| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Czy główny księgowy ma prawo do wynagrodzenia za nadgodziny

Czy główny księgowy ma prawo do wynagrodzenia za nadgodziny

Wobec głównego księgowego, wykonującego jednocześnie i stale pracę szeregowego pracownika, nie można zastosować przepisu pozbawiającego go m.in. prawa do wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.


Elżbieta W. była zatrudniona w spółce M. od października 2006 r. do lutego 2007 r. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony na stanowisku dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych - głównego księgowego w pełnym wymiarze czasu pracy.

Do obowiązków głównego księgowego należało:

- nadzorowanie spraw finansowych spółki (współdziałanie z zarządem w zakresie polityki finansowej, nadzór nad dokonywaniem rozliczeń, dokumentacją, obiegiem dokumentów finansowych itp.),

- obowiązki rozliczeniowe w zakresie ubezpieczeń społecznych i wynagrodzeń oraz

- obowiązki kadrowe (sporządzanie umów o pracę, zatrudnianie pracowników, ewidencjonowanie czasu pracy).

Z końcem października 2006 r. doszło do restrukturyzacji zatrudnienia. W dziale finansowym zwolniono 5 pracowników, zatrudniono 3 nowe osoby. Wprowadzono również nowy system komputerowy zarządzający księgowością, którego obsługi musiały się nauczyć wszystkie osoby zatrudnione w dziale (także powódka). W efekcie Elżbieta W. zmuszona została do pracy ponad wszelkie obowiązujące normy (w kolejnych miesiącach przepracowała od 77 do 416 godzin nadliczbowych).

Po rozwiązaniu umowy o pracę Elżbieta W. zwróciła się do pracodawcy o wypłatę należności za godziny nadliczbowe. Pracodawca odmówił, wskazując na art. 1514 § 1 Kodeksu pracy, stanowiący, że pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych wykonują, w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.

Zgodnie z art. 128 § 2 pkt 2 Kodeksu pracy do grupy pracowników zarządzających zaliczają się także główni księgowi.

Orzeczenia sądów i rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego

Sąd I instancji uwzględnił powództwo Elżbiety W., stwierdzając w uzasadnieniu wyroku, że pracodawca nie jest uprawniony do obciążania pracownika pracą ponad obowiązujące normy czasu pracy. Jednak odmienne zdanie na ten temat miał sąd II instancji, który uwzględnił apelację spółki i oddalił powództwo w całości.

 

Więcej na ten temat przeczytasz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Czy główny księgowy ma prawo do wynagrodzenia za pracę nadliczbową

Michał Culepa

specjalista ds. prawa pracy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK