REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wypełniać informację PIT-11 za 2009 r.

Monika Cieślak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli zakład pracy nie sporządził za pracownika rozliczenia rocznego PIT-40, pracownik otrzyma od pracodawcy informację PIT-11. Pracodawca na wystawienie PIT-11 ma czas do końca lutego. W 2010 r. 28 lutego to niedziela, dlatego zakład pracy ma czas na wystawienie informacji PIT-11 do 1 marca 2010 r.

 

REKLAMA

Autopromocja

Kto wystawia PIT-11

Od 1 stycznia 2009 r., jeżeli pracownik rozwiązał stosunek pracy w ciągu roku, zakład pracy wystawia informację PIT-11 na pisemny wniosek pracownika, w terminie 14 dni od dnia złożenia tego wniosku. Jeżeli pracownik nie złożył wniosku, to PIT-11 były pracodawca wystawi do 1 marca 2010 r.

Informację PIT-11 otrzyma nie tylko pracownik, ale również zleceniobiorca, osoba otrzymująca świadczenie w ramach umowy o praktykę absolwencką, autor oraz twórca przenoszący prawa autorskie.

PIT-11 dla pracownika

Jeżeli pracownik uzyskał przychody pracownicze w okresie 1 stycznia do 31 grudnia 2009 r., to otrzyma od pracodawcy po zakończeniu 2009 r. informację PIT-11. Jeżeli pracownik nie otrzymał w 2009 r. żadnych przychodów, np. korzystał z urlopu wychowawczego albo gdy pracodawca nie wypłacił należnej pensji, pracodawca nie sporządza informacji PIT-11, bowiem nie powstał przychód w 2009 r.

Podobnie jest w sytuacji, gdy pracownik został zatrudniony np. 1 grudnia 2009 r., a wypłata wynagrodzenia nastąpiła 8 stycznia 2010 r. Wtedy pracodawca nie sporządza dla pracownika PIT-11 za 2009 r., ponieważ w 2009 r. pracownik nie uzyskał żadnych przychodów, a wynagrodzenie za grudzień 2009 r. wypłacone 8 stycznia 2010 r. jest przychodem stycznia 2010 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W PIT-11 nie wykazuje się dochodów opodatkowanych podatkiem ryczałtowym.

 

Zobacz aktywne druki PIT w Internetowym Serwisie Księgowego

 

PIT-11 to informacja roczna o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy w rozbiciu na poszczególne źródła przychodów. Źródłem przychodu jest umowa o pracę (wiersz 1 PIT-11), działalność wykonywana osobiście, w tym umowy cywilnoprawne (wiersz 6 PIT-11), oraz przychody z praw autorskich (wiersz 8 PIT-11).

W PIT-11 zostaną wykazane składki na ubezpieczenia społeczne i składka na ubezpieczenie zdrowotne, które podatnik może odliczyć od dochodu i odpowiednio od podatku (składka na ubezpieczenie zdrowotne w wy sokości 7,75% podstawy wymiaru składki).

Pracodawca uwzględni w PIT-11 również inne dochody pracownika w ramach wykonywania np. umowy cywilnoprawnej, tzn.: umowy zlecenia lub umowy o dzieło czy umowy o praktykę absolwencką. Jeżeli przychody z umów cywilnoprawnych dotyczyły przeniesienia praw autorskich, pracodawca uwzględni je w wierszu 8 PIT-11. Jeżeli koszty autorskie dotyczą przychodów ze stosunku pracy, zostaną wykazane w wieszu 1 PIT-11 (poz. 42) w dolnym prostokącie.

Wypełnianie PIT-11

Pracodawca wypełnia tylko jasne pola formularza. Płatnik wpisuje swój NIP oraz okres w 2009 r., za jaki jest wystawiany PIT-11. Daty, które należy wykazać w przypadku pracownika, to 1. dzień miesiąca, w którym została pobrana zaliczka na podatek i ostatni dzień miesiąca, kiedy płatnik pobrał zaliczkę na podatek od przychodów pracowniczych, np. od 1 marca 2009 r. do 31 grudnia 2009 r.

Okres, za jaki została przygotowana informacja, powinien wskazywać na liczbę miesięcznych kosztów, które przysługują pracownikowi.

WAŻNE

Płatnik w PIT-11 nie wskazuje okresu zatrudnienia, np. 15.07.2009 - 15.10.2009, tylko pełne miesiące, w których została pobrana zaliczka od przychodów pracowniczych.

W przypadku umów cywilnoprawnych należy wykazać okres trwania umowy lub umów w 2009 r., np. pierwszy dzień pierwszej umowy, ostatni dzień ostatniej umowy - 12.03.2009 - 24.12.2009.

Miejsce i cel składania formularza

W PIT 11 (część D) płatnik podaje nazwę urzędu skarbowego właściwego dla podatnika. Jest to urząd skarbowy właściwy ze względu namiejsce zamieszkania podatnika, w dniu 31 grudnia 2009 r. Chodzi o miejsce przebywania z zamiarem pobytu, a nie adres zameldowania. W przypadku podatników niemających na terytorium RP miejsca zamieszkania, jest to urząd skarbowy właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. Płatnik, zaznaczając właściwy kwadrat, wskazuje cel złożenia formularza - pierwszorazowe albo korekta.

Koszty uzyskania przychodu

W PIT-11 (część D) płatnik zaznacza koszty uzyskania przychodu, które zostały uwzględnione przy obliczeniu podatku ze stosunku pracy.

Koszty uzyskania przychodów w 2009 r.:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

* jeżeli podatnik nie otrzymuje dodatku za rozłąkę

Przy zastosowaniu podwyższonych kosztów uzyskania decydujące znaczenie ma miejsce zamieszkania, czyli miejsce, gdzie pracownik faktycznie przebywa z zamiarem stałego pobytu, a nie miejsce, gdzie posiada meldunek na pobyt stały albo czasowy. Miejscem zamieszkania jest miejscowość, w której osoba fizyczna przebywa z zamiarem stałego pobytu (art. 25 Kodeksu cywilnego).

Monika Cieślak

To jest część artykułu. Cały przeczytasz w Internetowym Serwisie Księgowego

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: isk.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

REKLAMA

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA