować, czy suma kwot wypłaconych jednej osobie nie przekroczyła limitu rocznego.

PRZYKŁAD

Fundacja przyznała w 2011 r. stypendia kilku studentom. Roczna kwota stypendium dla jednej osoby wynosi 3700 zł. Niezależnie od sposobu wypłaty (jednorazowo czy w ratach) fundacja nie będzie musiała pobierać zaliczek na podatek dochodowy od wypłaconych kwot. Fundacja ufundowała też jednemu ze studentów roczne stypendium, które ma być wypłacane w kwocie 800 zł miesięcznie. W tym przypadku fundacja będzie musiała ustalić moment, w którym nastąpi przekroczenie rocznego limitu zwolnienia i po jego przekroczeniu od kolejnych wypłat pobierać zaliczki na podatek dochodowy.

Zamiana limitu miesięcznego na roczny w znowelizowanych przepisach ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof) byłaby niekorzystna wtedy, gdyby stypendium w kwocie nieprzekraczającej obowiązującego do końca 2010 r. miesięcznego zwolnienia było wypłacane również za miesiące wakacyjne (czyli przez pełne 12 miesięcy). W takim przypadku „strata” wynosi 760 zł, bo o taką właśnie kwotę zmalał wprowadzony od 2011 r. roczny limit w stosunku do dotychczasowego limitu miesięcznego - po „przeliczeniu” go na rok.

PRZYKŁAD

Stowarzyszenie wypłaca uczniowi stypendium w kwocie 380 zł miesięcznie. W 2010 r. było ono wypłacane przez pełne 12 miesięcy. Ponieważ kwota stypendium nie przekraczała miesięcznego limitu zwolnienia, stowarzyszenie nie potrącało zaliczek na podatek od tych kwot. Na tych samych warunkach stypendium zostało przyznane również w 2011 r. Jednak kwota stypendium w „przeliczeniu” za 12 miesięcy przekroczy roczny limit zwolnienia o 760 zł. Stowarzyszenie będzie musiało więc monitorować wysokość wypłacanych kwot w celu ustalenia momentu przekroczenia limitu zwolnienia. Od nadwyżki będzie zobowiązane potrącić zaliczkę na podatek dochodowy.

Od 2011 r., wskutek nowelizacji, został również zniesiony warunek polegający na uzależnieniu zastosowania przez płatnika powyższego zwolnienia od złożenia przez stypendystę przed pierwszą wypłatą oświadczenia według ustalonego wzoru, że nie uzyskuje on równocześnie innych dochodów podlegających opodatkowaniu (z wyjątkiem renty rodzinnej oraz dochodów określonych w art. 29-30b i art. 30e updof). Przepis ten do końca 2010 r. dawał płatnikowi podstawę do opodatkowania w trakcie roku wypłacanego świadczenia tylko z powodu niedopełnienia przez stypendystę formalnego obowiązku złożenia oświadczenia określonej treści w wyznaczonym przepisami terminie. Pobrane przez płatnika zaliczki i tak najczęściej były zwracane stypendyście w formie nadpłaty. Miało to jednak miejsce dopiero po złożeniu zeznania rocznego. Zniesienie wymogu składania oświadczenia jest więc korzystne, gdyż zwalnia płatnika z konieczności zbierania tych dokumentów w celu zastosowania zwolnienia, a beneficjentowi pozwala otrzymać całą należną mu kwotę stypendium bez zagrożenia pomniejszaniem jej o zaliczki tylko z powodu niedopełnienia formalności wobec płatnika w określonym terminie.

Anna Welsyng

Podstawy prawne:

- ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 226, poz. 1478

- ustawa z 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. Nr 226, poz. 1478

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Opłata za wcześniejsze rozwiązanie umowy a VAT

  Uiszczana przez abonenta kwota pieniężna, określana jako roszczenie z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych, stanowi w istocie wynagrodzenie za świadczenie usług. Dlatego jej zapłata powinna być rozliczona w VAT. Takie stanowisko zajął w styczniu 2023 r. Szef KAS, zmieniając kilka interpretacji na ten temat uznających to dotychczas świadczenie za odszkodowanie niepodlegające VAT.

  ZUS zwróci nadpłatę składki zdrowotnej. Warunek to wypełnienie wniosku

  Po dokonaniu rocznego rozliczenia składki zdrowotnej przedsiębiorca może dodatkowo złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Uwaga: może być na to tylko kilka dni, w zależności od dnia złożenia rozliczenia rocznego.

  Emerytury 2023 - od 1 kwietnia emerytury obliczane przez ZUS będą niższe

  Jak informuje prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - od 1 kwietnia 2023 roku ZUS będzie korzystał z nowej tablicy średniego dalszego trwania życia opublikowanej przez Główny Urząd Statystyczny. wskutek tego emerytury obliczane po 1 kwietnia 2023 roku będą niższe o ponad 6 proc. Zmiana nie dotyczy osób, które już przeszły na emeryturę.

  2 mld zł z na inwestycje w produkcję amunicji w Polsce. Narodowy Program Amunicyjny

  Zobowiązaliśmy się w najbliższym czasie przeznaczyć do 2 mld zł ze środków publicznych na Narodowy Program Amunicyjny; to zobowiązanie, które zwiększy potencjał do pozyskania arsenału amunicyjnego i jego produkcji w Polsce - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki 29 marca 2023 r..

  Ulga CSR (sponsoringowa) - kryterium niezarobkowej działalności

  Niezarobkowa działalność podmiotu sponsorowanego jest głównym kryterium dla zastosowania ulgi dla wspierających sport, kulturę i edukację (ulga sponsoringowa, ulga CSR). Jak trzeba oceniać charakter działalności podmiotu sponsorowanego?

  Wydatki promocyjne a odliczenie VAT. Jak to jest w gminie?

  Gmina nie ma prawa do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki z tytułu zakupu materiałów reklamowych i informacyjnych oraz prezentów małej wartości, a także wydatki poniesione w związku z organizacją jarmarku i zamieszczeniem życzeń świątecznych w gazecie lokalnej.

  Wynagrodzenia kadry kierowniczej mogą stanowić koszt kwalifikowany w uldze B+R

  Spółki chcące w pełni wykorzystać potencjał ulgi B+R często spotykają się z nieuzasadnionym oporem ze strony organów podatkowych wydających interpretacje indywidualne. Przykładem takiej postawy może być kwestionowanie przez Dyrektora KIS możliwości uwzględnienia w kosztach kwalifikowanych wynagrodzeń kadry kierowniczej nadzorującej prace B+R. Przynajmniej w teorii wątpliwości te powinien rozwiać wyrok NSA z 23 marca 2023 r. (sygn. II FSK 2217/20), w którym potwierdzono pozytywne dla podatników stanowisko.

  Stopy procentowe NBP 2023/2024. Kiedy zaczną spadać?

  Rada Polityki Pieniężnej obniży stopę referencyjną o 50 pb. w listopadzie 2023 r. i będzie to początek cyklu redukcji stóp procentowych w Polsce - prognozują ekonomiści Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Ich zdaniem, w 2024 r. Rada zetnie stopy o kolejne 150 pb., w efekcie czego na koniec przyszłego roku stopa referencyjna wyniesie 4,75 proc.

  Których ulg podatkowych nie uwzględnia automatycznie Twój e-PIT? Rozliczenie PIT za 2022 rok w 2023 roku.

  Sezon PIT-owy 2023 mija półmetek. Zostało już niewiele ponad miesiąc do 2 maja, który to dzień jest ostatecznym terminem złożenia PIT-a za 2022 rok. Ministerstwo Finansów radzi, by sprawdzić swoje dane i rozliczenie dostępne w usłudze Twój e-PIT. Warto też wiedzieć, których ulg podatkowych Twój e-PIT automatycznie nie uzupełnia oraz na jakie pułapki uważać, żeby nie stracić zmianach podatkowych, które zaszły w zeszłym roku.

  e-Doręczenia - od kiedy? Usługi zaufania najpóźniej od 1 stycznia 2024 r.

  W lutym 2023 roku rząd podjął decyzję o przesunięciu terminu wejścia w życie przepisów zobowiązujących firmy do wdrożenia usługi e-Doręczeń. Zresztą nie pierwszy raz. Według aktualnych informacji elektroniczna komunikacja z urzędami ruszy nie później niż z początkiem stycznia 2024 r. Ponadto komunikat wskazujący konkretną datę implementacji odpowiednich systemów zostanie opublikowany w dzienniku ustaw z przynajmniej 90-dniowym wyprzedzeniem, a organizacje figurujące w KRS będą zmuszone dostosować się do zmian legislacyjnych w ciągu 30 dni. 

  Dwie duże nowelizacje kodeksu pracy w 2023 roku. Kiedy liczne zmiany w prawie pracy wejdą w życie? Najważniejsze zmiany dla pracowników i pracodawców (lista)

  Na wejście w życie oczekują dwie duże nowelizacje kodeksu pracy – jedna dotyczy pracy zdalnej i badania trzeźwości pracowników a druga wdraża do kodeksu pracy dwie unijne dyrektywy (m.in. zmiany w umowie na okres próbny, umowach na czas określony, nowy urlop opiekuńczy, dłuższe przerwy w pracy, zmiany dot. zasiłku macierzyńskiego i wiele innych). Od kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy kodeksu pracy? Które z tych zmian są najważniejsze dla pracowników i pracodawców?

  Będzie ustawa dla frankowiczów? Ministerstwo Finansów pracuje nad "prawnym uregulowaniem kwestii kredytów w CHF"

  Ministerstwo Finansów pracuje nad prawnym uregulowaniem kwestii walutowych kredytów hipotecznych w CHF - powiedziała 27 marca 2023 r. minister finansów Magdalena Rzeczkowska, cytowana przez agencję Bloomberg. Ostateczny kształt rozwiązania będzie zależeć od wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w przedmiotowej sprawie.

  Efektywne stawki PIT, CIT, VAT w Polsce w 2023 roku. Ile wynoszą?

  Po zmianach podatkowych w 2022 roku efektywna stawka PIT wynosi w Polsce 8,47 proc. – powiedział 28 marca 2023 r. na konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń.

  Pismo urzędowe z Niemiec. Co trzeba zrobić?

  Dostałeś pismo urzędowe z Niemiec na polski adres? Nie wyrzucaj go do kosza! Poważnie potraktuj takie pismo, tak jakby pochodziło z polskiego urzędu. Co trzeba zrobić w takim przypadku?

  Wiceminister rolnictwa: dopłaty do sprzedaży zbóż wyniosą 150-250 zł za tonę

  Jak poinformował 28 marca 2023 r. wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra, dopłaty do sprzedaży zbóż będą wynosić od 150 zł do 250 zł za tonę zboża - zależnie od regionu. Z uwagi na aktualną sytuację na rynku zbóż w Polsce (nadmiar zbóż z Ukrainy i spory spadek cen) na dopłaty dla rolników sprzedających zboże zostanie przeznaczonych w sumie 600 mln złotych.

  Podatkowe obowiązki sprawozdawcze spółek nieruchomościowych 2023. Co wynika z najnowszej interpretacji ogólnej Ministra Finansów?

  Na czym polegają obowiązki sprawozdawcze spółek nieruchomościowych w podatku dochodowym i jak te obowiązki powinny być realizowane? Jak interpretuje przepisy w tym zakresie Minister Finansów?

  Jak rozliczyć PIT od kryptowalut? Poznaj zasady!

  Przepisy podatkowe dotyczące rozliczania kryptowalut w Polsce mamy bardzo przyjazne . Rozliczenie należy przeprowadzić w ramach rocznej deklaracji PIT-38.

