| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Zasady ogólne > Jak ująć składki do ZUS na przełomie roku

Jak ująć składki do ZUS na przełomie roku

Mam pytanie dotyczące wynagrodzeń za grudzień 2007 r., które wypłaca się w styczniu 2008 r. Jak mam ująć w księgach rachunkowych ZUS w 2008 roku, aby był kosztem podatkowym w momencie zapłaty do ZUS? Jestem na księgach handlowych i zaksięgowałam ZUS w 2007 roku jako koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów i wykazałam w rachunku zysków. Jak teraz to mam ująć w 2008 roku?


Przypomnijmy, że zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztem uzyskania przychodów nie są niewypłacone, niedokonane lub niepostawione do dyspozycji wypłaty. Nie są nimi również nieopłacone składki ZUS. Składki ZUS kosztami w ujęciu podatkowym są więc w styczniu. Przepisy te mają wpływ tylko na rozliczenia z fiskusem. Nie będą miały znaczenia dla ewidencji księgowej w 2008 roku.

Warto pamiętać, że dla celów rachunkowych istotne jest przyporządkowanie kosztów do okresu sprawozdawczego, którego dotyczą. Wynika to z zasad wyrażonych w art. 6 ust. 1 i 2 ustawy o rachunkowości. W związku z tym już w księgach w 2007 roku powinny zostać zaewidencjonowane wszystkie koszty związane z tymi wynagrodzeniami, czyli ich wartość brutto oraz wszystkie dodatkowe obciążenia (składki ZUS), które z tego tytułu ponosi pracodawca.

W takiej sytuacji wszystkie obliczenia muszą być zgodne z przepisami obowiązującymi od stycznia 2008 r. Należy więc uwzględnić fakt, że od początku roku zmieniła się składka na ubezpieczenia rentowe: dla pracownika wynosi ona 1,5 proc.(w grudniu 3,5 proc.), natomiast dla pracodawcy 4,5 proc. (w grudniu 6,5 proc.). Inna jest również wysokość ulgi podatkowej. Od początku roku wynosi ona 48,90 zł (za jeden miesiąc), a koszty uzyskania przychodów od jednego zakładu pracy położonego w miejscowości, w której mieszka pracownik, wynoszą 111,25 zł (za jeden miesiąc).

W bilansie firmy za 2007 rok nierozliczone wynagrodzenia pracowników odzwierciedla się w pasywach w pozycji B.III.2h) Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu wynagrodzeń.

Zaliczka na podatek dochodowy i składki ZUS nie są zobowiązaniami wymagalnymi na dzień kończący rok obrotowy. Dlatego należy je ująć w pasywach bilansu w pozycji B.I.3 Pozostałe rezerwy krótkoterminowe albo w pozycji B.III.2g) Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń i innych świadczeń. Ujęcie w pozycji zobowiązań jest jednak możliwe tylko wtedy, gdy nie zniekształci to obrazu majątkowego i finansowego firmy. W księgach rachunkowych w 2008 roku możliwe jest tylko zaksięgowanie zapłaty składek ZUS. Należy to odzwierciedlić zapisem: strona Wn konta 227 „Rozrachunki z ZUS”, strona Ma 130 „Rachunek bankowy”.

Agnieszka Pokojska

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 6 ust. 1 i 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK