REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Likwidacja środków trwałych w księgach organizacji non-profit

REKLAMA

Środków trwałych używa się w każdym rodzaju działalności. Oczywiście największe znaczenie mają one w tych organizacjach, które prowadzą działalność wytwórczą. Kiedy środek trwały całkowicie traci swoją wartość użytkową, powinna zostać przeprowadzona jego likwidacja.


Środki trwałe tracą swoją wartość użytkową, ulegając zużyciu lub zniszczeniu w procesie eksploatacji. Oprócz faktu naturalnej utraty wartości użytkowej, środki trwałe mogą być likwidowane na skutek innych sytuacji, takich jak: zepsucie z brakiem ekonomicznego uzasadnienia naprawy, zmiana profilu działalności i potrzeba zakupu lub budowy nowych środków trwałych, mała opłacalność lub wydajność powodująca potrzebę wymiany czy wreszcie wypadki losowe (kradzież, zniszczenie). Likwidację przeprowadza się dwuetapowo, ponieważ fakt zaprzestania używania środka trwałego nie jest jednoznaczny z jego faktyczną likwidacją.

Autopromocja

Likwidacja księgowa

Pierwszym etapem likwidacji środka trwałego jest likwidacja księgowa. Oznacza ona wyksięgowanie środka z kont: „Środki trwałe” i „Umorzenie środków trwałych”. Komisja likwidacyjna, decydując o postawieniu środka trwałego w stan likwidacji, sporządza dokument LT - likwidacja środka trwałego. Dokument ten zatwierdza kierownik jednostki. Jest to podstawa do usunięcia likwidowanego środka z ewidencji i wyksięgowania jego wartości z kont księgowych oraz przeniesienia do ewidencji pozabilansowej do momentu fizycznej likwidacji. Ewidencję pozabilansową prowadzi się na koncie „Środki trwałe w likwidacji”.

W sytuacji gdy likwidowany środek nie jest całkowicie umorzony, należy zaprzestać dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Zgodnie z przepisami ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości, zakończenie amortyzacji następuje nie później niż z chwilą postawienia środka trwałego w stan likwidacji - czyli ostatni odpis amortyzacyjny następuje w miesiącu, w którym wystawiono dokument LT.

Likwidacja fizyczna

Drugim etapem jest fizyczna likwidacja środka trwałego. Może to być utylizacja, zezłomowanie, rozbiórka i sprzedaż pozostałych w jej wyniku materiałów. Na tym etapie należy sporządzić protokół fizycznej likwidacji środka trwałego, który jest podstawą do wyksięgowania z ewidencji pozabilansowej - czyli z konta „Środki trwałe w likwidacji”.

W sytuacji gdy likwidacji środka trwałego towarzyszą koszty niezbędne do jej przeprowadzenia, należy je księgować na koncie „Pozostałe koszty operacyjne”. Wszelkie materiały pozostałe w wyniku procesu likwidacji (np. pozostałe ze złomowania) można zaksięgować na koncie „Magazyn” - pod warunkiem że materiały te podlegają składowaniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli likwidacja środka trwałego ma związek z budową nowego środka - wszelkie koszty i przychody związane z likwidacją będą korygowały wartość środków trwałych w budowie.

Przepisy ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: u.p.d.o.p.), odnoszące się do likwidacji środków trwałych, nie zabraniają uznania strat powstałych w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych za koszty uzyskania przychodów. Należy jednak pamiętać, że wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, gdy środek postawiony w stan likwidacji utracił swoją przydatność gospodarczą w wyniku zmiany profilu działalności jednostki. Oznacza to, że straty zaistniałe w wyniku innych przyczyn, niż wymienione w przepisach u.p.d.o.p., będą stanowiły koszt uzyskania przychodu.

Więcej na ten temat w Poradniku Organizacji Non-Profit

 

 

Zaliczenie nieumorzonej części środka trwałego do kosztów uzyskania przychodów może nastąpić dopiero w momencie faktycznej jego likwidacji, a nie w chwili postawienia go w stan likwidacji. Fizyczna likwidacja środków trwałych może powodować w jednostce również przychód.

PRZYKŁAD

Organizacja „ABC” ma w ewidencji środków trwałych dwie maszyny: „X” i „Z”. Maszyna „X”, o wartości początkowej 800 000 zł, jest w znacznym stopniu zużyta i w pełni umorzona. Maszyna „Z”, której wartość początkowa wynosi 700 000 zł, jest umorzona w wysokości 600 000 zł. Obie maszyny postawiono w stan likwidacji. Dokonano także fizycznej likwidacji maszyn.

Ewidencja księgowa

1. Dokument LT - postawienie w stan likwidacji maszyny „X”:

Wn „Umorzenie środków trwałych” 800 000

Ma „Środki trwałe” 800 000

2. Ewidencja pozabilansowa maszyny „X”:

Wn „Środki trwałe w likwidacji” 800 000

3. Dokument LT - postawienie w stan likwidacji maszyny „Z”, wyksięgowanie dotychczasowej amortyzacji:

Wn „Umorzenie środków trwałych 600 000

Ma 'Środki trwałe' 600 000

4. Dokument LT - postawienie w stan likwidacji maszyny 'Z', wyksięgowanie nadwyżki wartości początkowej nad amortyzacją:

Wn 'Pozostałe koszty operacyjne' 100 000

Ma 'Środki trwałe' 100 000

5. Ewidencja pozabilansowa maszyny 'Z':

Wn 'Środki trwałe w likwidacji' 700 000

6. Protokół fizycznej likwidacji maszyny 'X':

Ma 'Środki trwałe w likwidacji' 800 000

7. Protokół fizycznej likwidacji maszyny 'Z':

Ma 'Środki trwałe w likwidacji' 700 000

Joanna Cach

Podstawa prawna:

ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 z późn.zm.).

Więcej na ten temat w Poradniku Organizacji Non-Profit

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  REKLAMA