reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Kto i do kiedy składa deklarację IFT-3/IFT-3R

Kto i do kiedy składa deklarację IFT-3/IFT-3R

Do 1 lutego 2010 r.* przedsiębiorcy wypłacający w 2009 r. należności odbiorcom nieposiadającym w Polsce miejsca zamieszkania powinni sporządzić deklarację IFT-3/IFT-3R.


Deklarację składają przedsiębiorcy wypłacający należności odbiorcom:

• którzy nie mają w Polsce miejsca zamieszkania i

• którzy ze względu na swoją rezydencję w całości opodatkowują swoje dochody:

a) w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej, lub

b) na terytoriach zależnych lub terytoriach stowarzyszonych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Królestwa Niderlandów, z którymi Polska zawarła umowy w sprawie opodatkowania przychodów (dochodów) z oszczędności osób fizycznych.

Rodzaje dochodów, które powinny zostać wykazane w omawianym formularzu, określa art. 42c ust. 5 updof. W deklaracji należy więc wykazać dochody m.in. z odsetek:

• uzyskiwanych w bankach położonych w Polsce przez obywateli z innych krajów UE,

• wypłacanych lub stawianych do dyspozycji, związanych z wierzytelnościami wszelkiego rodzaju, a w szczególności ze skarbowych papierów wartościowych, z obligacji lub skryptów dłużnych, włącznie z premiami i nagrodami mającymi związek z takimi papierami, obligacjami i skryptami dłużnymi, z wyjątkiem opłat karnych za opóźnione płatności,

• uzyskiwanych bezpośrednio lub za pośrednictwem pośredniego odbiorcy, wypłacanych przez fundusze inwestycyjne lub przedsiębiorstwa wspólnego inwestowania ustanowione poza terytorium UE.

 

Zobacz aktywne deklaracje do rozliczania PIT za 2009 r.>>

 

Deklarację IFT-3/IFT-3R należy sporządzić w dwóch egzemplarzach. Jeden przeznaczony jest dla osoby otrzymującej należności, drugi natomiast dla urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych (art. 42c ust. 1 updof). Urząd skarbowy właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych należy określić zgodnie z § 5 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie właściwości organów podatkowych. I tak, m.in. w razie poboru podatku za pośrednictwem płatnika właściwi miejscowo są naczelnicy urzędów skarbowych ustaleni ze względu na adres siedziby lub miejsca zamieszkania płatnika.

WAŻNE!

Deklarację IFT-3R należy sporządzić w dwóch egzemplarzach: dla podatnika i dla urzędu skarbowego.

Jeżeli odbiorca wypłaconych należności posiada więcej niż jeden numer rachunku, z którego uzyskał przychody, lub z jednego rachunku uzyskuje przychody z różnych typów płatności, łącznie z deklaracją IFT-3/IFT-3R należy dodatkowo złożyć załącznik IFT/A. Jest to informacja o numerach rachunków i wysokości przychodów (dochodów) wypłaconych lub postawionych do dyspozycji faktycznemu albo pośredniemu odbiorcy.

W 2010 r. składamy deklarację IFT-3/IFT-3R z indeksem 4.

• art. 42c ust. 1, 5 i 9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 201, poz. 1541

• rozporządzenie Ministra Finansów z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych - Dz.U. Nr 165, poz. 1371; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 195, poz. 1508

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

 

* Termin przesunięty, ponieważ 31 stycznia 2010 r. przypada w niedzielę.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama