Kto i do kiedy składa deklarację IFT-3/IFT-3R
REKLAMA
REKLAMA
Deklarację składają przedsiębiorcy wypłacający należności odbiorcom:
REKLAMA
• którzy nie mają w Polsce miejsca zamieszkania i
• którzy ze względu na swoją rezydencję w całości opodatkowują swoje dochody:
a) w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej, lub
b) na terytoriach zależnych lub terytoriach stowarzyszonych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Królestwa Niderlandów, z którymi Polska zawarła umowy w sprawie opodatkowania przychodów (dochodów) z oszczędności osób fizycznych.
Rodzaje dochodów, które powinny zostać wykazane w omawianym formularzu, określa art. 42c ust. 5 updof. W deklaracji należy więc wykazać dochody m.in. z odsetek:
• uzyskiwanych w bankach położonych w Polsce przez obywateli z innych krajów UE,
• wypłacanych lub stawianych do dyspozycji, związanych z wierzytelnościami wszelkiego rodzaju, a w szczególności ze skarbowych papierów wartościowych, z obligacji lub skryptów dłużnych, włącznie z premiami i nagrodami mającymi związek z takimi papierami, obligacjami i skryptami dłużnymi, z wyjątkiem opłat karnych za opóźnione płatności,
• uzyskiwanych bezpośrednio lub za pośrednictwem pośredniego odbiorcy, wypłacanych przez fundusze inwestycyjne lub przedsiębiorstwa wspólnego inwestowania ustanowione poza terytorium UE.
Zobacz aktywne deklaracje do rozliczania PIT za 2009 r.>>
Deklarację IFT-3/IFT-3R należy sporządzić w dwóch egzemplarzach. Jeden przeznaczony jest dla osoby otrzymującej należności, drugi natomiast dla urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych (art. 42c ust. 1 updof). Urząd skarbowy właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych należy określić zgodnie z § 5 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie właściwości organów podatkowych. I tak, m.in. w razie poboru podatku za pośrednictwem płatnika właściwi miejscowo są naczelnicy urzędów skarbowych ustaleni ze względu na adres siedziby lub miejsca zamieszkania płatnika.
WAŻNE!
Deklarację IFT-3R należy sporządzić w dwóch egzemplarzach: dla podatnika i dla urzędu skarbowego.
Jeżeli odbiorca wypłaconych należności posiada więcej niż jeden numer rachunku, z którego uzyskał przychody, lub z jednego rachunku uzyskuje przychody z różnych typów płatności, łącznie z deklaracją IFT-3/IFT-3R należy dodatkowo złożyć załącznik IFT/A. Jest to informacja o numerach rachunków i wysokości przychodów (dochodów) wypłaconych lub postawionych do dyspozycji faktycznemu albo pośredniemu odbiorcy.
W 2010 r. składamy deklarację IFT-3/IFT-3R z indeksem 4.
• art. 42c ust. 1, 5 i 9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 201, poz. 1541
• rozporządzenie Ministra Finansów z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych - Dz.U. Nr 165, poz. 1371; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 195, poz. 1508
Sławomir Biliński
konsultant podatkowy
|
* Termin przesunięty, ponieważ 31 stycznia 2010 r. przypada w niedzielę.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat