REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 2010 roku możliwy szybszy zwrot VAT za materiały budowlane

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Proponowany 60-dniowy termin zwrotu części VAT na materiały budowlane może być niewystarczający do zweryfikowania wniosku.

Od przyszłego roku czas oczekiwania na zwrot części VAT na materiały budowlane może być skrócony z sześciu miesięcy do 60 dni. Projekt ustawy Komisji Przyjazne Państwo skracający termin zwrotu został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie.

REKLAMA

Autopromocja

Eksperci są zgodni, że zmiana jest korzystna dla podatników. Dostrzegają jednak zagrożenia związane z tak radykalnym skróceniem terminu. Piotr Liss, doradca podatkowy w KZWS Spółka Doradztwa Podatkowego, stwierdza, że jeżeli organ podatkowy w tak krótkim czasie nie zdąży zweryfikować wniosku i zostanie postawiony przed wyborem: zwrócić VAT w terminie i nie sprawdzić jego poprawności lub płacić odsetki, prawdopodobnie wybierze pierwszą opcję, co może rodzić negatywne konsekwencje dla podatnika.

- W przypadku późniejszego zakwestionowania kwoty zwrotu podatnik będzie musiał oddać pieniądze, płacąc oczywiście odsetki - mówi Piotr Liss.

Problem ten dostrzega również Anna Łukaszewicz-Obierska, radca prawny, partner w WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr.

- Półroczny termin pozwala urzędowi sprawdzić wszystkie wątpliwości, w szczególności odnośnie do wydatków oraz rozliczenia kwoty zwrotu. W tym czasie urząd może żądać dodatkowych dokumentów i wyjaśnień - podkreśla nasza rozmówczyni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodaje, że skrócony termin może spowodować częstsze korzystanie przez organy podatkowe z regulacji wyłączającej oprocentowanie zwrotu po terminie, jeśli winę za opóźnienie ponosi wnioskodawca lub powstało ono z przyczyn niezależnych od urzędu skarbowego.

- Ponadto urzędy skarbowe mogą częściej wydawać decyzje negatywne i wtedy merytoryczne rozstrzygnięcie nastąpi dopiero po przeprowadzeniu postępowania odwoławczego - mówi Anna Łukaszewicz-Obierska.

Nasza rozmówczyni podkreśla, że aby faktycznie skorzystać z nowego krótkiego terminu zwrotu osoba uprawniona powinna szczególnie dobrze przygotować wniosek i zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty.

Zdaniem Piotra Lissa można się spodziewać, że Ministerstwo Finansów będzie przeciwne nowelizacji, wskazując na znaczny zakres czynności, które muszą być dokonane przed zwrotem, tj. kontrole krzyżowe, weryfikacja, czy do faktur przedstawionych do zwrotu nie były wystawione korekty itp.

- Kolejny problem to brak przepisów przejściowych do wniosków złożonych przed 1 stycznia 2010 r. W przypadku braku takich regulacji uznać należy, że będzie miał do nich zastosowanie termin sześcio-miesięczny - stwierdza ekspert.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

REKLAMA

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA

Są już propozycje nowych definicji budynku i budowli, na potrzeby podatkowe. Jest temat garaży wielostanowiskowych

Mamy już propozycje nowych definicji budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garaży wielostanowiskowych. Zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który został właśnie opublikowany na stronach rządowych.

Przedsiębiorca wydaje pieniądze na edukację i szkolenia. Kiedy może te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć różnoraki wydatki edukacyjne i szkoleniowe do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca może bowiem podjąć naukę w celu rozpoczęcia wykonywania określonej działalności gospodarczej lub zdobycia przewagi konkurencyjnej w ramach już wykonywanej. Nierzadko również dochodzi do otwierania nowej gałęzi prowadzonej działalności. Idąc tym samym tropem można spotkać się ze szkoleniami dla pracowników oraz współpracowników, które mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowych specjalistów. Co na ten temat sądzą organy podatkowe?

REKLAMA