  Zmiany w świadectwie pracy 2023 - okazjonalna praca zdalna, urlop opiekuńczy, zwolnienie z powodu siły wyższej. Nowy wzór świadectwa pracy

  W świadectwie pracy trzeba będzie zamieszczać informacje odnośnie wykorzystania przez pracownika dni okazjonalnej pracy zdalnej, zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej, urlopu opiekuńczego. Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy. Projekt ten zawiera także nowy wzór świadectwa pracy. Zmiany wejdą w życie po upływie 7 dni od publikacji rozporządzenia w Dzienniku Ustaw - najprawdopodobniej w pierwszej połowie kwietnia 2023 r.

  Bezpieczny kredyt 2 proc. a zdolność kredytowa

  Bezpieczny kredyt o stałej stopie procentowej (2%) z dopłatą państwa zwiększy o 50 proc. zdolność kredytową kupujących mieszkanie - wynika z wyliczeń ekspertów portalu RynekPierwotny.pl. 

  Amortyzacji w spółkach nieruchomościowych. Sądy po stronie podatników

  Amortyzacji w spółkach nieruchomościowych. Od 1 stycznia 2023 roku w przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być wyższe w roku podatkowym niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki. Wskazane ograniczenie przekłada się na bardzo negatywne konsekwencje finansowe dla przedsiębiorstw, w szczególności traktujących nieruchomości jako inwestycje i niedokonujących do nich odpisów amortyzacyjnych na potrzeby rachunkowe.

  Czy konieczna jest zgoda pracodawcy na wykonywanie okazjonalnej pracy zdalnej?

  Okazjonalna praca zdalna, to praca na wniosek pracownika składany teoretycznie w każdej możliwej sytuacji, nie więcej niż 24 razy w roku. Czy pracodawca może nie wyrazić zgody? Wyjaśniamy jak legalnie może się zachować pracodawca. Ostatnio bowiem, zaroiło się wręcz od publikacji, propagujących tezę o możliwości odmowy przez pracodawcę. Tezę dodajmy, bardzo niebezpieczną dla pracodawców.

  Zadłużonych rolników jest mniej, ale sytuacja się pogorszy jeszcze w tym roku

  Długi rolników. W Krajowym Rejestrze Długów na koniec ub.r. było o 12,4% mniej zadłużonych rolników niż rok wcześniej. Jeszcze mocniej spadło zadłużenie – o 19,3% rdr. Do tego średnia kwota zaległości zmniejszyła się o 7,9% rdr. Komentujący te dane eksperci nie mają złudzeń, że nie oddają one realnej sytuacji. I przewidują, że najgorsze jest dopiero przed rolnikami.

  NSA: zawieszenie terminów administracyjnych w pandemii nie dotyczy spraw podatkowych

  Obowiązujące w początkach pandemii w 2020 r. zawieszenie terminów administracyjnych nie dotyczy terminów przedawnienia zobowiązań podatkowych - wynika z poniedziałkowej uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jak dodał NSA przepisu nie można ponadto interpretować na niekorzyść podatników.

  Karty przedpłacone na posiłki dla pracowników a podatek. Jakie obowiązki ma pracodawca?

  Czy wartość przekazanych pracownikom kart przedpłaconych na posiłki profilaktyczne jest opodatkowana PIT, a pracodawca musi od tej wartości pobrać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT)? 24 marca 2023 r. Szef KAS zmienił niekorzystną dla podatnika interpretację podatkową w tej sprawie.

  Liczba ludności świata wzrośnie przed 2050 r. do 8,8 mld a potem gwałtownie spadnie. Dlaczego?

  Liczba ludności świata wzrośnie przed 2050 r. do 8,8 mld a potem gwałtownie spadnie - poinformował w poniedziałek dziennik "Guardian", powołując się na najnowszy raport Klubu Rzymskiego.