REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dywidenda w formie niepieniężnej - sądy mają inne zdanie niż fiskus

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy realizacja dywidendy w formie niepieniężnej poprzez przeniesienie własności nieruchomości na udziałowca stanowi źródło przychodu dla spółki wypłacającej w tej formie dywidendę? Według fiskusa tak, zdaniem sądów - nie. Kto ma rację?

 

Autopromocja

Warto, by spółki, które zastanawiają się nad realizacją dywidendy w formie niepieniężnej, znały argumenty obu stron sporu. Pomoże to np. w sporządzeniu wniosku o interpretację podatkową w tej sprawie.

Podatnicy twierdzą, że dywidenda - niezależnie od tego, czy przybiera formę pieniężną czy niepieniężną - jest podatkowo neutralna dla spółki, która ją wypłaca uprawnionemu wspólnikowi. Podatników popierają w tej sprawie sądy, na co wskazują m.in. wyroki:

• WSA w Poznaniu z 3 marca 2011 r. (sygn. akt I SA/Po 912/10),

• WSA w Kielcach z 25 marca 2010 r. (sygn. akt I SA/Ke 120/10),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• WSA we Wrocławiu z 23 lutego 2011 r. (sygn. akt I SA/Wr 1461/10),

• WSA w Warszawie z 29 kwietnia 2010 r. (sygn. akt III SA/Wa 374/10).

Natomiast organy podatkowe uważają, że przekazanie dywidendy w formie niepieniężnej powoduje po stronie spółki powstanie przychodu. Fiskus obawia się bowiem, że spółki akcyjne i z o.o., wypłacając dywidendę w formie niepieniężnej, unikną opodatkowania zysku ze sprzedaży składników majątku przekazanych w ramach dywidendy.

PRZYKŁAD

Jan Kowalski jest właścicielem 100% udziałów w spółce z o.o. Spółka ma nieruchomość o wartości rynkowej 1,5 mln zł. W przypadku jej sprzedaży zysk osiągnąłby kwotę około 450 000 zł, a podatek dochodowy obciążający spółkę z o.o. wyniósłby 85 500 zł (według stawki 19%). Wydając tę nieruchomość bezpośrednio Janowi Kowalskiemu w ramach dywidendy, spółka z o.o. nie zapłaci tego podatku. Otrzymując nieruchomość o wartości 1,5 mln zł w formie dywidendy niepieniężnej, Jan Kowalski zapłaci taki sam podatek dochodowy jak otrzymując dywidendę o wartości 1,5 mln zł gotówką. Różnica będzie taka, że przy dywidendzie niepieniężnej musi posiadać środki pieniężne w kwocie 285 000 zł na podatek dochodowy (19% od 1,5 mln zł), a w przypadku dywidendy pieniężnej podatek 285 000 zł pomniejszy kwotę wypłacanej dywidendy.

Druga obawa organów podatkowych dotyczy tego, że wartość składników majątku przekazywanego w formie dywidendy niepieniężnej nie będzie przez podatników przyjmowana według cen rynkowych, lecz historycznych.

PRZYKŁAD

Spółka akcyjna jest właścicielem 100% udziałów w spółce z o.o. Spółka z o.o. ma cenną nieruchomość o wartości rynkowej 1,5 mln zł. Nieruchomość ta została nabyta za 400 000 zł. Na mocy uchwały zgromadzenia wspólników nieruchomość została wydana spółce akcyjnej jako dywidenda niepieniężna. Według zapisów uchwały wartość tak wypłaconej dywidendy wynosi 400 000 zł. Wartość dywidendy jest więc znacząco zaniżona w stosunku do jej wartości rynkowej. Wspólnik, otrzymując dywidendę wycenioną w ten sposób, zapłaci zatem niższy podatek, niż wynikałoby to z wartości rynkowej tej nieruchomości.

Stanowisko organów podatkowych

Zdaniem organów podatkowych przychód występuje nie tylko w sytuacji, gdy dojdzie do zwiększenia aktywów podatnika, ale również, gdy nastąpi zmniejszenie się jego zobowiązań. Przychód po stronie spółki wypłacającej dywidendę rzeczową jest efektem zwolnienia z zobowiązania do wypłaty dywidendy gotówkowej poprzez zastępczą formę, jaką jest np. przeniesienie prawa własności nieruchomości albo znaku towarowego.

 

W efekcie wybór dywidendy niepieniężnej zamiast gotówkowej powoduje u spółki będącej dłużnikiem z tytułu niewypłaconej dywidendy gotówkowej powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie art. 12 ust. 1 updop. Stanowisko takie prezentują np. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 28 października 2009 r., nr IBPBI/2/423-897/09/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 30 styczna 2009 r., nr IPPB3/423-1585/08-2/GJ.

 

Więcej na ten temat przeczytasz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Czy spółka, wypłacając dywidendę w formie niepieniężnej, uzyskuje przychód

 


• art. 12 i 14 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397

Tomasz Król

konsultant podatkowy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: isk.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku?

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

REKLAMA