REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co się zmieni w VAT w 2010 r.

Joanna Dmowska
Joanna Dmowska
Prawnik specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących podatku VAT, redaktor naczelna Biuletynu VAT, autorka licznych publikacji w czasopismach branżowych oraz kilkunastu specjalistycznych wydawnictw książkowych.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od stycznia 2010 r. podatników czekają kolejne zmiany w ustawie o VAT. Na uchwalenie czeka kilka projektów. Zmiany te możemy nazwać rewolucyjnymi. Część z nich jest wymuszona przepisami unijnymi. Pozostałe są następstwem orzeczeń lub praktyki. Przedstawiamy propozycje najważniejszych zmian.

1. Nowe zasady ustalania miejsca świadczenia i zwrotu dla podmiotów zagranicznych

Największa zmiana, jaka czeka podatników od 2010 r., to nowe zasady ustalania miejsca świadczenia oraz zwrotu dla podmiotów zagranicznych. Zmiany są spowodowane wejściem w życie przepisów Dyrektywy:

Autopromocja

• Rady 2008/8/WE z 12 lutego 2008 r. zmieniającej Dyrektywę 2006/112/WE w odniesieniu do miejsca świadczenia usług,

• Rady 2008/9/WE z 12 lutego 2008 r. określającej szczegółowe zasady zwrotu podatku od wartości dodanej, przewidzianego w Dyrektywie 2006/112/WE, podatnikom niemającym siedziby w państwie członkowskim zwrotu, lecz mającym siedzibę w innym państwie członkowskim,

• Rady 2008/117/WE z 16 grudnia 2008 r. zmieniającej Dyrektywę 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w celu zwalczania uchylania się od opodatkowania w związku z transakcjami wewnątrzwspólnotowymi.

Po zmianach zasadą będzie, że miejscem świadczenia usług w transakcjach między podatnikami VAT jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę. Obecnie obowiązuje zasada, że to miejsce siedziby świadczącego decyduje o miejscu świadczenia. Po zmianach obowiązek rozliczenia usług będzie spoczywał na usługobiorcy. Kontrolę prawidłowości rozliczania przez usługobiorców usług świadczonych w ramach Wspólnoty ma wspierać obowiązek składania przez usługodawców informacji podsumowujących. Nadal pozostawione zostaną dla niektórych usług odrębne zasady, takie jak dotychczas, np. miejscem świadczenia usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami będzie miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę wykonywanej działalności gospodarczej. Poza tym usługi związane z nieruchomościami nadal będą opodatkowane w miejscu położenia nieruchomości. Projekt przewiduje bardzo szczegółowe regulacje dotyczące ustalania miejsca świadczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Od 2010 roku możliwy szybszy zwrot VAT za materiały budowlane>>
 

 

Zmiany przewidują również składanie wniosku o zwrot podatku zapłaconego w innym państwie członkowskim w urzędzie skarbowym państwa, na terytorium którego podatnik ma siedzibę, umożliwienie przekazywania wniosków o zwrot podatku drogą elektroniczną, uregulowanie kwestii odsetek w przypadku niedokonania przez organ podatkowy zwrotu podatku podmiotom nieposiadających siedziby, miejsca zamieszkania albo stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju.

2. Zmiany w klasyfikacji statystycznej

Kolejną ważną zmianą jest dostosowanie klasyfikacji statystycznej stosowanej na potrzeby klasyfikowania towarów i usług w VAT do klasyfikacji obowiązującej w statystyce.

W przepisach dotyczących podatku od towarów i usług towary i usługi w obrocie krajowym co do zasady są identyfikowane z wykorzystaniem klasyfikacji statystycznych. W tym celu wykorzystywana jest nieobowiązująca już na potrzeby statystyczne Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług z 18 marca 1997 r. Nowe przepisy mają dostosować przepisy ustawy o podatku od towarów i usług do nomenklatury oraz symboli statystycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2008 r. Zmiana pozwoli podatnikom VAT na prowadzenie jednolitych zasad ewidencji zarówno na potrzeby podatku od towarów i usług, jak i w statystyce oraz dokumentacji rachunkowej.

 

Od 2010 r. zmiana zasad naliczania odsetek za zwłokę>>
 

 

Przy określaniu zakresu zwolnień usługi nie będą klasyfikowane za pomocą klasyfikacji statystycznych, ale na podstawie prawa unijnego i krajowego oraz orzecznictwa sądów.

Autopromocja

3. Nieodpłatne świadczenia

Prawdopodobnie w związku z licznymi orzeczeniami sądów, korzystnymi dla podatników, z przepisów będzie już wprost wynikać, że również nieodpłatne przekazanie związane z prowadzonym przedsiębiorstwem będzie podlegać opodatkowaniu VAT, gdy przekazującemu przysługiwało prawo do odliczenia VAT.

4. Odliczenie VAT od samochodów i paliwa

Ministerstwo przyznało, że ze względu na uwarunkowania budżetowe nie ma możliwości przyznania pełnego odliczenia VAT przy nabyciu samochodów osobowych. Dlatego Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej o zgodę na stosowanie ograniczenia w odliczaniu podatku naliczonego od nabycia pojazdów samochodowych (mimo wyroku ETS) oraz brak konieczności rozliczania podatku od towarów i usług w przypadku wykorzystywania tych pojazdów do celów prywatnych przez okres trzech lat. Jednocześnie wystąpiono do Komisji Europejskiej o konsultację, w celu umożliwienia nieodliczania podatku od paliwa nabywanego do pojazdów innych niż samochody osobowe o masie całkowitej do 3,5 tony. Jeśli Komisja wyrazi zgodę, to mimo wyroku ETS nadal będą obowiązywać ograniczenia w odliczaniu VAT od samochodów i paliwa.

5. Zwolnienia podmiotowe

Polska wystąpiła również o derogację w sprawie podwyższenia limitu obrotu z 10 000 EUR do 30 000 EUR (tj. z obecnej kwoty 50 000 zł do kwoty 150 000 zł), uprawniającego do zwolnienia podmiotowego. Podwyższenie limitu ma ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej podatnikom osiągającym niewielkie obroty.

oprac. Joanna Dmowska

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  REKLAMA