| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Zasady ogólne > Inwentaryzacja 2007 - niezbędne druki i wzory dokumentów

Inwentaryzacja 2007 - niezbędne druki i wzory dokumentów

Ustawa o rachunkowości określa, że podmioty gospodarcze stosujące przepisy ustawy mają obowiązek przeprowadzać okresowo spis z natury składników majątku. Prace inwentaryzacyjne powinny rozpocząć się najwcześniej 1 października, a zakończyć najpóźniej 15 stycznia następnego roku. Ponieważ rozpoczął się okres przeprowadzania inwentaryzacji, przedstawiamy najważniejsze dokumenty z tym związane.

- Zarządzenie Nr 17 z dnia 10 września 2007 r. w sprawie przeprowadzenia inwentaryzacji składników majątku na dzień 31 grudnia 2007 r.

- Zarządzenie Nr 20 z dnia 25 września 2007 r. w sprawie powołania Komisji Inwentaryzacyjnej

- Oświadczenie przedinwentaryzacyjne osoby materialnie odpowiedzialnej

- Ewidencja druków ścisłego zarachowania

- Arkusz spisu z natury towarów handlowych (materiałów, środków trwałych) sporządzony na dzień 31 grudnia 2007 r.

- Zestawienie zbiorcze spisów z natury

 

Przeprowadzenie inwentaryzacji rodzi konieczność sporządzenia wielu dokumentów. Przepisy nie określają dokładnie jakich, pozostawiając tę kwestię do rozstrzygnięcia kierownikowi jednostki. W niniejszym opracowaniu przedstawiamy druki - związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem inwentaryzacji, które stanowią niezbędne minimum, jeśli chodzi o zakres dokumentowanych zdarzeń.

Inwentaryzację można podzielić na 3 podstawowe etapy:

I. W pierwszym etapie należy wydać zarządzenie wewnętrzne powołujące komisję inwentaryzacyjną, zarządzenie wewnętrzne w sprawie inwentaryzacji rocznej, przygotowanie arkuszy spisowych itp.

II. Przeprowadzając samą inwentaryzację - co stanowi drugi etap - należy sporządzić oświadczenia wstępne i końcowe osób odpowiedzialnych materialnie, arkusze spisów z natury oraz protokołów inwentaryzacyjnych, załączniki do arkuszy spisowych, protokoły wyceny zapasów, sprawozdania zespołów spisowych z przebiegu i wyników inwentaryzacji, sprawozdań lub protokołów kontroli inwentaryzacji.

III. W ostatnim etapie należy ustalić i rozliczyć różnice inwentaryzacyjne. W tym celu sporządza się zestawienia zbiorcze spisów z natury, zestawienia różnic inwentaryzacyjnych, zestawienia kompensat niedoborów i nadwyżek na artykułach podobnych, wyjaśnienia osób odpowiedzialnych materialnie, decyzje kierownika jednostki, polecenia księgowania dotyczące ujęcia w ewidencji rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych (dokumentację poinwentaryzacyjną przedstawimy w kolejnym numerze).

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Dla przypomnienia przedstawiamy tabelę dotyczącą terminów inwentaryzacji i częstotliwości ich przeprowadzania (zob. tabela).

Chociaż nie wynika to z wprost z przepisów ustawy o rachunkowości, wskazane jest, żeby kierownik jednostki w wydanym przez siebie zarządzeniu określił terminy i zasady przeprowadzenia inwentaryzacji. Służyć to będzie prawidłowemu przygotowaniu inwentaryzacji poprzez określenie procedur związanych z ustaleniem składu komisji inwentaryzacyjnej, celów i sposobów, a także metod inwentaryzacji.

Przykład zarządzenia kierownika jednostki w sprawie przeprowadzenia inwentaryzacji składników majątku zawiera wzór nr 1.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kolejnym etapem jest wydanie zarządzenia w sprawie powołania Komisji Inwentaryzacyjnej - zob. wzór nr 2.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przed rozpoczęciem spisu z natury należy przyjąć od osoby materialnie odpowiedzialnej stosowne oświadczenie - zob. wzór nr 3.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kolejnym etapem jest przygotowanie przez dział księgowości ostemplowanych i ponumerowanych arkuszy spisowych. Główny Księgowy jest zobowiązany wydać arkusze spisowe przewodniczącemu Komisji Inwentaryzacyjnej w dniu rozpoczęcia inwentaryzacji.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Artowicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »